Zahraničné Politika Top

Vyhrážky kvôli utečencom. Erdogan ich chce do Európy vpustiť milióny, politici žiadajú okamžitú reakciu

Erdogan vydiera EÚ migrantmi. Ilustračné foto: SITA/AP

ANKARA – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa minulý týždeň niekoľkokrát Európe vyhrážal, že znovu otvorí dvere utečencom nachádzajúcim sa v Turecku, ak sa mu nedostane podpory zo strany Európskej únie (EÚ).

 

V súčasnosti žije v Turecku 3,6 miliónov sýrskych utečencov. Vďaka dohode, ktorá bolo uzavretá medzi krajinou a EÚ, sa prúd utečencov do Európy výrazne znížil. Od konca augusta sa ale množia ilegálne cesty z Turecka do Grécka, najmä na ostrov Lesbos. 

Ťažká situácia utečencov

Podľa správ je za zvýšeným počtom ciest do Grécka stále ťažšia situácia utečencov v Turecku. Aktivisti za ľudské práva informovali o ich deportáciách do Sýrie a to aj neplnoletých a malých detí bez sprievodu rodičov. Na sýrsko-tureckom hraničnom priechode Bab al-Hawa sa situácia stále viac vymyká spod kontroly. Okrem toho sa uskutočnili razie v niekoľkých mestách, napríklad aj v Istanbule, kde žije 500-tisíc Sýrčanov. Aj hospodárska situácia v krajine prispieva k tomu, že dohoda o utečencoch s Tureckom je v ohrození.

Napätie na turecko-sýrskej hranici Bab al-Hawa by sa dalo krájať. Zdroj: SITA/AP

Erdogan stále hrozí, že otvorí brány

EÚ pomáha Turecku s materiálnym zabezpečením sýrskych utečencov už tri a pol roka. V rámci dohody z marca roku 2016 Brusel Ankare poslal v priebehu niekoľkých rokov šesť miliárd eur. Erdogan v súčasnosti hľadá podporu pre vytvorenie bezpečnostnej zóny v severnej Sýrii, v ktorej chce postupne umiestniť až tri milióny Sýrčanov z Turecka. Pravidelne však obviňuje EÚ z nedodržiavania svojich sľubov a hrozí, že poruší dohodu a pustí do Európy záplavu utečencov.

Bývalý rakúsky kancelár Sebastian Kurz žiada okamžitú reakciu. Zdroj: SITA/AP

Reakcia politikov

Bývalý rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz zareagoval na Erdoganove vyjadrenia. Požaduje “jasnú a rozhodnú reakciu EÚ” na vyhrážky Turecka. “Situácia z roku 2015 sa nesmie opakovať, trasa na západnom Balkáne musí zostať bezpodmienečne uzavretá,” povedal Kurz. “Preto musíme okamžite vyslať ďalších pracovníkov agentúry Frontex na grécke a bulharské vonkajšie hranice EÚ, aby sme boli pripravení.”

Kurz tiež požaduje prerušenie prístupových rokovaní s Tureckom

EÚ by sa podľa neho už nemala dať vydierať Erdoganovými neustálymi vyhrážkami vlnami utečencov a nechať sa tak vodiť za nos. Tak “nekoná žiadny partner a už vôbec nie kandidát na vstup do Únie,” dodal. Preto požaduje okamžité prerušenie prístupových rokovaní s Tureckom.

Podobný názor zastáva aj grécky premiér Kyriakos Mitsotakis. V telefonáte s Kurzom zdôraznil, že je treba vyvinúť väčšie úsilie na náležitú ochranu vonkajších hraníc EÚ.

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis zdôraznil, že je treba vyvinúť väčšie úsilie na náležitú ochranu vonkajších hraníc EÚ. Zdroj: TASR/AP

Čo na to Slovensko?

Glob.sk sa požiadal slovenské rezorty vnútra a zahraničia o reakciu na vyhlásenia Turecka. Juraj Tomaga z tlačového odboru ministerstva zahraničia v stanovisku zdôraznil, že Turecko je kľúčový partner pri manažovaní migračných prúdov vo východnom Stredomorí, preto s ním Slovensko, podobne ako EÚ, intenzívne komunikuje a spolupracuje.

“Z nášho pohľadu je pokračujúca spolupráca s Ankarou kľúčová pre úspešné manažovanie migračných rokov vo východnom Stredomorí a v tomto duchu komunikujeme s našimi partnermi v EÚ aj v Turecku,” uviedol hovorca. Ďalej potvrdil, že lepšia. silnejšia a efektívnejšia ochrana vonkajších hraníc je jedným z kľúčových aspektov riešenia neregulárnej migrácie, ktoré Slovensko zdôrazňuje a presadzuje dlhodobo.

Ministerstvo vnútra ústami hovorcu Petra Lazarova takisto potvrdilo, že Slovensko dlhodobo upozorňuje na potrebu riadnej kontroly vonkajších hraníc, a túto tému iniciatívne otvára pri príležitosti rôznych odborných stretnutí aj na úrovni EU. 

“Sme pripravení na akýkoľvek vývoj situácie v oblasti nelegálnej migrácie najmä technickým, ale aj  personálnym zabezpečením v súlade s európskym systémom integrovaného riadenia hraníc,” zdôraznil hovorca rezortu. 

Upozornil, že Slovensko je solidárne k našim partnerom vysielaním policajtov na ochranu hraníc v balkánskych krajinách, ako aj účasťou na aktivitách Frontexu, čím nepriamo ochraňuje aj svoju vnútornú hranicu. 

“Významnú pozornosť venujeme aj operatívnej spolupráci, odhaľovaniu a vyšetrovaniu cezhraničnej trestnej činnosti, a tým spolu s partnermi zo susedných štátov, vrátane Rakúska, v čo najväčšej miere zabraňujeme sekundárnej migrácii vo vnútrozemí SR aj EÚ,” dodal Lazarov.

Od konca augusta sa ale množia ilegálne cesty z Turecka do Grécka, najmä na ostrov Lesbos. Ilustračné foto: SITA/AP