Zahraničné Politika Top

Vyšetrovanie Trumpa pokračuje. Toto by sa stalo, ak by ho odvolali z funkcie

Demokrati chcú Donalda Trumpa zbaviť prezidentského úradu. Zdroj: SITA/AP

WASHINGTON – Spojené štáty momentálne žijú snahou demokratov dohnať prezidenta Donalda Trumpa k procesu impeachmentu – čiže ku konaniu, ktoré by viedlo k jeho odchodu z funkcie. V americkom Kongrese už istý čas prebieha vyšetrovanie podozrenia, že šéf Bieleho domu vyvíjal nátlak na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby tamojšia prokuratúra obnovila vyšetrovanie jeho konkurenta Joea Bidena. Ako je pravdepodobné, že naozaj dôjde k impeachmentu?

 

Už dlhšiu dobu sa v USA skloňuje téma odobratia prezidentského úradu Donaldovi Trumpovi. Kto to chce a prečo? Ukrajinskú aféru dostali do popredia záujmu najmä americkí demokrati. Už niekoľko týždňov vypovedajú za zatvorenými dverami Kongresu rôzni svedkovia. V prieskumoch sa väčšina Američanov prikláňa k tomu, aby prebehlo aspoň vyšetrovanie republikánskeho prezidenta. Snemovňa reprezentantov, v ktorej majú väčšinu demokrati, vo štvrtok hlasovala za pokračovanie vyšetrovania amerického prezidenta.

O čo ide?

Svedkovia budú v budúcnosti vypočúvaní verejne, čiže v prítomnosti novinárov a kamier. Pôjde v podstate o veľkú televíznu šou. Demokratom to však v ich úsilí vôbec nemusí pomôcť, pretože sám obvinený je zbehlý v tom, ako usmerňovať mediálnu debatu. Trump je totiž desiatky rokov činný v šoubiznise. Demokrati sú si však evidentne istí, že dôkazy proti šéfovi Bieleho domu sú také presvedčivé, že budú viesť k odobratiu funkcie Trumpovi. Je tiež možné, že rátajú s tým, že verejné vypočúvanie im môže priniesť politické body vo voľbách 2020.

Čo vyčítajú Trumpovi?

Prezident mal Kongresom odobrené milióny na výzbroj Ukrajiny využiť ako prostriedok nátlaku, aby donútil Ukrajinu obnoviť vyšetrovanie svojho politického rivala Joea Bidena. V podstate spomínanú pomoc Trump zadržal a využil tak peniaze daňových poplatníkov pre svoje osobné výhody. Biden je považovaný za najpravdepodobnejšieho prezidentského kandidáta opozičných demokratov. Zahraničné zasahovanie do americkej volebnej kampane je zakázané. Prípad vyšiel na svetlo sveta, keď jeden informátor CIA vypracoval správu o telefonáte medzi Trumpom a Zelenským a podal oficiálnu sťažnosť. Trump neskôr verejne vyzval Ukrajinu, aby Bidena vyšetrovala.

Trump mal tlačiť na ukrajinského prezidenta Zelenského, aby podporil vyšetrovanie jeho rivala. Zdroj: SITA/AP

Kto už vypovedal

Výbory Snemovne reprezentantov doteraz vypočuli niekoľko osôb, ktoré počuli telefonát, ktorý prebiehal medzi Trumpom a Zelenským. Medzi nimi boli aj niektorí diplomati. Všetci vypovedali proti Trumpovi. Biely dom nariadil zákaz spolupráce s výbormi, ale nie všetci predvolaní svedkovia sa toho držali. Dá sa to chápať ako test lojality: Kto odmietne vypovedať, podporuje prezidenta a môže si udržať prácu. Ostatní sa vystavujú riziku, že o zamestnanie prídu. Trump je známy tým, že nemá problémy vymeniť vo svojom okolí ľudí s odlišným názorom.

Aké silné sú dôkazy?

Zatiaľ chýba nevyvrátiteľný dôkaz, že Trump zadržal pomoc vo výške 400 miliónov dolárov (asi 360 miliónov eur) určenú pre Ukrajinu preto, aby získal špinu na svojho konkurenta. Nepriame indície však pôsobia jednoznačným dojmom. K nim patria napríklad sms správy, ktoré si vymieňali niektorí diplomati. V jednej z nich hovorí americký veľvyslanec na Ukrajine Gordon Sondland: “Ako som už povedal v telefóne, považujem za bláznivé odmietnuť podporu (Ukrajine, pozn. red.) kvôli volebnej kampani.”

Joe Biden je najpravdepodobnejším prezidentským kandidátom republikánov. Zdroj: SITA/AP

Aká je pravdepodobnosť impeachmentu?

Je nepravdepodobné, že k impeachmentu dôjde. Postup je nasledujúci: Keď výbory ukončia svoje vyšetrovania, Snemovňa reprezentantov bude opäť hlasovať o odvolaní Trumpa z funkcie. Očakáva sa, že to poslanci schvália, pretože demokrati majú v Snemovni väčšinu. Potom je na rade rokovanie Senátu. Povedie ho predseda Najvyššieho súdu USA, sudca John Roberts. Je považovaný za konzervatívca, čiže republikána. Po rokovaní musí Senát hlasovať dvojtretinovou väčšinou, aby mohla byť odňatá funkcia prezidentovi Trumpovi. Lenže väčšinu senátorov tvoria republikáni. Proti prezidentovi by sa mohli obrátiť len v prípade, že by očakávali, že im to prinesie nejakú politickú výhodu. Motiváciou by mohol byť strach o svoje funkcie v prípade, že by sa voliči vyslovili proti prezidentovi. V súčasnosti sú Američania v tomto smere rozdelení presne v duchu straníckych línií. Prívrženci demokratov sú za zosadenie Trumpa, republikáni ho naopak podporujú.

Čo by stalo, keby Trumpa odvolali?

Keby Kongres naozaj otvoril proces impeachmentu, bolo by to historicky štvrtýkrát – po Andrewovi Johnsonovi v roku 1868, Richardovi Nixonovi v roku 1974 a Billovi Clintonovi v roku 1998. Iba jeden z nich viedol k zmene v Bielom dome, ale nie kvôli hlasovaniu. Nixon totiž očakával porážku a preto radšej sám odstúpil. Trump by sa tak stal prvým prezidentom USA v histórii, ktorého by Kongres zbavil funkcie. Do volieb 2020 by na jeho miesto nastúpil Mike Pence.