Domáce Politika

Východisko z koronakrízy vedie cez digitálnu transformáciu, tvrdí Remišová

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Celoeurópske trasovacie aplikácie na boj proti novému koronavírusu, rozvoj vysokorýchlostného internetu, ale aj možnosti digitálnych technológií na naštartovanie európskej ekonomiky. To boli hlavné témy videokonferencie ministrov členských štátov EÚ zodpovedných za informatizáciu. Pandémia COVID-19 ukázala, že digitálna transformácia sa stala jednou z prioritných úloh mnohých vlád, uviedla po konferencii podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí).

 

“Podobnú situáciu sme v našej histórii doposiaľ nezažili, preto je vzájomná komunikácia a výmena osvedčených postupov kľúčom k nájdeniu účinných riešení, ktoré môžu zmierniť bezprecedentný dopad pandémie na našu spoločnosť a hospodárstvo,” povedala Remišová. Na obnovenie dôvery v hospodárstvo je podľa nej nutné, aby zamestnanci pracovali v zdravom prostredí. Na jeho zabezpečenie má rozhodujúci vplyv systémové trasovanie kontaktov, ktoré umožní štátom monitorovať možných infikovaných novým koronavírusom a znižovať tak počet chorých.

Slovensko podľa Remišovej podporuje hľadanie celoeurópskeho trasovacieho riešenia. Akékoľvek riešenie musí byť transparentné a musí spĺňať požiadavky ochrany súkromia pri manipulácii s údajmi, ako aj vzájomné prepojenie technologických riešení.

Vplyv pandémie už teraz podľa ministrov zmierňujú rôzne digitálne nástroje a riešenia. Ich využívaním sa zmenšuje negatívny vplyv na vzdelávanie i na zamestnanosť, keďže ľudia v niektorých sektoroch môžu pracovať aj online z domu. Takisto sa viacero podnikateľských aktivít presunulo do online prostredia. Keď chce štát na jednej strane riešiť vplyv koronakrízy a na strane druhej poskytovať kvalitné elektronické služby občanom, potrebuje zabezpečiť prístup k vysokorýchlostnému internetu pre všetkých kedykoľvek a kdekoľvek. Či už ide napríklad o vidiecke územia, komplikované zemepisné oblasti či prístup staršej populácie.