Domáce Politika Prezidentské voľby Top

VÝSLEDKY VOLIEB Slováci prepísali dejiny. Čaputová bude prvou ženou v prezidentskom paláci

Zuzane Čaputovej prišiel zablahoželať aj prezident Andrej Kiska. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Slováci rozhodli a prepísali politické dejiny. Prezidentský palác dobyla po prvýkrát v histórii našej krajiny žena. Ešte donedávna neznáma advokátka a aktivistka Zuzana Čaputová dokázala presvedčiť väčšiu časť voličov ako profesionálny diplomat Maroš Šefčovič. Súčasného prezidenta Andreja Kisku vo funkcii vystrieda 15.júna tohto roka.

 

Fenomén voľby nováčika sa opäť potvrdil. Slováci si vybrali za prezidenta človeka, ktorého takmer vôbec nepoznajú. Rovnako ako tomu bolo v posledných prezidentských voľbách, v druhom kole siahli pri výbere medzi profesionálom a nepolitikom, po tom druhom. Trend voliť ľudí, ktorí nepôsobili doteraz na politickej scéne a pochádzajú “z ľudu”, sme vo väčšom mohli vidieť už pri posledných komunálnych voľbách. Čaputová je dôkazom toho, že éra jednej skupiny politikov pomaly končí. Koniec koncov v histórii Slovenska sa deje takáto obmena mocných v pravidelných – už či kratších, alebo dlhších intervaloch.

Aj keď jej prvé prieskumy verejnej mienky na jeseň minulého roku pripisovali jednociferné číslo, dokázala to v priebehu kampane zlomiť a napokon vyhrať. V druhom kole prezidentských volieb dalo Zuzane Čaputovej svoj hlas až 1 056 582 voličov, čo predstavuje 58,40 percent.

Jej súper podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič presvedčil 752 403 ľudí teda 41,59 percenta oprávnených voličov.

Neoficiálne výsledky druhého kola prezidentských volieb. Zdroj: ŠÚ SR

Oproti prvému kolu prezidentských volieb získali obaja viac, čo znamená, že sa im podarilo získať voličov neúspešných kandidátov z prvého kola. Čaputová získala včera o viac ako 186-tisíc hlasov viac ako pred dvoma týždňami. Šefčovičovi sa podarilo osloviť oproti prvému kolu až o viac ako 352-tisíc voličov. Ani to mu však na víťazstvo nestačilo. V jeho neprospech zahrala okrem iného aj rekordne nízka účasť. K urnám prišlo z takmer 4,5 milióna oprávnených voličov len 1 847 417 ľudí. Volebná účasť tak dosiahla iba 41,79 percent, čo je v doterajšej priamej voľbe prezidenta najmenej.

Neoficiálne výsledky prvého kola prezidentských volieb. Zdroj ŠÚ SR

Vyzerá to teda, že až viac ako 311-tisíc ľudí, ktorí boli voliť pred dvoma týždňami, včera k urnám neprišli. Ide zrejme predovšetkým o voličov Štefana Harabina, či Mariana Kotlebu, ktorých sa nepodarilo zmobilizovať ani Čaputovej ani Šefčovičovi. Svoju rolu zohralo aj to, že Šefčoviča neodporučila pred druhým kolom voliť ani jedna z koaličných strán – okrem Smeru-SD, ktorá pri ňom stála od začiatku kandidatúry. A práve aj tento fakt mu u mnohých priťažil. Táto voľba bola totiž v súčasnom nastavení spoločnosti vo veľkej miere voľbou proti Smeru, nie voľbou konkrétneho kandidáta.

Pokorila Radičovú

Zuzana Čaputová dokázala zvalcovať skúsených politikov, ktorí sa o kreslo prezidenta uchádzali už v prvom kole. Svoj potenciál využila dokonca s väčšou silou ako doteraz najsilnejšia žena, ktorá sa pokúšala dostať do prezidentského paláca expremiérka Iveta Radičová. Tej dalo v roku 2009 hlas 988 808 voličov. Šlo pritom o známu a v tom čase obľúbenú tvár. Čaputovej na druhej strane pomohol aj Robert Mistrík, ktorý sa tesne pred konaním volieb vzdal kandidatúry v jej prospech. Jeho voliči sa tak presunuli najmä práve k Čaputovej. Napriek tomu však získala Čaputová stále menej ako pred piatimi rokmi súčasný prezident Andrej Kiska, ktorého volilo viac ako 1,3 milióna voličov. Účasť však vtedy bola o dosť vyššia.

Svoj úspech pripisuje novozvolená prezidentka predovšetkým spôsobu komunikácie, ktorý v kampani zvolila. Ľudia si podľa nej vybrali slušnosť a spravodlivosť. Voľby podľa nej dokázali, že politika sa dá robiť aj bez arogancie a osobných útokov. “Predpokladala som, že tie čísla budú tesnejšie. Je to silný mandát,” vyhlásila počas volebnej noci Čaputová.

Jej súper porážku uznal s pokorou a cení si podporu, ktorú vo voľbách získal. Hlasy, ktoré mu ľudia dali, vníma ako záväzok. Či to ale chce využiť na domácej politickej scéne, Šefčovič zatiaľ nevie, respektíve neprezradil. “Vždy budem pracovať pre Slovensko a želať len to najlepšie našej krajine,” povedal počas noci. Podpredseda Európskej komisie je predovšetkým rád, že Slovensko prezidentskými voľbami potvrdilo, že patrí do Európskej únie.

Galéria
Novou slovenskou prezidentkou bude Zuzana Čaputová. FOTO: Glob.sk/Peter Korček
Blahoželanie na pódiu, víťazka Zuzana Čaputová. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Novou slovenskou prezidentkou bude Zuzana Čaputová. FOTO: Glob.sk/Peter Korček
M. Š. s rodinou a známymi, (manželka v červenom) čakanie na výsledky vo volebnej centrále, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Príhovor M. Š. počas čakania na výsledky. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
M. Š. s rodinou a známymi, čakanie na výsledky vo volebnej centrále, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next