Domáce Politika Top

Pompeo rokoval s Lajčákom. Potvrdil záväzok USA ostať spojencom Slovenska

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo rokuje aj s premiérom Petrom Pellegrinim. (TASR/Pavol Zachar)

BRATISLAVA – Vzťah Slovenska a USA bol vybudovaný na spoločných hodnotách, ktoré je potrebné chrániť. Vo svojom prejave pri pamätníku Brána slobody pod hradom Devín to povedal americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. Dodal, že USA sú pripravené stáť ako priateľ, partner a spojenec Slovenska aj v ďalších desaťročiach.

Pri pamätníku sa šéf americkej diplomacie stretol so zástupcami Konfederácie politických väzňov Slovenska a ocenil ich odvahu. “Pamätníky ako ten, pri ktorom stojím, zabezpečujú, aby sme nezabudli, čo je v stávke,” vyhlásil Pompeo s tým, že je pre neho obrovskou cťou uctiť si pamiatku viac než 400 ľudí, ktorí prišli o život, keď sa snažili utiecť pred komunizmom.

“Vedeli, že utiecť znamená riskovať život. Ale aj tak sa o to pokúsili. Taká je ľudská túžba po slobode,” konštatoval.

Pompeo tiež spomenul svoj zážitok so Železnou oponou, keď ako mladý vojak hliadkoval pri hranici Československa. Pochválil rozhodnutie Slovenska pridať sa po páde komunizmu ku komunite transatlantických demokracií. “Slovensko nikdy nebolo nezávislejšie a prosperujúcejšie ako dnes,” myslí si. Varoval však pred silami, ktoré spoločné hodnoty, na ktorých stojí aj americko-slovenské priateľstvo, ohrozujú. Spomenul ruskú agresiu, ktorá “podkopáva slobodu na tomto kontinente” a Čínu, ktorá “potláča ľudské práva a zvyšuje svoj vplyv v zahraničí”.

Pellegrini hovoril s Pompeom o obranných otázkach

Obchodné vzťahy medzi EÚ a USA, medzinárodná diplomacia, obranná a bezpečnostná spolupráca aj vzájomné ekonomické vzťahy. To sú témy, o ktorých premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) rokoval s americkým ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom.

“Slovensko ako automobilová veľmoc bude veľmi citlivo vnímať prípadné zmeny obchodných vzťahov medzi EÚ a USA, ktoré by mohli mať priamy dopad na slovenský priemysel,” vyhlásil Pellegrini. Vyzdvihol však, že americký šéf diplomacie prichádza v čase, keď sa Slovensko veľmi aktívne angažuje v medzinárodnej diplomacii – ako predsednícka krajina V4, OBSE a ministerskej rady OECD.

Pompeo ocenil, že v multilaterálnych organizáciách bolo Slovensko pre USA vždy dobrým partnerom a uistil premiéra, že to chce opätovať. Počas svojej krátkej návštevy chce podľa svojich slov komunikovať dôležitosť vzťahu medzi Slovenskom a USA a súťažiť s tými, ktorí “podkopávajú demokraciu a slobodu aj tu na Slovensku”.

Premiér s ministrom budú hovoriť aj o obchodných vzťahoch medzi Slovenskom a USA, ktorým obaja prikladajú veľkú dôležitosť. “Na Slovensku pôsobí vyše 120 amerických firiem, ktoré zamestnávajú tisícky zamestnancov,” pripomenul Pellegrini.

Galéria
Na snímke vpravo americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo položil veniec k pamätníku Brána slobody pod hradom Devín 12. februára 2019 v Bratislave. (TASR/Pavol Zachar)
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo položil veniec k pamätníku Brána slobody pod hradom Devín 12. februára 2019 v Bratislave. (TASR/Pavol Zachar)
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo počas príhovoru v rámci položženia venca k pamätníku Brána slobody pod hradom Devín 12. februára 2019 v Bratislave. (TASR/Pavol Zachar)
Na snímke vpravo v pozadí americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo si podáva ruku s politickými väzňami v rámci položženia venca k pamätníku Brána slobody pod hradom Devín 12. februára 2019 v Bratislave. (TASR/Pavol Zachar)
prezident SR Andrej Kiska (vpravo) a americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo (vľavo) počas prijatia v Prezidentskom paláci v Bratislave 12. februára 2019. (TASR/Jaroslav Novák)
Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (prvý zľava), prezident SR Andrej Kiska (druhý zľava) a americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo (druhý sprava) počas prijatia v Prezidentskom paláci v Bratislave 12. februára 2019. (TASR/Jaroslav Novák)
Na snímke prezident SR Andrej Kiska (vpravo) a americký minister zahranièných vecí Mike Pompeo (v¾avo) poèas prijatia v Prezidentskom paláci v Bratislave 12. februára 2019. FOTO TASR – Jaroslav Novák
Na snímke prezident SR Andrej Kiska (vpravo) a americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo (vľavo) počas prijatia v Prezidentskom paláci v Bratislave 12. februára 2019. (TASR/Jaroslav Novák)
americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo sa zapisuje do knihy návštev počas prijatia u prezidenta SR Andreja Kisku v Prezidentskom paláci v Bratislave 12. februára 2019. (TASR/Jaroslav Novák)
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (vpravo) a minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo si pozerajú bustu 28. prezidenta USA Woodrowa Wilsona počas prijatia na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR 12. februára 2019 v Bratislave. (TASR – Pavel Neubauer)
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (vpravo) a minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo počas prijatia na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR 12. februára 2019 v Bratislave. (TASR/Pavel Neubauer)
navigate_before
navigate_next

