Domáce Politika Prezidentské voľby Top

VÝSLEDKY VOLIEB Čaputová zvíťazila, Šefčovič na ňu stráca takmer pol milióna hlasov

Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová sú postupujúcimi kandidátmi do druhého kola. Zdroj: koláž Glob.sk/TASR

BRATISLAVA – Slováci rozhodli. O prezidentský palác zabojujú Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. Občianska aktivistka a podpredsedníčka mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko prevalcovala všetkých kandidátov. Do druhého kola prezidentských volieb postúpila s nemalým náskokom. Jej súpera čakajú náročné dva týždne, aby ju dobehol a presvedčil voličov. 

 

Slovensko zažíva situáciu spred piatich rokov. Napriek politickým skúsenostiam niektorých kandidátov na prezidenta, boduje nováčik. Zuzana Čaputová, ktorá bola dodnes známa iba ako aktivistka a advokátka v enviromentálnej oblasti a predstaviteľka mimoparlamentnej strany, zvíťazila už v prvom kole prezidentských volieb s neuveriteľne vysokým ziskom hlasov. Podľa stále neoficiálnych výsledkov Štatistického úradu – ale po sčítaní 100 percent okrskov – dalo Čaputovej svoj hlas až 870 415 voličov, čo predstavuje 40,57 percenta.

Nezávislá kandidátka svojím úspechom tromfla aj Andreja Kisku, ktorému dalo v roku 2014 v prvom kole volieb hlas “len” 456-tisíc voličov a do druhého kola postúpil so ziskom 24 percent. Prvé kolo vtedy vyhral vtedajší premiér a šéf Smeru-SD Robert Fico s 28 percentami hlasov, ktorý bol považovaný za jasného favorita. V tom druhom však pohorel a prezidentom sa stal jeho súper. V prvom kole volieb prezidenta 15. marca 2014 sa zúčastnilo 1 914 021 – 43,40 percent voličov. Včera bolo aj toto číslo o čosi vyššie. Účasť predstavuje dnes 48,74 percenta, čo je 2 158 859 oprávnených voličov.

Keď vstúpil v januári tohto roka do boja o prezidentský palác Maroš Šefčovič, prieskumy verejnej mienky ho okamžite favorizovali ako jednotku. Aj tu však podobne ako pri posledných voľbách došlo k zlomu a nezávislý kandidát s podporou Smeru-SD začal padať. Tento trend sa napokon potvrdil a podpredseda Európskej komisie skončil po prvom kole prezidentských volieb so ziskom 18,66 percenta hlasov. Do urny hodilo lístok s jeho menom 400 379 tisíc voličov.

Neoficiálne výsledky prvého kola prezidentských volieb. Zdroj ŠÚ SR

Rozdiel medzi Čaputovej ziskom a ziskom Šefčoviča je pomerne vysoký. Podpredsedníčka Progresívneho Slovenska hlasy aj odstúpeného Roberta Mistríka a prevažne voličov opozičných strán. Je otázne, kam však môže táto kandidátka ešte narásť. V prípade Šefčoviča bude pre druhé kolo rozhodujúce, či presvedčí voličov, ktorí včera hlasovali za iných kandidátov – napríklad Štefana Harabina, či Mariana Kotlebu. On sám vraj o podporu žiadať nebude. “Ráno po spočítaní hlasov začíname odznova. Karty budú rozdané nanovo, všetci začneme z novej štartovacej čiary,” vyhlásil profesionálny diplomat počas volebnej noci. Naďalej chce bojovať o hlasy všetkých voličov.

Osloviť voličov napríklad aj Harabina si trúfa aj Čaputová. Zároveň však vyjadrila spokojnosť s tým, že sa v druhom kole nestretnú extrémy. „Veľmi si prajem, aby kampaň, ktorá bude teraz dva týždne prebiehať, bola vo férovom duchu,“ uviedla vo svojom vyhlásení po zverejnení priebežných výsledkov.

Neoficiálne výsledky prvého kola prezidentských volieb. Zdroj ŠÚ SR

Reakcia Zuzany Čaputovej na neoficiálne výsledky:

Vyhlásenie Maroša Šefčoviča počas volebnej noci:

Neoficiálne výsledky prvého kola prezidentských volieb. Zdroj ŠÚ SR