Politika Top Zahraničné

Výsledky českých volieb by mali byť známe už v sobotu večer

PRAHA – Už v sobotu v neskorších večerných hodinách by mali byť známe takmer alebo úplne kompletné výsledky českých parlamentných volieb. Prvé čiastkové výsledky začne zverejňovať ústredná volebná komisia už krátko po zatvorení volebných miestností o 14:00. Ak nenastanú žiadne komplikácie, k večeru už by malo byť plus-mínus jasné, ako voľby dopadli. Už v piatok, v prvý volebný deň, prišlo hlasovať približne 40 percent oprávnených voličov, čo je oveľa vyššie číslo ako pri predčasných parlamentných voľbách pred štyrmi rokmi, uvádza Česká televízia.

Podľa predvolebných prieskumov by mala vo voľbách do Poslaneckej snemovne, dolnej komory českého parlamentu, presvedčivo zvíťaziť strana ANO bývalého ministra financií a podpredsedu vlády Andreja Babiša, a to aj napriek tomu, že polícia tohto dlhodobo najobľúbenejšieho českého politika len niekoľko dní pred voľbami obvinila z dotačného podvodu v súvislosti s kauzou okolo jeho sídla Čapí hnízdo. Podľa Babiša ide len o účelovú kauzu, ktorá mala poškodiť jeho a jeho stranu pred parlamentnými voľbami. Babišova ANO by podľa väčšiny prieskumov mala získať hlasy 25 až 30 percent voličov.

Na druhom mieste je vo väčšine prieskumov Česká strana sociálno demokratická (ČSSD), ktorej volebným lídrom je minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek, napriek tomu, že jej najznámejším predstaviteľom je premiér Bohuslav Sobotka. Ten sa rozhodol z čela strany odísť, a ako dôvod uviedol nízku podporu strany. “Podpora verejnosti nezodpovedá práci, ktorú sociálna demokracia v prospech občanov odviedla,” uviedol Sobotka v júni v rezignačnom liste. Sociálni demokrati by mali podľa predvolebných prieskumov získať zhruba 13 až 17 percent hlasov.

Tesne za ČSSD by mala podľa prieskumov nasledovať Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) pod vedením Vojtěcha Filipa, ktorej predpovedajú zisk 11 až 13 percent hlasov. Na štvrtom mieste by mala skončiť Občianska demokratická strana (ODS) pod vedením Petra Fialu so ziskom okolo 10 percent hlasov. Zisk okolo siedmich percent prieskumy predpovedajú aj strane TOP 09, ktorej predsedá Miroslav Kalousek, a tiež nacionalistickej a protiprisťahovaleckej strane Sloboda a priama demokracia (SPD) podnikateľa japonsko-kórejského pôvodu Tomia Okamuru.

So ziskom okolo šiestich percent hlasov by sa mala do parlamentu dostať aj liberálna Česká pirátska strana a Kresťanská a demokratická únia – Československá strana ľudová (KDU-ČSL). Pred bránami parlamentu by mali podľa prieskumov skončiť Strana zelených, Strana slobodných občanov, ako aj Starostovia a nezávislí (STAN). Týmto trom subjektom prieskumy predpovedajú zisk okolo dvoch percent hlasov.