Pompeo potvrdil záväzok USA ostať spojencom Slovenska

pojené štáty americké a Európska únia, ktorej súčasťou je aj Slovensko, by mali ostať najbližšími partnermi a spojencami. Pri utorkovom stretnutí so šéfom americkej diplomacie Mikeom Pompeom na to apeloval slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).

“Nie sme si blízki len z historického a hodnotového hľadiska, ale sme si aj vzájomne najväčší obchodní partneri a investori. Samozrejme, že existujú témy, na ktorých sa nezhodneme, ale dôležité je, aby sme diskutovali s vedomím, že spolu sme silnejší,” vyhlásil slovenský minister.

V tejto súvislosti partneri hovorili aj o obchodných vzťahoch USA a EÚ a obavách z amerických ciel. “Amerika chce byť partnerom Slovenska aj EÚ. Chceme pracovať v slobodnom a férovom systéme, kde je obchod vzájomný, existuje férová súťaž a obe ekonomiky rastú. Chceme sa uistiť, že všetky firmy, ktoré sa na týchto trhoch zúčastňujú, majú rovnaké podmienky,” vyhlásil Pompeo.

V súvislosti s čínskou firmou Huawei a obavami, že cez ňu Čína získa prístup ku kritickej infraštruktúre na celom svete, Pompeo uviedol, že USA chce zdieľať informácie, ktoré má. “Chceme, nech naši priatelia poznajú riziká a spravia rozhodnutia, ktoré sú pre nich dobré,” konštatoval americký šéf diplomacie.

Ministri hovorili aj o situácii vo Venezuele. Pompeo v tejto súvislosti vyjadril želanie, aby aj ďalšie národy podporili venezuelský ľud a nie doterajšieho prezidenta Nicolása Madura.

“Veríme, že je to správna vec pre slobodu a demokraciu vo Venezuele. Humanitárne podmienky sú tam katastroficky zlé. Chceli by sme do krajiny poslať humanitárnu pomoc, ale s Madurom na čele sa to nedá,” konštatoval.

Lajčák tiež amerického partnera informoval o prioritách slovenského predsedníctva v OBSE a možnostiach spolupráce, najmä v súvislosti s Ukrajinou, Východným partnerstvom a západným Balkánom. V rozhovoroch sa podľa Lajčákových slov partneri sústredili aj na dialóg medzi Srbskom, Kosovom, ale aj Bosnou a Hercegovinou. Spomenuli tiež situáciu na Strednom a Blízkom východe, ako aj na Kórejskom polostrove.

USA chcú posilniť vzťahy so Slovenskom v obrane aj obchode

Na Slovensku je obrovský ekonomický potenciál, ktorý by chceli Spojené štáty americké využiť. Po rokovaní so slovenským ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom (nominant Smeru-SD) to vyhlásil americký šéf diplomacie Mike Pompeo. Naznačil tiež ďalší rozvoj vzťahov v oblasti obrany.

“Slovensko a USA v súčasnosti vyjednávajú dohodu o spolupráci v oblasti obrany, ktorá by využila plány európskej obrannej iniciatívy na zlepšenie slovenskej infraštruktúry aj na posilnenie vojenských vzťahov medzi našimi národmi,” informoval Pompeo.

Americký minister tiež ocenil záväzok Slovenska zvýšiť výdavky na obranu a nákup vojenskej techniky z USA. “Tieto kroky znižujú závislosť Slovenska od starej sovietskej techniky a otvárajú dvere ďalšej obrannej spolupráci s USA,” poznamenal.

Pompeo je presvedčený, že Slovensko a USA majú v oblasti obrany spoločné priority. “Slovenská historická skúsenosť so sovietskou dominanciou, poloha v strednej Európe a demokracia umožňujú vašej krajine špeciálne porozumieť agresívnej úlohe, ktorú Rusko v tomto regióne zohráva,” konštatoval americký šéf diplomacie.

Pompeovu utorkovú návštevu Slovenska označil Lajčák za úspešnú. Zdôraznil, že aj keď ide o prvú návštevu ministra zahraničných vecí USA po 20 rokoch, dialóg medzi Slovenskom a USA je veľmi kvalitný a realizuje sa inými cestami. “USA sú hrdé, že mohli byť súčasťou úspechu tejto krajiny cez podporu politickej transformácie, ekonomického rozvoja, otvorenia trhu a, samozrejme, spolupráce v oblasti obrany v NATO,” uzavrel Pompeo.