Domáce Politika Regióny Spoločnosť Top

Z podnikateľa primátor. Fiabáne sa v Žiline motá od čias Jána Slotu

Peter Fiabáne kandidoval s podporou opozície. Foto: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA – Komunálne voľby vyformovali novú tvár Slovenska. V Žiline sa na primátorskú stoličku posadí nezávislý Peter Fiabáne. Jeho zvolenie potešilo nielen opozíciu, ale aj mestských policajtov. Podľa informácií Glob.sk sa zvolenia jeho súpera Patrika Gromu obávali.

Otec dvoch detí je rodený Žilinčan. Počas komunálnych volieb mal podporu opozície. Na primátorskej stoličke vystriedal Smeráka Igora Chomu, ten sa už tohtoročného predvolebného boja nezúčastnil. Patrika Gromu podporovala strana Smer-SD.

Fiabáne sa vo svojej kampani venoval aj spomínaným mestským policajtom. Tí boli s vedením mesta dlhodobo nespokojní a obávali sa, že pokiaľ sa k moci dostane viceprimátor Patrik Groma, všetko ostane po starom. Groma sa nakoniec umiestnil na druhom mieste, za Fiabánem zaostal o viac ako 20%.

Sľuboval prakticky všetko. Chce vybudovať nové športoviská, parky ale aj zlepšiť parkovaciu politiku mesta.

Na čelo Žiliny sa postaví Peter Fiabáne. TASR

Fiabáne v komunálnej politike nie je žiaden nováčik, v zastupiteľstve sedel už od éry Jána Slotu. „V mojom prvom volebnom období som pôsobil v zastupiteľstve, ktoré takmer kompletne ovládal Ján Slota. Keďže som sa vtedy ako jeden z mála vzoprel jeho vôli, moje poslanecké aktivity boli bezohľadne blokované. Aktívne som sa ale snažil bojovať proti rozhodnutiam, ktoré som vnímal ako škodlivé pre naše mesto,“ tvrdí Peter Fiabáne na svojej stránke.

Podľa jeho transparentného účtu minul na kampaň niečo málo cez 90-tisíc eur. Počas posledných týždňov bola voči nemu vedená pomerne silná antikampaň. Obrátili sa voči nemu aj kedysi najbližší.

Koniec vo firme a falošné profily

Peter Fiabáne sa v Žiline dlhodobo venoval športu. V roku 2003 stál pri založení firmy NEREUS, spol. s.r.o. , ktorá okrem iného prevádzkovala plaveckú školu. Podľa výpisu z obchodného registra Fiabáne už od júla tohto roka nie je spoločníkom ani koanteľom tejto firmy.

Podľa Žilinského večerníka spoločníci firmy NEREUS, spol. s r. o., tento rok vyplatili Fiabáneho a prestali spoločne podnikať. „My sme ho vyplatili, jemu sa to síce zdalo málo. My sme ho ale vyplatili nadštandardne. On chcel 4-násobok toho, čo mu prináležalo po audite firmy. My sme mu dali to, čo mu prináležalo, ani o cent menej. Myslíme, že takto to je najspravodlivejšie, tvrdia svorne už bývalí spoločníci kandidáta na primátora Marián Hrabovský a Juraj Skopal. Podľa ostrých slov oboch strán je vidieť, že sa rozhodne nerozišli v dobrom.

Na predvolebný boj mali jeho súperi využívať aj médiá. Podľa Fiabáneho mal Žilinský večerník na príkaz vydávať články, ktoré ho mali očierniť.

Novinárom zo Žilinak.sk sa podarilo vystopovať aj falošné účty na sociálnej sieti. “Vysledovali sme spolu jedenásť profilov, ktoré spája omnoho viac ako len snaha poškodiť jedného z primátorských kandidátov. Všetky profily sa snažia vyzerať reálne, vznikli v rozmedzí od 27. decembra 2015 do 20. februára 2016, pričom viaceré v rovnaký dátum, a všetko nasvedčuje tomu, že bývajú pravidelne nasadzovaní,” píše sa v článku.

Spolupráca so župou

Spolupráca župy je pre fungovanie mesta veľmi dôležité. Župankou Žilinského kraja je Erika Jurinová, ktorá taktiež kandidovala ako opozičná kandidátka. “Verím, že s novým primátorom Petrom Fiabáne bude spolupráca pre rozvoj mesta i kraja ako lusk,” napísala si po voľbách na sociálnu sieť Jurinová. Tá bola prítomná počas volebnej noci aj v jeho volebnom štábe.