Domáce Regióny Top

Vyčerpali finančné stimuly, teraz idú prepúšťať. Zamestnanci si s výpoveďou odnesú aj televízor

Juhokórejská spoločnosť Samsung v Galante prepustí do mája tohto roka asi 500 zamestnancov. Zdroj: Glob.sk/juh

GALANTA – Novoročný darček ako hrom! Hlavu v smútku majú už niekoľko týždňov zamestnanci juhokórejskej spoločnosti Samsung v Galante, ktorí sa od svojho zamestnávateľa pred Vianocami dozvedeli, že v podniku sa bude prepúšťať. O koľkých ľudí by sa malo jednať nikto ešte presne nevie, hoci podľa našich informácií by ich malo byť až okolo 500. Isté ale je, že zamestnanci by mali o svoju prácu prichádzať v niekoľkých etapách.

Spoločnosť Samsung je na Slovenskom trhu 17 rokov a za ten čas dostala od vlády finančné stimuly vo výške okolo 130 miliónov eur, ba čerpala aj daňové prázdniny. A ako to už v takýchto prípadoch býva, firmy sa po poklesoch ziskov obzerajú po teritóriách, kde by sa mohli presunúť za lacnejšou pracovnou silou. Prepúšťanie v Samsungu sa ale dotkne aj rodín, z ktorých tu pracujú nielen ich živitelia, ale neraz i obaja manželia. „A práve tomuto, teda aby o zamestnanie prišli či už obaja rodinní príslušníci, alebo živitelia rodín, chceme zabrániť,“ neskrýval obavu z prepúšťania Emil Machyna, predseda Rady Odborového zväzu KOVO. Veľa rodín má totiž hypotéky či pôžičky, takže prepúšťanie v spoločnosti vnímajú ľudia aj odborári veľmi citlivo.

Po postupnom prepúšťaní ľudí sa parkovisko pred firmou do polovice roka zrejme takto vyprázdni. Zdroj: Glob.sk/juh

Prepúšťania od januára do mája

Samsung v Galante má okolo 1800 zamestnancov, pričom mnohým z nich ešte pred Vianocami rozposlali oznámenie, že v nasledujúcom roku prídu o prácu. To, že končia dve prevádzky, oznámil ľuďom manažment firmy na konci pracovnej zmeny. Zrušiť sa má celá výroba, kde sa skladajú televízory, takže v Galante zostane iba koncový baliaci a montážny proces. „Prepúšťať sa bude postupne od januára do konca mája. O prácu by malo prísť 150 agentúrnych pracovníkov, ďalej 50 až 100 zahraničných robotníkov, ktorým sa končia pracovné víza, a teda nebudú sa im predlžovať, tiež niektorí kmeňoví zamestnanci. Tých budú oslovovať individuálne s tým, že sa s nimi ukončí pracovná zmluva podľa Zákonníka práce dohodou. Bude sa pri tom prihliadať nielen na slobodné matky s deťmi, ale aj na manželské páry, ktoré vychovávajú maloleté deti,“ prezradil iba pár minút po rokovaní s vedením firmy najhorúcejšiu novinku zo Samsungu Jaroslav Kopanica, člen predsedníctva Rady odborového zväzu KOVO, ktorý zastupuje Bratislavský a Trnavský kraj.

O miesto v podniku prídu najmä zamestnanci z pracovných agentúr a zahraniční robotníci, ktorým sa u nás končia pracovné víza. Zdroj: Archív

Na prepustených už čakajú iné firmy

Samsung podľa Kopanicu presúva časť výroby do Maďarska. „Ako dôvod nám vedenie firmy uviedlo zvyšovanie energií na Slovensku, teda nižšiu konkurencieschopnosť voči naším južným susedom,“ doplnil člen Rady odborového zväzu. „Vzhľadom na meniaci sa globálny trh výroby a predaja televízorov sa spoločnosť Samsung Electronics rozhodla v rámci úsilia o zvýšenie efektívnosti, reorganizovať výrobný proces televízorov na Slovensku. Komponenty budú nakupované z našich dodávateľských sietí na základe našej globálnej výrobnej stratégie. Vo vzťahu k zamestnancom sa spoločnosť Samsung zaviazala poskytnúť primeraný balík náhrad a zároveň budú mať zamestnanci možnosť kariérneho poradenstva a odborného vzdelávania,“ skonštatoval k celej situácii hovorca Samsungu Ján Nemašik.

Samsung aj pre zvyšovanie energií na Slovensku presúva výrobu do Maďarska. Zdroj: Archív

Prepusteným kmeňovým zamestnancom malo podľa Kopanicu sľúbiť vedenie Samsungu darovať ako poďakovanie za ich doterajšiu prácu okrem odstupného aj nový televízor so 124 cm uhlopriečkou. Dobrou správou pre prepustených pracovníkov je, že asi 10 zamestnávateľov, medzi nimi aj Peugeot či Jaguar Land Rover, je pripravených týmto ľuďom ponúknuť novú prácu. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny nateraz neeviduje zo Samsungu žiadne nahlásené hromadné prepúšťanie. Prepustení zamestnanci po ponukách z iných firiem teda zrejme príliš nezvýšia mieru i tak nízkej evidovanej nezamestnanosti, ktorá bola v novembri 2019 v okrese Galanta na úrovni 2,26 %.

Prepustení kmeňoví zamestnanci, ktorí odídu dohodou, dostanú ako „darček“ za svoju vernosť nový televízor so 124 cm uhlopriečkou. Zdroj: Archív