Domáce Šport Top

Vytrvalostné preteky slovenským biatlonistkám na svetovom šampionáte nevyšli. O medailách mohli iba snívať

Slovenská biatlonistka Ivona Fialková na trati MS v Anterselve. FOTO TASR - Michal Svítok

BRATISLAVA – Očakávalo sa, že to bude korunná princezna slovenského biatlonu Paulína Fialková, ktorá po odchode Anastasie Kuzminovej prevezme jej žezlo na medzinárodnej scéne.

No priveľké ambície, resty v príprave, zranené koleno otočili všetko hore nohami. Na svetovom šampionáte v Anterselve je totiž slovenskou jednotkou jej sestra Ivona. Deviata v šprinte, šiesta v stíhačke – to všetko potešilo dušu slovenského fanúšika. Medaila to síce stále nie je, ale po výsledkoch vo Svetovom pohári v tejto sezóne je dvojnásobné umiestnenie v elitnej desiatke niečo výnimočné a mimoriadne. To Paulína Fialková nemá zatiaľ v Taliansku ideálne obdobie. Šestnáste a sedemnáste miesto je menej ako málo. Nevýrazná streľba v oboch disciplínach tlačia staršiu Fialkovú psychicky dole.

“Bola to ďalšia nevyužitá šanca. Sklamala som samu seba už v druhých pretekoch za sebou,” povedala po stíhacích pretekoch Paulína Fialková. Veľa možností na reparát už pred sebou nemá – sú to dva individuálne štarty. Vytrvalostné preteky na 15 km a súťaž s hromadným štartom na 12,5 km. Štafetu nepočítame, tam bude Slovensko spokojné aj s tým, ak nás nestiahnu z trate. “Ťažko sa berie niečo pozitívne a optimisticky. Musím si poriadne rozanalyzovať, čo sa stalo, oddýchnuť si a už to neriešiť. Mám pred sebou ešte dva ďalšie individuálne štarty, v nich je možné všetko. Ja už bude len veriť v zázrak a že sa mi to podarí,” povedala Paulína Fialková.

Slovenská biatlonistka Paulína Fialková na trati MS v Anterselve. FOTO TASR / Michal Svítok

Kto chcel mať medailu, musel strieľať na nulu, keďže za každý chybný výstrel to bola trestná minúta navyše. Ivona Fialková, ktorá sa na trať dostala ako prvá zo Sloveniek, v leže netrafila jeden terč. No nebola sama, čo ju pri slabšom behu odsunulo mimo pódiové umiestnenie. Chybovali aj najväčšie favoritky Švédka Oebergová, Nórka Eckhoffová či Fínka Mäkäräinenová, ktoré takisto štartovali na začiatku. Vyššie čísla mali Talianky Wiererová, Vittozziová, Nemka Herrmannová, aj naša Paulína Fialková.

Ivona nebola bezchybná ani v stoji a tak mala na svojom konte, po dvoch streleckých položkách, dve trestné minúty. Bilancia, ktorá jej ostala aj po tretej streľbe, čo bolo veľmi slušné. No všetko si Ivona pokazila na poslednej streľbe, kde netrafila tri terče a celkovo s piatimi trestnými minútami bola úplne mimo hru o umiestnenie čo i len v prvej desiatke. Napokon skončila štyridsiata. Boli to vôbec zvláštne preteky, veď po štyroch streľbách mali nulu na konte iba Ukrajinka Višnevská.

Slovenská biatlonistka Ivona Fialková na strelnici v stíhacích pretekoch na 10 km na majstrovstvách sveta v biatlone v talianskej Anterselve. FOTO TASR / Michal Svítok

Skvele začala aj Paulína Fialková a v leže v prvej streľbe vybielila všetky terče, čo bolo priebežné druhé miesto. V druhej streľbe netrafila prvý terč, ale aj tak mala iba minútovú stratu na prvé tri biatlonistky. Ďalšie chyby si už nemohla dovoliť. Ale stalo sa. Tretia streľba – dvakrát mimo. Medaila bola fuč. Navyše v stoji na záver pridala aj štvrtú trestnú minútu a ani v tretej individuálnej disciplíne sa nedostala do prvej desiatky. Po šestnástom, sedemnástom to bolo 24.miesto.

V hre ešte boli aj Veronika Machyniaková a Terézia Poliaková. Kým Machyniaková mala po dvoch streľbách bilanciu 0 + 2, Poliaková netrafila na úvod hneď štyri terče. Odpísala sa tak hneď na prvej ležke, čo bola hrôzostrašná bilancia a posledné miesto. Čiastočne sa zlepšila v stoji, kde to bola nula, no aj tak sa pohybovala na úplnom konci klasifikácie. Obe potom už iba pridávali trestné minúty. V cieli bola napokon Machyniaková šesťdesiata tretia, kým Poliaková osemdesiata šiesta.  Zlato v Anterselve získala po dráme Talianka Wiererová o dve sekundy pred Nemkou Hinzovou a Nórkou Roeiselandovou.

Slovenská biatlonistka Paulína Fialková na trati MS v Anterselve. FOTO TASR – Michal Svítok

“Tretia streľba všetko pokazila. Dostala som informácie, že dávam rany vľavo hore, no neupravila som mierku. Moja chyba, mala som zareagovať, budem si to vyčítať. Podarilo sa mi prísť na strelnicu menej zadýchaná ako v šprinte, no potrápil ma vietor. Do preteku s hromadným štartom vložím už úplne všetko a buď to výjde, alebo nevýjde,” povedal Paulína Fialková

“Na lyžiach som sa cítila lepšie, ako vo všetkých ostatných pretekoch. Servismani odviedli brutálne dobrú prácu. Lenže vo štvrtom kole som prepískla tempo. Chcela som vygradovať tempo, lenže nechala som sa uniesť a na poslednej stojke sa mi roztriasli nohy a neustála som to. Vytrvalostné preteky nie sú moje najobľúbenejšie, ešte sú predomnou príležitosti niečo ukázať,” zhodnotila preteky Ivona Fialková.

Majstrovstvá sveta v baitlone – Anterselva

Vytrvalostné preteky žien (15 km): 1. Dorothea Wiererová (Tal.) 43:07,7 min. (2 trestné minúty), 2. Vanessa Hinzová (Nem.) +2,2 s (1), 3. Marte Olsbuová Röiselandová (Nór.) +15,8 (2), 4. Hanna Öbergová (Švéd.) +38,7 (2), 5. Franziska Preussová (Nem.) +1:03,4 (2), 6. Monyka Hojniszová-Staregová (Poľ.) +1:10,1 (2), 7. Caroline Riederová (Rak.) +1:20,6 (1), 8. Markéta Davidová (ČR) +1:30,7 (3), 9. Galina Višnevská (Kaz.) +1:31,4 (0), 10. Eva Kristejn-Puskarčíková (ČR) +1:32,6 (1), … 24. Paulína FIALKOVÁ +3:15,8 (4), 40. Ivona FIALKOVÁ +4:30,7 (5), 63. Veronika MACHYNIAKOVÁ +6:29,6 (3), 86. Terézia POLIAKOVÁ (všetky SR) +9:21,5 (5)