Politika Spoločnosť Zahraničné

Z ukrajinského Donbasu napriek prímeriu hlásili streľbu

Zdroj: TASR / AP

KYJEV – Najnovšie prímerie v Donbase narušil za posledných 24 hodín len jeden výstrel zo strany proruských separatistov, informovalo v stredu veliteľstvo ukrajinskej vládnej Operácie spoločných síl (OOS). Doneckí separatisti zasa uviedli, že po prvý raz zaznamenali porušenie prímeria zo strany ukrajinskej armády.

 

“Počas posledného dňa ozbrojené útvary Ruskej federácie spustili paľbu z podvesného granátometu v blízkosti dediny Šumy (41 kilometrov severne od Donecka). Bol to bezcieľny a provokatívny výstrel, takže naši vojaci neopätovali paľbu,” uviedlo podľa agentúry Ukrinform velenie OOS. Dodalo, že k zraneniam vojakov nedošlo.

Podľa Doneckej tlačovej agentúry (DAN) predstavitelia samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) oznámili, že v stredu, po prvý raz od zavedenia prímeria, zaznamenali ostreľovanie zo strany ukrajinskej armády, a to v smere na obce Avdijivka a Jakovlivka.

Dohoda o úplnom a komplexnom prímerí v Donbase začala platiť v pondelok 27. júla o 00.01 h miestneho času.

Ukrajinské vojenské velenie však informovalo, že k porušeniu prímeria došlo už o 00.20 h a 00.45 h miestneho času.

Povstalci z Doneckej oblasti odmietli obvinenia ukrajinskej armády a vo svojom vyhlásení deklarovali, že striktne dodržiavajú svoje záväzky.

Najnovšie prímerie v Donbase bolo dohodnuté 22. júla počas rokovania trojstrannej kontaktnej skupiny, ktoré sa konalo v režime videokonferencie.

Uzavretá dohoda o prímerí stanovuje v prvom rade zákaz útočných akcií a činností vojenskej rozviedky, zákaz používania strelných zbraní vrátane ostreľovacích pušiek a potrestanie každého prípadu porušenia prímeria disciplinárnymi opatreniami.

Tomuto prímeriu v nedeľu predchádzal telefonický rozhovor prezidentov Ukrajiny a Ruska, Volodymyra Zelenského a Vladimira Putina. Obaja “privítali dohodu o úplnom a komplexnom prímerí v Donbase”. Kremeľ však zároveň zdôraznil aj dôležitosť “bezpodmienečného dodržiavania týchto dohôd stranami konfliktu”.