Domáce Politika Top

Výbor prelomil veto prezidenta, odporúča schváliť zákon od SNS

BRATISLAVA – Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a média dnes prelomil veto prezidenta a odporučil, aby na najbližšej schôdzi parlament opätovne schválil novelu zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností, ktorou sa zvýši minimálny počet plnoletých členov pre registráciu cirkvi alebo náboženskej spoločnosti z 20-tisíc na 50-tisíc členov.

Za opätovne schválenie návrhu hlasovalo deväť členov výboru, dvaja poslanci z opozičného hnutia OľaNO poslankyňa Viera Dubáčová a Jozef Viskupič boli proti.

Stanislav Gaňa, riaditeľ odboru legislatívy a milostí Kancelárie prezidenta SR predniesol výboru pripomienky prezidenta Andreja Kisku, ktorý odporúča poslancom novelu neschváliť. Podľa neho totiž za posledných desať rokov nevznikla na Slovensku nijaká nová náboženská spoločnosť. Taktiež prezident nepovažuje novelu za dostatočne odôvodnenú.

Dubačová podporuje Kiskovu snahu

Dubáčová podporuje prezidenta v snahe, aby nebol zákon podporený, lebo počet 50-tisíc členov je podľa nej neopodstatnený a zákon je zbytočný. Domnieva sa, že aj takýmto návrhom predkladatelia prispievajú k fašizácii na Slovensku. Poslanec Viskupič povedal, že „návrh zákona je nepodareným PR predkladateľov zo SNS.”

Ako dodal, takto si Slovensko vytvorí vnútorného nepriateľa, a tým má byť moslimská komunita, ktorá by mohla dosiahnuť na Slovensku počet 20-tisíc podpisov.
Poslanec Dušan Tittel zo SNS argumentoval tým, že novela má podporiť „ochranu našich ľudí, Slovákov“. „Rešpektujeme postoj pána prezidenta,“ dodal s tým, že počet 50-tisíc členov nie je diskriminačný a do budúcnosti môže napomôcť ochrane občanov.

Jarjabek podporil straníckeho kolegu

Predseda výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD) podporil vyjadrenie poslanca Miroslava Číža (Smer-SD), podľa ktorého svetovú verejnosť kontaminuje problém utečeneckej krízy. „Otázka je, ako riešiť dopady tohto fenoménu, polaritu názorov vidieť jednoznačne,“ povedal Číž. Ako dodal, nikomu nebráni v tom, v čo chce veriť.

„Počet 50-tisíc je aj hrádzou proti špekulatívnym krokom,“ dodal. Jarjabek zdôraznil, že podľa neho ide „zo strany prezidenta o chcené či nechcené nepochopenie tohto zákona“. „Zákon nie je proti ničomu, ale je za zachovanie istých kultúrnych tradičných hodnôt, o hodnotový systém, toto je jeho podstatou.“

Kiska odporučil odmietnutie ako celku

Prezident Andrej Kiska vrátil parlamentu novelu zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností, ktorú parlament prijal 30. novembra. Poslancom navrhol, aby pri opätovnom prerokovaní zákon odmietli ako celok.

Ako dôvod prezident uviedol, že novela neprimerane zasahuje do základných práv a slobôd garantovaných ústavou SR. Pokiaľ ide o vrátenú novelu, Kiska v odôvodnení pripomína, že deklarovaným cieľom novely malo byť podľa predkladateľov eliminovať „špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností” s cieľom získať finančné príspevky od štátu.

V mene toho schválený zákon zvýšil minimálny počet plnoletých členov pre registráciu cirkvi alebo náboženskej spoločnosti z 20-tisíc na 50-tisíc členov. Podľa prezidenta predkladatelia nepreukázali, že riziko podvodov pri registrácii nových cirkví alebo náboženských spoločností sa zvyšuje.

Zásah do základných práv a slobôd garantovaných ústavou považuje hlava štátu za neprimeraný aj preto, lebo podmienku 50-tisíc členov podľa posledného sčítania ľudu na Slovensku plnia len štyri z 18 v minulosti registrovaných cirkví a náboženských spoločností.

Táto podmienka je zároveň neprimeraná aj pri porovnaní so zákonnými úpravami v iných členských krajinách EÚ. Ak parlament zákon opätovne schváli, novela bude platiť od 1. marca 2017.

Foto: SITA