Domov » Kategórie » Zahraničné » Politika » Vyšetroval Husajna, teraz odhalil krutú pravdu: O diktátorovi a Iraku sme sa mýlili

Vyšetroval Husajna, teraz odhalil krutú pravdu: O diktátorovi a Iraku sme sa mýlili

BAGDAD – Mýlili sa. Muž, ktorý vypočúval bývalého irackého diktátora Saddáma Husajna, sa zveril so svojimi spomienkami – krajina vraj použitie zbraní hromadného ničenia nikdy neplánovala a Husajn svojich protivníkov varoval, že v Iraku neuspejú.

John Nixon podľa portálu The Independent tvrdí, že CIA sa zle pozerala najmä na Husajnov postoj k použitiu chemických zbraní. Počas vypočúvania sa Husajna tatkiež pýtal, či niekedy plánoval preventívny zásah proti americkým vojakov v Saudskej Arábie. „Nikdy sme nepremýšľali o použití zbraní hromadného ničenia. Nediskutovali sme o tom,“ tvrdil Husajn.

Bush počul iba to, čo chcel počuť

Ako potvrdil Nixon, nebolo to to, čo chcel počuť. Kritika sa následne ušla americkému prezidentovi Georgeovi Bushovi mladšiemu, pod ktorého vedením Spojené štáty podnikli inváziu do Iraku. Ten zas vraj počul iba to, čo chcel počuť. Bush mal byť navyše voči Nixonovi hrubý a údajne sa neštítil ani nevhodných vtipov o nenájdených zbraniach hromadného ničenia.

Husajn taktiež varoval USA, že v Iraku pohoria a nepodarí sa im vybudovať vládu, akú by chceli. „Zistíte, že nie je ľahké vládnuť Iraku,“ povedal a dodal, že Američania nechápu iracký ľud, jeho jazyk, históriu, mentalitu a dokonca ani počasie.

Zdroj: ph, Foto: SITA

Autor: Redakcia
Tagy