Domáce Politika Top

Východ žiada hlavu Fica a Kaliňáka, tí mlčia. Pellegrini naznačuje koniec

Robert Kaliňák a Robert Fico. Zdroj: archív

BRATISLAVA – Najsilnejšia vládna strana Smer-SD má pár mesiacov pred parlamentnými voľbami problém. K stále klesajúcim preferenciám a stratám, ktoré utŕžila vo voľbách, či už komunálnych alebo európskych, sa pridala kritika z vlastných radov. Niektorí okresní funkcionári z východného Slovenska chcú koniec Roberta Fica a Roberta Kaliňáka vo vedení strany. Smer-SD chce o situácii hovoriť za zatvorenými dverami a naznačuje, že za kritikou pomerov v strane sa skrývajú osobné motívy. 

 

Otvorený list niektorých okresných funkcionárov, ktorí pôsobia na východe krajiny, obsahoval okrem výzvy na odstúpenie Roberta Fica a Roberta Kaliňáka aj požiadavku na zvolanie mimoriadneho snemu strany. Na ňom by sa mala podľa nich súčasná situácia riešiť. “Výzva išla predsedníctvu. Je to vnútrostranícka záležitosť a očakávame, ako sa k nej vyjadrí vedenie,” povedala pre TASR Monika Smolková, jedna z iniciátorov výzvy. Napriek slovám o internej záležitosti list adresovaný straníkom skončil u novinárov.

Monika Smolková. Zdroj: FB Európsky parlament – Informačná kancelária na Slovensku

Oko za oko, zub za zub?

Smolková je dlhoročnou členkou strany. Uplynulých 10 rokov tiež pôsobila ako europoslankyňa. Tentokrát sa však na kandidátku Smeru-SD do eurovolieb nedostala. Podľa jej tvrdení ju mal vyškrtnúť priamo Robert Kaliňák. Urobiť tak mal preto, že sa cítil urazený kvôli tomu, že v čase keď bol ešte ministrom vnútra, hovorila o potrebe jeho odchodu.

Časť vedenia strany Smer-SD teraz naznačuje, že list, ktorý prišiel vedeniu strany z Košíc, môže mať korene práve v spomínaných osobných nezhodách, ako aj nezaradení Smolkovej na kandidátku.

Nenaplnené ambície

Krajskí šéfovia strany v spoločnom stanovisku tvrdia, že Smer-SD nikdy nebránil svojim členom vyjadrovať sa k aktuálnej politickej situácii na Slovensku alebo vo vnútri strany. Avšak za zatvorenými dverami a nie prostredníctvom odkazov cez médiá. “A predovšetkým si myslíme, že akékoľvek politické vyjadrenia by nikdy nemali byť motivované vlastnými nenaplnenými ambíciami niektorých členov strany,” odkázali.

To, že by v strane bola vzbura, odmietajú. “V strane SMER-SD budeme diskutovať o volebnom výsledku a každý člen môže vyjadriť demokraticky svoj názor. Ale strana je jednotná a určite budeme o budúcnosti strany rozhodovať na riadnom sneme,” uviedli. Ten máva Smer-SD tradične v decembri. Naznačili tak, že mimoriadny snem, ktorý požadujú signatári “košického listu”, zvolaný nebude.

 

Smolková: Necítim sa byť ukrivdená

To, že by bola motivovaná osobnou pomstou, Smolková odmieta. “Vylučujem, že by za tým boli nejaké nenaplnené ambície a necítim sa byť ani nijako ukrivdená,” povedala pre Glob.sk. Tiež tvrdí, že list mal byť adresovaný iba vedeniu strany a nie médiám a s jeho únikom nič nemá. Ďalšie kroky sa nateraz iniciovať nechystá. Tiež uviedla, že od zaslania listu ju nekontaktoval nikto z čelných predstaviteľov strany vrátane Roberta Fica či Roberta Kaliňáka. Nehovorila ani s košickým krajským šéfom strany Richardom Rašim, kedže “nebolo kedy.” Pripomenula však, že nespokojnosť dávala najavo dlhodobo a jej kritické vyjadrenia sú známe.

Pellegrini: Pýtajte sa Fica, čo chce robiť 

“Stranu tvoria predovšetkým členovia. Nie papaláši na funkciách.” Týmito slovami reagoval na situáciu premiér a podpredseda strany Peter Pellegrini. Práve jeho by signatári spomínaného listu radi videli na Ficovom mieste vo vedení strany. “V prvom rade sa sústreďme na obsah našej politiky a o personálnych veciach budeme hovoriť neskôr,” povedal. “Ale skúste sa opýtať na všetky tieto veci predsedu strany,” odkázal.

Podľa jeho slov ich v strane čaká rozhodujúce obdobie. “A od toho bude závisieť, kto bude kde a či niekto niekde ešte bude. Blížia sa veľké parlamentné voľby a ja urobím všetko preto, aby ich Smer vyhral a mohol byť súčasťou vládnej koalície. Ale na to bude musieť prejsť zásadnou reformou,” uviedol. Ak sa tak podľa neho neudeje, je možné, že sa s ním už nebudeme vídať. Čím naznačil svoj možný odchod zo Smeru.

Peter Žiga a Denisa Saková. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Fico mlčí, jeho ministri chcú diskusiu

Predseda strany Robert Fico sa momentálne nachádza v zahraničí a na situáciu nereagoval. K apelu na svoje odstúpenie zo straníckej funkcie sa zatiaľ nevyjadril ani podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák.

Ďalší vysokopostavení predstavitelia strany hovoria o tom, že Smer-SD musí riešiť situáciu, avšak nie cez médiá. Podpredseda strany a vlády Richard Raši, ktorý je zároveň aj krajský šéf “problémových” Košíc tvrdí, že situáciu s preferenciami a výsledkom eurovolieb si uvedomujú. “Aj preto intenzívne diskutujeme na viacerých úrovniach, ako sa brániť tlaku na našu stranu,” povedal. Táto diskusia však podľa neho patrí “na stranícku pôdu a nie do médií,” uviedol. “S Monikou (Smolkovou, pozn. red.) sa porozprávam,” odkázal.  Avizoval tiež, že záležitosť budú riešiť aj na krajskej rade.

Richard Raši. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Podpredseda strany a minister hospodárstva Peter Žiga je tiež presvedčený, že situáciu si musí vyriešiť strana vo vnútri za zatvorenými dverami. “Rodina si má vždy upratať za rodinným stolom. Máme si povedať, možno aj tvrdé slová, doma,” odkázal. Diskusiu však deväť mesiacov pred voľbami ako potrebnú vidí. “Situácia nejakým spôsobom dozrieva a treba urobiť analýzu,” uviedol. Podľa neho to nie je iba o personálnych otázkach, ale aj o hodnotových.

To, že situáciu bude Smer-SD riešiť, tvrdí aj ministerka vnútra Denisa Saková. Počkať si chce na stretnutie s ostatnými členmi predsedníctva. “Je to vec, ktorá sa má prediskutovať,” uviedla.

 

Galéria
Poslanca Blahu varoval aj minister hospodárstva Peter Žiga. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Miroslav Lajčák – Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Peter Žiga a Denisa Saková. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Premiér Peter Pellegrini sa vyjadril krátko. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next