Regióny Žilina

Výstava Plató predstaví najnovšiu tvorbu výtvarníka Juraja Kollára

Ilustračná foto Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

ŽILINA – Najnovšiu tvorbu slovenského výtvarníka Juraja Kollára predstaví výstava Plató, ktorú otvoria vo štvrtok (23. 7.) v Považskej galérii umenia (PGU) v Žiline.

 

Podľa galerijnej pedagogičky PGU Veroniky Kubišovej patrí Kollár k najzaujímavejším výtvarníkom na súčasnej slovenskej maliarskej scéne. “S príklonom k tradičnej maľbe neochvejne skúma možnosti, ktoré mu maliarstvo ponúka, či už popieraním alebo rozvíjaním jeho základných princípov. Podarilo sa mu utvoriť si osobitý maliarsky jazyk, prostredníctvom ktorého nás pozýva vnímať svet novým spôsobom,” uviedla Kubišová.

“Autorská výstava predstavuje výber z najnovšej tvorby, hlavné smery a trajektórie jeho tvorivého pohybu, ktorý nikdy nejde len jedným smerom. Kollár útočí rovnako na zmysly, ako aj na intelekt diváka. Búra naše zaužívané vnímanie reality, nabáda nás dívať sa a vidieť veci a náš svet inak, novým, zážitkovým spôsobom,” doplnila kurátorka výstavy Katarína Bajcurová.

Výstava Juraj Kollár Plató potrvá do 6. septembra 2020. Realizáciu diel z verejných zdrojov podporil formou štipendia Fond na podporu umenia.