Domáce Spoločnosť Top

Výroky, ktoré nepatria do dnešného sveta: Kto sa stane Homofóbom roka?

BRATISLAVA – Politici opäť môžu získať nelichotivé ocenenie. Aj tento rok „zabojujú” o anti-cenu Homofób roka. Medzi nominovaných patrí napríklad šéf SNS Andrej Danko, podpredseda SaS Ľubomír Galko či líder Sme rodina Boris Kollár.

Nominácie boli zverejnené pri dnešného Medzinárodného dňa proti homofóbii (IDAHO), hlasovanie organizujú mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) a Dúhové Slovensko n.z. Hlasovanie prebieha do pondelka 11. júna na webstránke ludskeprava.sk/homofob.

Nominované výroky

  • Boris Kollár, predseda Sme rodina:

„Oni patria do ústavu a nie na ulicu! Vždy to boli úchyláci a nemali tú diagnózu nikdy vylúčiť.“

  • Branislav Škripek, europoslanec za hnutie OĽaNO:

„Zaoberám sa permanentne obranou kresťanských hodnôt a snažím sa zabrániť tomu, aby boli presadzované často šialené liberálne nápady propotratových, gendrových a LGBT aktivistov.“

  • Andrej Danko, predseda SNS a NR SR:

„Ak sa niekto na základe sexuálnej orientácie vzdá práva reprodukcie, vzdal sa, čo mu príroda a boh dali, pretože ak sa niekto rozhodne pre homosexuálny zväzok, tak nemôže mať právo vychovávať deti.“

  • Ľubomír Galko, podpredseda SaS:

„Prihriaty Plavčan je na dovolenke…“

  • Marián Kuffa, kňaz:

„V Nemecku je iných 55 rodov, nedávno sa tam jeden zosobášil s lustrom.“

Minuloroční víťazi

Víťazmi ankety sa v predchádzajúcich rokoch stali Marián Kotleba, hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík či vtedajší poslanec Štefan Kuffa za svoj výrok o topení gejov a Konferencia biskupov Slovenska (KBS) s tvrdením, že ľudskoprávni aktivisti sú „aktéri kultúry smrti“.

Trofejou pre víťaza je opäť štylizovaný piktogram, zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis 4%, teda tradične chápaný podiel neheterosexuálnych ôsob v populácii. Autorom je známy dizajnér Maroš Schmidt.

Autor: ph, TS, Foto: ludskeprava.sk/homofob, SITA/Marko Erd, Diana Černáková