Zahraničné Politika Top

Vzostup na pozadí: Ako sa Kimova sestra stáva najmocnejšou ženou Severnej Kórey

Kim Jo-Čong postupne stúpa po rebríčku moci. Zdroj: TASR / AP

SOUL – Vládca Severnej Kórey Kim Čong-un má úzky vzťah so svojou mladšou sestrou Kim Jo-čong. Pracujú roky bok po boku. Vďaka tomu sa sestra neustále šplhá po hierarchii moci.

 

Mladá a sebavedomá, priateľská a pokojná: Takto vyzerala Kim Jo-čong v Južnej Kórei, keď ju navštívila začiatkom roku 2018 ako člen oficiálnej delegácie zo Severnej Kórey na zimných olympijských hrách v Pchjongčchangu na juhu Kórejského polostrova.

Bolo to prvýkrát, čo navštívil člen vládnucej rodiny izolovanej susednej krajiny Južnú Kóreu. Kim, ktorej vek sa v Južnej Kórei odhaduje na 32 rokov, je už roky považovaná za vplyvnú poradkyňu svojho o niekoľko rokov staršieho brata – severkórejského vodcu Kim Čong-una.

Sestra sa stará o dobrý imidž

To, že sestra sa stále šplhá v hierarchii moci, zatiaľ čo si jej brat neustále upevňuje moc, sa zdá byť z dnešného pohľadu v Severnej Kórei samozrejmosťou. Často zostala v pozadí iba vtedy, keď sa objavila po boku svojho brata. Ale pretože rodinná pokrvná línia je v Severnej Kórei dôležitejšia ako čokoľvek iné, nikto iný nemal také dôležité postavenie v Pchjongjangu popri diktátorovi ako jeho sestra.

Ako zástupkyňa vedúceho oddelenia propagandy vládnucej strany v stalinistickom štáte nie je zodpovedná iba za imidž svojho brata. Ako píšu odborníci zo Severokórejskej organizácie Leadership Watch, od nástupu Kima k moci na konci roku 2011 „manažovala jeho verejné vystúpenia, cestovné trasy a logistické požiadavky.“ 

Kim Čong-un prepustil časť právomocí svojej sestre. Zdroj: TASR / AP

Kim Jo-čong je tajné číslo dva

Juhokórejská tajná služba teraz dospela k záveru, že Kim Jo-čong je v súčasnosti v Severnej Kórei „fakticky vodcom číslo dva“. Minulý týždeň informovala Národná obranná služba parlamentnému výboru v Soule, že Kim Čong-un delegoval niektoré zo svojich právomocí na niekoľkých blízkych dôverníkov vrátane svojej sestry a že zodpovednosť za štátne záležitosti bola rozdelená medzi rôzne krídla. Sestra je teraz zodpovedná za politiku Pchjongjangu voči Južnej Kórei a USA.

Tajná služba však zdôraznila, že Kim sa nevzdal svojej absolútnej autority. Ako organizácia dospela k týmto zisteniam, nebolo jasné. To, čo sa deje v zákulisí v Pchjongjangu, sa odohráva v prítmí a nedá sa to overiť zvonka.

Keď Kim Čong-un zmizol zo scény na pár týždňov bez vysvetlenia v apríli tohto roku, okamžite sa v zahraničí objavili špekulácie o jeho zdraví a možnom nástupcovi. V strede záujmu sa ocitla Kim Jo-Čong. Nebolo vylúčené, že Kimova sestra je pripravená ako jeho nástupkyňa. Niektorí odborníci sa však domnievali, že by bolo pravdepodobnejšie, že ak Kim Čong-un zomrel, mohla by prevziať moc skupina kolektívneho vedenia.

Južná Kórea hodnotí sestru ako rovnako silnú

Už predtým však existovali dôkazy o rastúcom politickom vplyve sestry. To zahŕňalo aj skutočnosť, že prvýkrát vydala svoje vlastné politické vyhlásenie v marci tohto roku. V nich reagovala rozzúrenými slovnými útokmi na kritiku juhokórejskej vlády za nové testy severokórejských rakiet. Sestra sa južným Kórejcom javila ako ambiciózna funkcionárka, ktorá sa musí prejaviť tvrdými slovami, aby si svoje postavenie zaslúžila.

V júni Kim Jo-Čong pohrozila Južnej Kórei odvetnými opatreniami za letáky aktivistov namierené proti propagande KĽDR. Hovorilo sa, že má od vládcu a strany právomoc urobiť to. Severná Kórea neskôr na svojom území vyhodila do vzduchu prázdnu medzikórejskú styčnú kanceláriu. Ponuku juhokórejskej vlády vyslať špeciálnych vyslancov na misiu zameranú na deeskaláciu označil Kim Yo Jong za „netaktný a temný návrh“.  „Existuje dostatok dôkazov, ktoré naznačujú, že s vyhláseniami Kim Jo-Čong sa zaobchádza rovnako ako s vyhláseniami Kim Čong-una,“ napísali juhokórejské noviny Hankyoreh.

Mohlo by vás zaujímať