Prešov Regióny Vranov nad Topľou

Za darovanie krvi sa vo Vranove nad Topľou poďakovali folklórom

Zdroj: TASR / Roman Hanc

VRANOV NAD TOPĽOU – Za darovanie krvi sa v piatok ráno poďakovali v nemocnici vo Vranove nad Topľou folklórom. Ako sa vyjadril primár hematologicko-transfúziologického oddelenia zdravotníckeho zariadenia Kamil Diľ, folklórny program má byť tiež lákadlom pre nových darcov.

 

 “Cieľom Folklórnej kvapky krvi je poďakovať sa našim darcom, ktorí k nám chodia a darujú krv na našom pracovisku. Mnohí naozaj chodia pravidelne a opakovane celé roky, takže sme im za to veľmi vďační,” povedal s tým, že podujatie už piatym rokom organizujú pri príležitosti Svetového dňa darcovstva krvi, vyhláseného na 14. jún. Ako doplnil, vo vranovskej nemocnici vo všeobecnosti nemajú núdzu o darcov, pravidelne tiež evidujú prvodarcov. Výnimkou boli prvé dva týždne od prepuknutia pandémie nového koronavírusu, keď pocítili “výraznejší pokles darcov”. Darcovia krvi vo Vranove však zareagovali na výzvy v médiách a začali chodiť na odbery vo väčšom počte, v súčasnosti zaznamenávajú ich štandardný počet.

Ako sa pre TASR vyjadrila koordinátorka marketingu a ľudských zdrojov Vranovskej nemocnice Diana Bumberová, počas tohtoročnej Folklórnej kvapky krvi darovalo krv 30 ľudí, čo je viac oproti zvyčajnému priemeru. “Niekedy máme sedem darcov, inokedy 16. Najvyšší počet za posledné obdobie sme mali začiatkom týždňa, keď ich u nás bolo 23,” priblížila.

Zdroj: TASR / Roman Hanc

Jednou z darkýň v piatok ráno bola i zdravotná sestra z fyziatricko-rehabilitačného oddelenia nemocnice Mária Števanková, ktorá krv darovala už 38-krát. Na podujatie, ktoré svojimi vystúpeniami ozvláštnili folklórny súbor Orgonina, ŽSSk Komanička a Ľudová hudba Radoslava Kertisa priviedla i svojich dvoch mladých kolegov. “Dúfam, že budú pokračovať v tejto tradícii, že im to prirastie k srdcu,” vyslovila sa.Na hematologicko-transfúziologickom oddelení vranovskej nemocnice platia v súčasnosti v súvislosti s prevenciou pred šírením nového koronavírusu obmedzenia, čo sa počtu darcov pri odbere týka. Ako tiež Diľ doplnil, okrem štandardného darcovského dotazníka aktuálne záujemcovia o darovanie krvi absolvujú aj takzvaný filter.