Regióny Bratislava Domáce Top

Sto ľudí, sto chutí. Atrakcia v Bratislave rozvírila vášne, úrady dvíhajú varovný prst

Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

BRATISLAVA – Promenádu hlavného mesta už pár dní dotvára nová atrakcia – napodobenina známeho “kolesa” London eye. Mestská časť Staré Mesto si jeho umiestnením sľubovala spríjemnenie života pre obyvateľov i návštevníkov Bratislavy, opak je ale pravdou. Najmä zo strany dôležitého orgánu je na ich adresu znášaná vlna kritiky.

 

Vyhliadkové koleso je u mnohých mimoriadne obľúbené. Ponúka totiž výborný výhľad na okolie a ľudia si z neho môžu odniesť krásne fotografie mesta a jeho okolia. Jeho inštalácia v meste nie je úplnou novinkou, v zime počas vianočných trhov ho využila už mestská časť Ružinov, ktorá koleso umiestnila pri Kultúrnom dome. Teraz sa pre rovnaký krok rozhodla aj mestská časť Staré Mesto. Rovnakú atrakciu uniestnila blízko Dunaja, konkrétne na Vajanského nábreží, neďaleko Slovenskej národnej galérie.

Atrakcia ponúka krásne výhľady na mesto. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

Podľa staromestskej samosprávy boli o postavenie atrakcie jej prevádzkovateľom požiadaní už dávnejšie. “V  marci tohto roku sme aj preto začali predbežne zisťovať záujem Staromešťanov o  takýto typ atrakcie (napr. formou ankety). Mimoriadna situácia vyhlásená kvôli pandémii COVID-19 úvahy o  vyhliadkovom kole, pochopiteľne, pozastavila. Samosprávy utrpeli v  pandemickom období výrazné finančné straty,  to dodalo v  procese rozhodovania o  povolení vyhliadkového kolesa novú rovinu. A aj na základe výsledkov ankety sme sa rozhodli zaradiť tento projekt do Staromestského kultúrneho leta na nábreží. V tom zmysle máme s prevádzkovateľom podpísané aj memorandum o spolupráci,” vysvetľuje zámer hovorca úradu Matej Števove. Vstup na atrakciu je 6,5 eur.

Ako dodal, dôvodom je spríjemnenie života obyvateľov Bratislavy. Vyhliadkové koleso je radosť, ktorá navyše prinesie mestskej časti benefity v podobe financií, ktoré sa ďalej využijú v jej prospech. V Starom Meste bude viac zelene a viac stromov,” uviedli z mestskej časti. Ako dodali, prevádzkovanie atrakcie prinesie mestskej časti peniaze, keďže jej prevádzkovateľ musí samospráve platiť daň za užívanie verejného priestranstva. Prevádzkovateľ sa zaviazal, že koleso nebude rušiť obyvateľov oblasti zvýšeným hlukom a hudbou. Navyše ide o fotogenický objekt a čo je najdôležitejšie, ide o dočasný objekt, ktorý bude v prevádzke od 4. júla do 30. septembra,” vysvetlili. Náklady za jeho prevádzkovanie nehradí samospráva, ale prevádzkovateľ. 

Vstup na atrakciu je 6,5 eur. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

Sto ľudí, sto chutí

Svoj zámer mestská časť obhájila jednoducho. Starostka Aufrichtová poukázala na to, že vyhliadkové atrakcie tu boli od nepamäti, rovnako aj ľahké zábavné atrakcie, kam vyhliadkové koleso patrí, pretože vytvára v meste atmosféru. “Koktail kvalitného umenia v galériách, múzeách a odľahčených zábavných žánroch je niečo, čo je pre európske mestá veľmi typické,” uvádza Staré Mesto. No ohlasy Staromešťanov i iných obyvateľov Bratislavy sa rôznia. Niektoré sú pozitívne, iné, naopak, negatívne. ” Sto ľudí, sto chutí. Môžeme však povedať, že veľká väčšina Staromešťanov aj Bratislavčanov atrakciu víta ako príjemné spestrenie nábrežia. Objekt je subtílny, biely a  nevtieravý, zároveň fotogenický a  najmä je dočasný. Plánujeme naň naviazať niektoré aktivity súvisiace s  kultúrnym letom na nábrež. Myslíme si, že sa to ľuďom bude páčiť a  budú mať na tohtoročné leto v  Starom Meste pekné spomienky,” uzavrel Števove.

Pamiatkový úrad je pobúrený

Staré Mesto vysvetlilo, že nakoľko ide o dočasné zariadenie, nebolo potrebné vyjadrenie Krajského pamiatkového úradu. Avšak ten je umiestnením vyhliadkového kolesa pobúrený. Ako uviedli z inštitúcie, atrakcia negatívne zasahuje do chránených líniových pohľadov z petržalskej strany na historickú zástavbu pamiatkových území Bratislavy. “Zasahuje do pohľadov na významné historické dominanty Bratislavy, ako sú objekt Reduty z jednej strany a zároveň pri vyústení Korza vzniká vizuálna aj fyzická bariéra smerom na Dunaj a Sad Janka Kráľa,” zhodnotil riaditeľ KPÚ Bratislava Ján Mackovič. Podľa názoru pamiatkárov má “ľudová technická zábava” miesto na opačnom brehu Dunaja – na Tyršovom nábreží, kde v minulosti sídlil bratislavský Lunapark.

Glob.sk o názor požiadal aj bratislavský magistrát, ktorý však poslal iba strohú odpoveď, že nakoľko neboli prizvaní k rokovaniu o umiestnení tejto atrakcie, z toho dôvodu nevydávali žiadne stanovisko a ani povolenie v súvislosti s jeho umiestnením. “Vajanského nábrežie je v správe mestskej časti Staré Mesto, jeho vízie a budúce podoby by mali vychádzať z promenádneho charakteru tohto priestoru,” uviedla hovorkyňa magistrátu Katarína Rajčanová.

Pamiatkovému úradu sa umiestnenie vyhliadkového kolesa nepozdáva. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

Mohlo by vás zaujímať