Spoločnosť Zahraničné

Za deň zomrelo v Maďarsku 11 ľudí, nakazených je 2649, od mája budú povinné rúška

Zdroj: pixabay

BUDAPEŠŤ – Za uplynulý deň pribudlo v Maďarsku 11 úmrtí na ochorenie COVID-19 a u 66 osôb potvrdili nákazu novým druhom koronavírusu. Celkový počet obetí stúpol na 291 a počet infikovaných na 2649, informoval v utorok ústredný krízový štáb na stránke koronavirus.gov.hu.

 

Podľa informácií internetového vydania denníka blízkeho vláde Magyar Nemzet zavedú od budúceho týždňa v krajine nové epidemiologické pravidlá, ktoré budú podmienkou k naštartovaniu ekonomiky.

Jedným z týchto pravidiel môže byť to, že nosenie rúšok či zahaľovanie tváre iným spôsobom bude povinné pri návšteve obchodných jednotiek a čerpacích staníc – čo bude potom kontrolované nielen prevádzkovateľom týchto zariadení.

Súčasne sa budú môcť otvoriť menšie obchody, ktoré sú už niekoľko týždňov zatvorené, môže sa zmeniť čas vyhradený dôchodcom pre nákupy a v máji sa postupne budú môcť otvoriť hotely, reštaurácie či kaviarne.

Podľa denníka tento týždeň, v ktorom starosta Budapešti Gergely Karácsony, ale aj samosprávy niektorých ďalších maďarských miest zaviedli povinné nosenie rúšok v obchodoch, dopravných prostriedkoch i na priestranstvách s väčšou hustotou osôb, môže byť generálnou skúškou, na základe ktorej nariadia od budúceho týždňa zahaľovanie tváre celoštátne.

Medzi ďalšími opatreniami môže byť aj určenie maximálneho počtu zákazníkov v obchodoch na základe ich rozlohy, ale aj stanovenie pravidiel zodpovednej epidemiologickej ochrany pri návšteve napríklad turisticky atraktívnych miest.