Domáce Politika Top

VšZP v roku 2015 nezamietla žiadnu operáciu dieťaťa v zahraničí

BRATISLAVA – Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v roku 2015 neodmietla ani jednu operáciu dieťaťa vo veku do šesť rokov v zahraničí. Opozičnej poslankyni Soni Gaborčákovej (OĽaNO) to v parlamente odkázal minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). Jeho odpoveď v pléne prečítal vicepremiér pre investície Peter Pellegrini (Smer-SD).

Gaborčáková sa Druckera v rámci Hodiny otázok pýtala, koľko operácií detí do šesť rokov bolo vykonaných na území Slovenska v roku 2015. Chcela tiež vedieť, koľko operácií detí do šesť rokov bolo v danom roku vykonaných v zahraničí a VšZP ich preplatila. “Svoju otázku odôvodňujem tým, že rapídne pribúda rodičov detí do šesť rokov, ktorí zbierajú peniaze na operácie v zahraničí z dôvodu, že typ operácie, ktorú ich dieťa potrebuje, sa na Slovensku nevykonáva,” vysvetlila.

Pellegrini označil jej otázku za sugestívnu. “Snažíte sa navodiť dojem, že rapídne pribúda rodičov detí do šesť rokov, ktorí zbierajú peniaze na operácie v zahraničí z dôvodu, že typ operácie, ktorú ich dieťa potrebuje, sa na Slovensku nevykonáva. Počet operovaných detí do šesť rokov v roku 2015 predstavoval u poistencov VšZP 4661, u poistencov Dôvery 2643 a v prípade Unionu 410 operácií. Spolu sa v roku 2015 vykonalo 7714 operácií detí do šesť rokov,” vysvetlil.

VšZP v roku 2015 schválila a uhradila 27 operácií v zahraničí. “Uvádzate, že stúpa počet zbierok. Preto si dovoľujem podotknúť, že práve skutočnosť, že daná operácia sa na Slovensku nevykonáva, je prirodzene najčastejším dôvodom v žiadostiach o udelenie súhlasu na úhradu nákladov plánovanej zdravotnej starostlivosti v inom členskom štáte. To je normálne oficiálny dôvod, keď je možné preplatiť operáciu dieťaťa v zahraničí. A preto pán minister má zato, že rodičia vôbec nemusia organizovať žiadne zbierky, pretože by rád zdôraznil, že každá žiadosť, ktorá spĺňa zákonné požiadavky, je schválená,” odkázal Pellegrini s tým, že na organizovanie zbierok nie je žiadny dôvod.

“Ak sa operácia na Slovensku nevykonáva, je automaticky schválená v zmysle zákona a je preplatená jej realizácia v zahraničí. Prípadné zbierky sa teda môžu týkať pravdepodobne iba tých prípadov, keď žiadosť poistenca nebola schválená, čiže neboli splnené zákonné požiadavky,” vysvetlil. Rezort však podľa Druckera nemôže komentovať prípady, ak rodič nechce, aby bolo jeho dieťa operované v niektorom zo zariadení na Slovensku a dožaduje sa tejto operácie v zahraničí. “Samozrejme, na to potom zákonné nároky nie sú a VšZP neprepláca a neodporúča tieto operácie realizovať v zahraničí,” vysvetlil Drucker.

Gaborčákovej je ľúto, že jej otázka bola vnímaná ako sugestívna. “Ja skutočne pracujem 20 rokov s tými rodičmi a ich deťmi. A naozaj sa množí počet, hlavne detí s detskou mozgovou obrnou, ktoré potrebujú operovať šľachy a je s tým problém. Ak by som to nevidela v praxi, bola by to zbytočne kladená otázka. Aj keď sa pozriete na portál Ľudia ľudom, tak oni skutočne potrebujú na tie operácie zbierať peniaze nie preto, že nechcú byť operovaní na Slovensku, ale pediatri im hovoria, že nedokážu odoperovať taký typ choroby alebo takýto úkon,” uviedla.

Poslankyňa zároveň tvrdí, že má informácie o prípadoch, keď VšZP odmietla preplácať náklady na ubytovanie rodičov pri operovanom dieťati. “Toto je realita každého dňa,” odkázala. Pellegrini jej odporučil, aby sa na Druckera obrátila s konkrétnymi prípadmi, nie so všeobecným konštatovaním, že stúpa rapídne počet ľudí zbierajúcich peniaze na operáciu. “Ak máte vedomosť o konkrétnom človeku, konkrétnom dieťati, odporúčam, aby ste prišli. Nech sa prešetrí, prečo VšZP, ak sa operácia na Slovensku nevykonáva, neschválila danú liečbu v zahraničí,” reagoval.

Vicepremiér rešpektuje, že rodičia, často z nie jednoduchých pomerov, potrebujú byť pri operovanom dieťati. “Takéto situácie môžu vzniknúť, ale naozaj, myslím si, že ak by ste priniesli pánovi ministrovi pár konkrétnych vecí, tak by sa na to osobne pozrel, či došlo k pochybeniu. Či na strane VšZP, alebo je chyba v nejakom systéme. Pretože podľa štatistík, ktoré sú mu predkladané, sa javí, že každý, kto požiadal o takúto operáciu, bol vybavený kladne,” dodal.