Spoločnosť Zahraničné

Vyhostení cudzinci zadržiavaní v Nyírbátore začali hladovku. Požadujú stretnutie aj s novinármi

ilustračná foto Zdroj: ssn.sk

BUDAPEŠŤ – Väčšina z 52 cudzincov zadržiavaných v rámci procesu vyhostenia v meste Nyírbátor na severovýchode Maďarska začala hladovku. Informovala o tom vo štvrtok na Facebooku ľudskoprávna organizácia Maďarský helsinský výbor.

 

“Nejde o zločincov, ale o cudzincov žijúcich v Maďarsku a pochádzajúcich z krajín mimo Európskej únie, ktorých maďarské orgány vyhostili z rôznych príčin,” píše Maďarský helsinský výbor. Zadržiavaní podľa tejto organizácie požadujú stretnutie s ochrancami ľudských práv a s novinármi, pretože im nie je jasné, prečo sú zadržaní, a súčasne sa sťažujú aj na preplnenosť zariadenia i na okolnosti, za akých tam sú.

Maďarský helsinský výbor podotkol, že medzi zadržiavanými sú aj cudzinci, ktorým sa už v Maďarsku narodili deti. Príslušný cudzinecký orgán patriaci pod rezort vnútra pred tromi rokmi vypovedal spoluprácu s Maďarským helsinským výborom, ktorý dovtedy – ako nezávislá občianska organizácia – mal možnosť dohľadu nad podmienkami, ktoré v zariadeniach cudzineckej polície vládnu.