Politika Zahraničné

Vyrovnanie sa s Iránom je kľúčom k mieru na Blízkom východe, povedal Pompeo

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vľavo) a americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo hovoria s novinármi na medzinárodnej konferencii o Blízkom východe konanej pod záštitou Poľska a Spojených štátov vo Varšave 14. febuára 2019. (TASR/AP)

VARŠAVA – Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vo štvrtok vyhlásil, že svet “nemôže dosiahnuť mier a bezpečnosť na Blízkom východe bez toho, aby sa postavil Iránu”. Informovala o tom agentúra AP.

Pompeo sa vyjadril pred otvorením druhého dňa medzinárodnej konferencie o bezpečnosti na Blízkom východe, ktorá sa koná v poľskej metropole Varšava. Podľa šéfa americkej diplomacie je “zatlačenie” Iránu kľúčové pri riešení všetkých ostatných problémov regiónu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý predstúpil pred novinárov spolu s Pompeom, označil varšavskú konferenciu – organizovanú Spojenými štátmi a Poľskom – za významnú udalosť, pokiaľ ide o spoločnú účasť predstaviteľov Izraela a arabských štátov.

Stredajšia úvodná večera dvojdňovej konferencie bola “historickým prelomom”, povedal Netanjahu. “V miestnosti so 60 ministrami zahraničných vecí… stáli izraelský premiér a ministri zahraničných vecí popredných arabských krajín spolu a vyslovili sa dôrazne, jasne a jednotne proti spoločnej hrozbe iránskeho režimu,” citovala ho agentúra AFP.

“Myslím si, že je to prejavom zmeny a dôležitého porozumenia v otázke toho, čo ohrozuje našu budúcnosť, čo musíme urobiť, aby sme ju ochránili, ako aj v možnosti, že spolupráca sa rozšíri nad rámec bezpečnosti na každú oblasť živote,” dodal Netanjahu.

Izraelský líder sa na stredajšej večeri vo varšavskom Kráľovskom paláci podľa zdrojov prihovoril k účastníkom za rovnakým stolom ako predstavitelia Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov a Bahrajnu. Tieto krajiny nemajú diplomatické vzťahy s Izraelom, spája ich však rezolútny postoj voči Iránu. Izrael udržiava diplomatické styky len s dvoma arabskými štátmi – susedným Egyptom a Jordánskom, pripomína AFP.

Európski spojenci USA by mali odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom

Americký viceprezident Mike Pence vyzval vo štvrtok európskych spojencov USA, aby sa pridali k Washingtonu a odstúpili od tzv. jadrovej dohody veľmocí s Iránom. Podľa jeho slov by mali tiež zastaviť aktivity zamerané na vyhnutie sa americkým sankciám, informovali agentúry AP a AFP.

Pence vystúpil na medzinárodnej konferencii o Blízkom východe, ktorú vo Varšave zorganizovali Spojené štáty a Poľsko. Irán obvinil z toho, že je najväčším podporovateľom terorizmu na svete, pričom varoval pred uvalením ďalších sankcií USA voči Teheránu.

Viceprezident USA odsúdil Irán ako “najväčšiu hrozbu pre mier a bezpečnosť ne Blízkom východe” a obvinil režim v Teheráne, že v rámci svojich regionálnych ambícií pripravuje “nový holokaust”.

Pence kritizoval aj novú iniciatívu Francúzska, Nemecka a Británie v podobe osobitného finančného mechanizmu, ktorý má umožniť európskym firmám podnikajúcim v Iráne vyhnúť sa americkým sankciám. USA opätovne zaviedli prísne sankčné opatrenia voči islamskej republike po tom, ako prezident Donald Trump vlani odstúpil od jadrovej dohody, uzavretej svetovými veľmocami s Iránom v roku 2015.

“Je to nerozumný krok, ktorý len posilní Irán, oslabí EÚ a ešte viac vzdiali Európu a Spojené štáty,” povedal Pence. “Nastal čas, aby naši európski partneri odstúpili od jadrovej dohody s Iránom a pridali sa k nám v ekonomickom a diplomatickom tlaku, potrebnom na to, aby obyvatelia Iránu, región a svet dostali mier, bezpečnosť a slobodu, ktorú si zaslúžia,” dodal.

V čase, keď Irán oslavuje 40. výročie tzv. islamskej revolúcie, pri ktorej zvrhli proamerického šacha, Pence potvrdil stratégiu maximálneho tlaku na Teherán, aj keď výslovne nevyzval na zmenu režimu.

“Keď iránske hospodárstvo naďalej upadá, keď obyvatelia Iránu vychádzajú do ulíc, musia krajiny milujúce slobodu držať spolu a hnať iránsky režim na zodpovednosť za zlo a násilie, ktoré spôsobil vlastnému ľudu, regiónu a širšiemu svetu,” dodal Pence s tým, že americké sankcie “sa ešte sprísnia”, pokiaľ Irán “nezmení svoje nebezpečné a destabilizujúce správanie”.

Medzinárodnú konferenciu o Blízkom východe vo Varšave zorganizovali USA a Poľsko, podľa ktorých je zameraná na podporu mieru a bezpečnosti v tomto regióne. Zdá sa však, že jej cieľom je skôr snaha izolovať Irán, domnieva sa AP.

Na podujatie nepozvali zástupcov Teheránu, ktorý konferenciu odsúdil ako protiiránsky “cirkus” Spojených štátov. Nezúčastňujú sa na ňom ani Rusko a Čína, pričom Palestínčania vyzvali na bojkotovanie týchto rozhovorov.

Francúzsko, Nemecko i viaceré ďalšie západoeurópske krajiny sú na konferencii zastúpené na nižšej úrovni vzhľadom na svoje znepokojenie s tvrdou líniou amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý odstúpil od tzv. jadrovej dohody veľmocí s Iránom z roku 2015.

Vedúci nemeckej delegácie, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Niels Annen vo štvrtok povedal, že Európska únia zotrváva jednotne na svojom postoji v tom, že podporuje dohodu, ktorá má zabrániť Iránu vo vývoji jadrových zbraní. “Európa nie je v otázke Iránu rozdelená,” citovala ho agentúra DPA, ktorá varšavskú konferenciu za “kontroverznú”.