Banská Bystrica Regióny

Výstavba obchvatu mesta Brezno má pokračovať už v tomto roku

Zdroj: TASR / Branislav Račko

BANSKÁ BYSTRICA – Výstavba ďalšej etapy obchvatu mesta Brezno sa má začať už tento rok. Zhodlo sa na tom vedenie mesta a zástupcovia Slovenskej správy ciest (SSC) na sérii rokovaní. Ako uvádza internetová stránka mesta, kompetentní sa dohodli aj na výstavbe nového mosta ponad Hron na Kuzmányho ulici v priebehu tohto roka.

 

„Potešila ma správa, že druhú etapu plánujú začať už tento rok. Tiež je spracovaná štúdia na tretí úsek a všetko sa pripravuje na obstaranie projektovej dokumentácie. V druhom úseku druhej etapy sa znížili predpokladané náklady zo 72 na 27 miliónov eur a tým je aj tento úsek oveľa skôr realizovateľný,“ priblížil brezniansky primátor Tomáš Abel. Takéto markantné zníženie predpokladaných nákladov podľa jeho slov spočíva v nových stavebných riešeniach projektu, ako sú mosty, tunely a podobne, z ktorých mnohé vypustili a zmenili na iné, lacnejšie a efektívnejšie varianty.

„Treba povedať, že SSC aj ministerstvo dopravy urobili kus roboty a to napredovanie je pre nás veľmi pozitívne až prekvapujúce. Z našej strany budeme robiť všetko pre to, aby táto stavba bola v najbližších rokoch ukončená v celom rozsahu,“ uzavrel primátor a dodal, že SSC okrem toho plánuje tento rok zrealizovať aj kompletnú asanáciu mosta ponad Hron na Kuzmányho ulici a na jeho mieste postaviť úplne nový.

Motoristi jazdiaci cez Brezno využívajú zatiaľ prvú časť obchvatu mesta, ktorú do užívania odovzdala Slovenská správa ciest v septembri 2017. Prvá etapa obchvatu od križovatky, ktorá prepája Ulicu Československej armády s cestou I/66 a končí sa na okružnej križovatke Mazorníkovo, však reguluje len premávku smerom na Hriňovú, takže vodiči jazdiaci na Horehronie stále prechádzajú historickým námestím. Druhá etapa je veľmi dôležitá pre to, aby kamiónová doprava z mesta úplne zmizla.