Regióny Domáce Spoločnosť Top

Výdatné dažde spôsobili viacero povodní. Hasiči sa nezastavili, starostovia obcí bijú na poplach

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

BRATISLAVA – (Petra Hollá / TASR) Nepriaznivé počasie, lejaky a chlad robia vrásky na čelách mnohým ľuďom. Dôvod je jednoduchý – silné dažde totiž vylievajú vodné toky na celom Slovensku z korýt a hasiči majú plné ruky práce. V ohrození sú nielen ľudské obydlia, ale aj životy. Viacerí ľudia, najmä na východe a severe Slovenska, už boli evakuovaní. 

 

Daždivé počasie, ktoré meteorológovia hlásili už od začiatku týždňa, vystrašilo mnoho ľudí. A mali dôvod – nepriaznivé počasie, ktoré prinieslo mohutné zrážky, totiž vylialo viaceré vodné toky z korýt. Hasiči tak majú od utorka plné ruky práce a situácia sa stále nezlepšuje. Práve naopak.

Čoraz viac hladín vodných tokov sa zvyšuje a kompetentní vyhlasujú povodňové aktivity tretieho stupňa. Najhoršia situácia je podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) v okresoch:

Západné Slovensko – Skalica, Senica, Trnava, Pezinok, Prievidza, Bánovce nad Bebravou

Stredné Slovensko – Turčianske Teplice, Žilina, Revúca, Rožňava

Východné Slovensko – Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice-okolie, Košice

Situácia je mimoriadne vážna. Zdroj: SHMÚ

Najvážnejšia situácia na strednom a severnom Slovensku

Prezídium hasičského a záchranného zboru informovalo, že v súvislosti s intenzívnom dažďom mali od včerajška celkovo 244 výjazdov. Ako dodali, situácia bola vážna najmä na severe s východe Slovenska, v súčasnosti sa to zmenilo na Žilinský a Banskobystrický kraj. “V Žilinskom kraji uskutočnili hasiči 17 výjazdov, pri ktorých najmä odčerpávali vodu zo zatopených pivníc a cestných komunikácii a odstraňovali popadané stromy. V Banskobystrickom kraji boli hasiči doposiaľ vyslaní k 15 technickým udalostiam, pričom išlo najmä o odčerpávanie vody a stavanie protipovodňových bariér,” konkretizuje hovorkyňa Prezídia HaZZ Zuzana Farkasová. Ako vysvetlila, pomoc hasičov je potrebná aj v ostatných krajoch. “Hasiči zasahujú najmä vo Zvolenskej Slatine, kde už od včerajšieho dňa profesionálni a dobrovoľní hasiči z okolitých obcí odčerpávajú vodu pomocou vysokokapacitných čerpadiel, stavajú protipovodňové bariéry a vykonávajú monitoring vodného toku rieky Slatina,” dodala Farkasová.

Ako následne uviedla, hasiči vykonávali aj viaceré evakuácie osôb či spoločenských zvierat. V Krompachoch napríklad museli obyvatelia opustiť rodinné a bytové domy na Hornádskej ulici. “Včera večer tu osadili protipovodňové zábrany, voda sa však dostala až k domom. Hasičom sa pomocou člnov doposiaľ podarilo evakuovať 20 detí a 23 dospelých, 15 obyvateľov evakuáciu odmietlo. Na mieste je pripravený evakuačný autobus HaZZ ako dočasné útočisko,” napísalo prezídium na sociálnej sieti. Evakuácia prebehla aj v chatovej oblasti v obci Kostoľany nad Hornádom. “Pomocou člnov preniesli do bezpečia 18 dospelých, 4 deti a 5 psíkov. 5 ďalších osôb, ktorým stále zostáva úniková cesta do lesa, evakuáciu odmietlo. Udalosť sa zaobišla bez zranení,” konkretizovali.

Stovky vriec a mnoho hasičov

Glob.sk oslovil aj starostov dotknutých obcí. Podľa starostky Zvolenskej Slatiny Márie Klimentovej je situácia v obci naozaj vážna. Ako dodala, najhoršie to je v okolí vodného toku Slatina, ktorý sa začal vybrežovať už včera (utorok) ráno. Následne krátko popoludní vyhlásili II. stupeň, a v utorok večer III. stupeň povodňovej aktivity. “Vylievajúca sa voda ohrozovala miestne komunikácie i okolité nehnuteľnosti. Hasiči nainštalovali v najkritickejších miestach povodňové vaky, obec spolu s dobrovoľnými hasičmi navrecovala viac ako 450 vriec, ktoré následne rozviezla do ohrozených obydlí.  Zároveň sa nepretržite prečerpávala voda, aby nezaplavovala záhrady a následne dvory rodinných domov,” vysvetlila starostka.

