Bratislava Regióny Žilina

Výstava Fellini a sladký život Talianska sa presúva zo Žiliny do Bratislavy

Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

BRATISLAVA – Výstava Fellini a sladký život Talianska, ktorá vznikla na Slovensku pri príležitosti 100. výročia narodenia režiséra, sa presúva zo Žiliny do Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave. Podujatie, ktoré prostredníctvom filmových plagátov, letákov i fotosiek približuje zlatú éru talianskeho filmu, sa koná v rámci 13. ročníka festivalu talianskej kultúry Dolce Vitaj. Výstavu otvorí v stredu 22. júla taliansky zberateľ Enrico Minisini. TASR o tom informovala PR manažérka Zuzana Golianová.

 

Výstava približuje 40 rokov talianskej kinematografie a jej “papierovej podoby”, a to od roku 1950 (Svetlá variété) až po rok 1990 (Hlas mesiaca). Návštevníci sa zoznámia aj s dielami vizuálnych umelcov – legendou erotického komiksu Milom Manarom a majstrom dekoláže Mimmom Rotellom, ktorí vo svojej tvorbe čerpajú z Felliniho.

Podujatie zároveň ponúka pohľad na konkrétnu etapu dejín talianskej spoločnosti. “Vybrať materiály k Felliniho filmom bolo jednoduché, hoci sa nám nepodarilo predstaviť jeho tvorbu v ucelenej podobe. Náročnejšie však bolo vybrať z obrovskej ponuky tituly, ktoré môžu stáť po boku Felliniho filmov a vhodne ich dopĺňať,” komentoval zrod výstavy zberateľ Enrico Minisini.

Federico Fellini bol podľa neho geniálny tvorca, vzdialený od akejkoľvek ideológie, osvietený umelec s tým najslobodnejším duchom: “Bol jedinečným príkladom individualizmu. Dá sa povedať, že v centre pozornosti stojí predovšetkým on sám – jeho svet poskladaný zo snov a posadnutostí. V jeho filmoch nikdy nenájdeme skutočné Taliansko, tak ako ho nedokážeme zaradiť do žiadneho filmového žánru, skôr naopak, práve on vytvoril žáner, ktorý sa spája s jeho menom.” Výstava bude prístupná verejnosti od 23. júla do 30. novembra.