Domáce Spoločnosť

Vyšetrovanie trestných činov trvá zbytočne dlho, upozorňuje Aliancia Fair-play

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Aliancia Fair-play upozorňuje na prieťahy pri vyšetrovaní trestných činov. Podľa riaditeľa aliancie Petra Kundera sa to deje najmä pri vyšetrovaní trestných činov súvisiacich s korupciou, výkonom verejnej funkcie a ekonomickej trestnej činnosti napojenej na nezákonné získanie časti verejných financií.

 

 „Podľa našich skúseností k zlepšeniu neviedli ani zmeny vo vedení Policajného zboru (PZ) či niektorých jeho zložiek,“ hovorí Kunder. Myslí si, že pozitívne zmeny sa dejú iba v prípadoch sledovaných televíznymi kamerami.

Dôsledky dlhého vyšetrovania ukázal na kauze nástenkového tendra z roku 2007, ktoré trvalo sedem a pol roka. Išlo o vyhlásenie tendra za 120 miliónov eur na propagáciu eurofondov a súvisiace právne služby. Oznam o súťaži bol zverejnený len na nástenke na chodbe Ministerstva vnútra SR. Aliancia Fair-play v prípade podala trestné oznámenie v septembri 2019. Dlhé vyšetrovanie podľa Kundera viedlo k tomu, že odsúdení exministri dostali nižší trest, odsúdenej Z. K. vymerali trest len tri roky, čiže bolo možné ho podmienečne odložiť a pre dlhé vyšetrovanie jej dokonca vyplatili odškodnenie.

„Zo 72 dní od podania trestného oznámenia reálne vyšetrovateľ strávil vyšetrovaním dva dni. Zvyšok zabrali posuny medzi jednotlivými útvarmi polície a prestoje,“ hovorí. Spis odoslali na Úrad špeciálnej prokuratúry. „Ak sme si poslednú informáciu z Generálnej prokuratúry SR vyložili správne, stále nepadlo rozhodnutie ani o pridelení veci konkrétnemu prokurátorovi,” priblížil Kunder. Od podania trestného oznámenia je to už 244 dní.

Aliancia Fair-play upozorňuje na prieťahy pri vyšetrovaní trestných činov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

„Ľudia zabúdajú a každý deň prieťahov vedie k menej hodnotným výpovediam svedkov. Plynú lehoty na premlčanie trestných činov aj lehoty, počas ktorých sa dokumentácia nesmie skartovať, teda miznú listinné dôkazy. Stráca sa viera v schopnosť štátu potrestať páchateľov. Ako vidíme, ak sa ich aj podarí potrestať, prípady vedú k nižším trestom a dokonca k ich finančnému odškodneniu,” hovorí.

Všetko sa však deje v súlade zo zákonom, preto Kunder považuje za nutné pravidlá upraviť. Problémom však je, že o prieťahoch vo vyšetrovaní neexistujú žiadne dáta. „Fungovanie štátu, ktorý na jednej strane zločincom zmierňuje tresty a na druhej strane sa tvári, že systém netreba meniť, však evidentne neprekáža ani novému vedeniu PZ, ani novej vláde,“ povedal Kunder. Poukázal na to, že programové vyhlásenie vlády nevyjadruje žiadnu ambíciu zrýchliť vyšetrovanie trestnej činnosti.

Aliancia vyzýva vládu, aby urýchlene novelizovala zákony s cieľom predĺženia času archivácie účtovných dokladov a dokladov súvisiacich s obstarávaním, ktoré často slúžia ako dôkazy. Tiež aby zabezpečila audit procesov, ktorý by definoval miesta, kde pri vyšetrovaní predovšetkým ekonomickej trestnej činnosti dochádza k najväčším prieťahom a navrhol by riešenia. „Treba zabezpečiť pravidelnú tvorbu a zverejňovanie štatistík, vďaka ktorým bude možné sledovať dĺžku jednotlivých fáz vyšetrovania rôznych kategórií trestných činov,“ hovorí riaditeľ Aliancie Fair-play. Navrhuje tiež zaviesť systém evidencie úkonov vykonaných pri vyšetrovaní, ako je to napríklad vo Švajčiarsku.