Situácia sa však v utorok večer ešte viac skomplikovala. Dôvodom bolo vylievanie prítoku Slatiny, a to Rybného potoka. To spôsobilo zaplavenie vchodov do dvoch rodinných domov. “Keďže stále prší, naďalej  máme rozmiestnené vaky a vrecia, pretože voda síce trošku oproti 06.00 hod. ráno poklesla, ale do koryta sa zatiaľ nevrátila, stále sú zaplavené okolité územia, našťastie nie komunikácie a RD. Predpoveď je však stále nie priaznivá, preto tu naďalej pôsobia členovia DHZ, odčerpávajú vodu a monitorujú situáciu,” uzavrela Klimentová.

 

Situácia vo Zvolenskej Slatine je mimoriadne vážna. Zdroj: FB / Prezídium HaZZ

Problém hlásia aj v Kysaku. Podľa starostu Ľubomíra Krajňáka majú v obci vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity. “Včera, 13.10. sme začali vykonávať zabezpečovacie práce s členmi DHZ a dobrovoľníkmi výstavbou zábran proti vybreženiu rieky Hornád vrecami s pieskom a povodňovými valmi. Vyzvali sme majiteľov nehnuteľností k odchodu z ohrozenej oblasti,” vysvetlil. Ako následne dodal, situácia sa do rána mimoriadne zhoršila a v súčasnosti majú zaplavených päť chatových oblastí. Z toho dôvodu nie je možný prístup k nehnuteľnostiam. Starosta však naďalej očakáva zhoršenie situácie a kulmináciu a postupný pokles hladiny až v piatok 16. októbra.

Na Hornádskej ulici v meste Krompachy, kde sa vyliala rieka Hornád, je situácia naďalej kritická. Z domov už evakuovali okolo 1 000 ľudí. Uviedla to primátorka mesta Iveta Rušinová. Na Hornádskej ulici je zaplavený celý úsek od hlavnej elektrickej rozvodne až po zberný dvor a komunitné centrum. V oblasti zasahujú profesionálni aj dobrovoľní hasiči, ktorí evakuovali ľudí z rodinných a bytových domov. „Podľa sprostredkovaných informácií je v obydliach voda na úrovni okolo 20 až 30 centimetrov. Situácia nie je až taká vážna ako pred desiatimi rokmi, kde boli v tej istej oblasti zaliate celé prízemia v domoch,“ skonštatovala primátorka. Podľa zástupcu primátora Dáriusa Dubiňáka sa už však situácia relatívne stabilizovala a vodné toky začali postupne klesať.

Problémy sú aj v Banskej Bystrici. “Pred chvíľou som sa vrátil z terénu a situácia sa na niektorých miestach už komplikuje. Neprestávajúce zrážky spôsobujú problémy a hladina Hrona stúpa,” informuje primátor mesta Ján Nosko.

Z dôvodu zvýšenej hladiny rieky Morava bol popoludní uzavretý hraničný priechod Moravský sv. Ján – Hohenau. Informuje o tom polícia Trnavského kraja na sociálnej sieti. Hladina na mieste dosahuje hodnotu 4,7 metra, čo je dvojnásobok oproti bežnému stavu. Polícia tiež upozornila, že v okrese Skalica sú zvýšené hladiny viacerých miestnych potokov a vyzvala na pozornosť. Zaplavené sú aj niektoré úseky ciest iných okresov kraja.

Problém priznáva aj SVP

Glob.sk v celej veci oslovil aj Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý je správcom veľkého množstva vodných tokov na Slovensku. V niektorých prípadoch spolu so splachmi pôdy z okolitých polí a dotokov z povrchových vôd spôsobili záplavy a s tým spojené vyhlasovanie SPA. V súčasnosti správca vodných tokov monitoruje situáciu v teréne a v prípadoch, kde to situácia vyžaduje má zatiaľ v teréne viac ako 130 vodohospodárov, 70 kusov techniky, použil 4500 jutových vriec a 100 ton piesku. Vzhľadom na zvýšené vodné stavy nebolo zatiaľ  možné určiť presný rozsah povodňových škôd,” informuje hovorca podniku Marián Bocák. Ako následne dodal, vybrežená voda spôsobila zaplavenie komunikácií, priľahlých pozemkov, došlo k ohrozeniu resp. zaplaveniu rodinných domov (Hrabušice), ohrozeniu zdrojov pitnej vody. Môže za rýchle zaplnenie korýt vodných tokov ich nedostatočná údržba?

“SVP spravuje vodné toky v dĺžke viac ako 55 tisíc km, 303 vodných nádrží, 2 811 km ochranných hrádzí a kanálovú sieť v dĺžke 1 812 km. Vykonávame údržbu vodných tokov v rámci plánu opráv a údržby, ktorý je stanovovaný na každý rok podľa aktuálnych potrieb a priorít. Tento plán sa môže meniť v závislosti od povodňových aktivít, kedy musí byť technika a pracovná sila sústredená na povodňami postihnuté miesta,” informuje Bocák. Ako na záver uviedol, znižovanie povodňových prietokov sa darí eliminovať najmä prostredníctvom vodných stavieb, ktoré zachytávajú  desiatky miliónov kubických metrov vody z výdatných zrážok.