Politika Top Zahraničné

Výbušná kniha o prvej dáme USA. Ako Melania ovplyvňuje Donalda Trumpa

Meliania má na manžela a prezidenta Donalda Trumpa veľký vplyv. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Prvá dáma Melania Trumpová má podľa novej biografie významný vplyv na prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa. Autorka a novinárka CNN Kate Bennettová v knihe píše, že Melania je jediná osoba, ktorá môže šéfovi Bieleho domu povedať, čo si myslí. Neautorizovaná biografia “Free, Melania” sa dostala na pulty v Spojených štátoch minulý utorok.

 

“Ona je jediná, ktorá mu môže povedať rady a názory, ktoré sú v rozpore s jeho mienkou a to aj robí,” uvádza publikácia. To všetko môže robiť bez strachu, že by ju Trump zosmiešnil na Twitteri. “Je v podstate nedotknuteľná.” Bennettová ako príklad uvádza prepustenie jednej zamestnankyne Rady národnej bezpečnosti v Bielom dome. Tá sa mala dostať s Melaniou do sporu ohľadom jej cesty do Afriky na jeseň roku 2018. Keď Trump nereagoval na prosbu svojej manželky, aby ženu prepustil, Melania okamžite zverejnila svoje vlastné vyhlásenie. V ňom uviedla, že sa dotknutá žena z pohľadu prvej dámy nezaslúži česť pracovať v Bielom dome. Bennettová uviedla, že to bol neobvyklý postup a Trump o ňom nebol vopred informovaný. Na druhý deň prezident vyhovel žiadosti svojej manželky.

Konflikt medzi Melaniou a Ivankou

Bennettová tiež píše, že Melania často v rozhovoroch s Donaldom Trumpom hovorí svoje názory na jeho rozhodnutia – politické aj osobné. Melania ale nie je jediným vplyvným členom rodiny Trumpovcov. Nevlastná dcéra prezidenta Ivanka Trumpová je v centre pozornosti častejšie ako viac uzavretá prvá dáma. Či už to chcel, alebo nie, Trump tak urobil z oboch žien konkurentky, píše Bennettová.

“Priateľský, ale nie tesný,” tak opísal spisovateľke vzťah manželky a nevlastnej dcéry zdroj, ktorý strávil dosť času v blízkosti oboch žien. Tak došlo ku konfliktu medzi Melaniou a Ivankou ohľadom už spomínanej cesty do Afriky. Krátko na to, ako tam odcestovala prvá dáma – išlo o jej prvý samostatný “výlet” ako prvej dámy – odcestovala v roku 2019 na kontinent aj Ivanka. Bennettová píše, že Melania mala pocit, že Ivanka vstúpila do sféry jej kompetencie.

Ivanka Trumpová je podľa knihy konkurentkou Melanie. Zdroj: TASR / AP

Oddelené spálne

Melania sa tiež dostala do sporu s manželom ohľadom jeho rozhodnutia oddeliť deti migrantov od ich rodičov. Keď však nakoniec Trump ustúpil od tohto rozhodnutia, zásluhy za to sa pripisovali Ivanke a nie Melanii. To sa prvej dáme nepáčilo. “Hádky s Melaniou, keď ona niečo chce, mu nikdy nič nepriniesli.”

A čo je pravdy na oddelených spálňach prezidentského páru? Podľa Bennettovej Melania v Bielom dome naozaj spí oddelene od Donalda Trumpa a to v malom dvojizbovom apartmáne na treťom poschodí – jedno poschodie nad manželom. V skutočnosti Trumpovci spávajú oddelene už niekoľko rokov, informuje Bennetová. Týka sa to aj ich dovolenkového sídla Mar-a-Lago na Floride.

Zdroj: archív

Trumpa za údajné aféry “odmenila” totálnym chladom

Bennettová tiež píše o období, keď sa na verejnosti objavili obvinenia Trumpa, že zaplatil pornohviezde Stormy Danielsovej a bývalej playmate Karen McDougalovej za to, aby mlčali. Obe ženy totiž tvrdia, že mali s Trumpom aféry, on to však poprel. Podľa Bennettovej Melania manžela na istý čas “odmenila” pohŕdaním a nesprevádzala ho na oficiálnych podujatiach. Autorka biografie ale nemala v úmysle opísať manželstvo Trumpovcov tak, že by držalo pokope len navonok.

Trump podľa nej dôveruje Melanii a bytostne túži po jej uznaní. “Jej chlad vyplývajúci s titulkov a klebetách o aférach ho veľmi ťažil.”

Trump je možno najtvrdohlavejším prezidentom v histórii USA, ale “Melania má pozoruhodne dôležité miesto v jeho svete a tým aj vo zvyšku sveta”. Čo je tajomstvom jej sebavedomia? “Nezaujíma sa o to, čo si ostatní myslia.” Trumpovci sú “najneobvyklejšou prvou rodinou v modernej histórii”, dodáva Bennettová.

Mohlo by vás zaujímať