Košice Regióny Spišská Nová Ves

Vstupnú bránu do Slovenského raja opravia. Rekonštrukcia bude stáť státisíce

Zdroj: TASR / Adriána Hudecová

LETANOVCE – V obci Letanovce, ktorá je jednou zo vstupných brán do Slovenského raja, začínajú v týchto dňoch s obnovou cesty. Z úveru z Európskej investičnej banky ju bude financovať Košický samosprávny kraj (KSK), jeho predseda Rastislav Trnka v pondelok odovzdal stavbu zástupcom zhotoviteľa. Cestu by mali obnoviť do konca októbra.

Náklady na obnovu takmer štyri kilometre dlhého úseku od križovatky s hlavnou cestou I/18 sa vyšplhajú na približne 800.000 eur a úver bude kraj splácať 25 rokov. „Táto cesta má význam nielen pre miestnych obyvateľov, ale aj pre rozvoj cestovného ruchu v regióne. Dlhodobo sme vnímali jej zlý stav a som veľmi rád, že sme mohli odovzdať túto cestu stavbárom,“ skonštatoval Trnka s tým, že obnova bude impulzom pre rozvíjanie celého okolia.

Začiatok prác na rekonštrukcii cesty vníma veľmi pozitívne aj tamojší starosta Slavomír Zahornadský, najmä v súvislosti s turizmom. Potvrdil, že potom, čo spred vstupu do Slovenského raja pred takmer šiestimi rokmi odstránili nelegálnu rómsku osadu, prechádza cez Letanovce čoraz viac návštevníkov národného parku. Mnohí z nich sa na zlý stav cestnej komunikácie viackrát sťažovali. „Dlhé roky bola táto cesta veľkou hanbou, nespĺňala takmer žiadne technické parametre. Pre mňa je podstatné, že zmluva je podpísaná, budem veľmi rád, keď sa tu čo najskôr stretneme pri otvorení zrekonštruovanej cesty. Sám veľmi dobre viem, čo to znamená proces verejného obstarávania, niekedy to trvá dlhšie. Samozrejme, že by sme boli radi, keby sa s prácami začalo ešte pred letnou sezónou, ale takto bude cesta hotová pred tou budúcoročnou,“ reagoval starosta ohľadom termínu začatia stavebných prác v lete, teda počas hlavnej turistickej sezóny.

Cestu neuzatvoria

Riaditeľ spoločnosti Strabag pre oblasť východ Peter Šulek ozrejmil, že v rámci rekonštrukcie dôjde k zlepšeniu parametrov cesty formou asfaltového betónu. Súčasťou prác je oprava dvoch klenbových kamenných mostov, na ktorých sa vozovka aj rozšíri. „Zrežú sa krajnice, dosypú a spevnia sa, vyčistia sa priekopy a opravia sa priepusty. Cestu nebude nutné uzatvoriť, treba sa ale pripraviť na obmedzenie dopravy v jednom jazdnom pruhu,“ doplnil Šulek. Podľa neho nejde o technicky náročnú rekonštrukciu a práce by nemalo nič narušiť.

Náklady na opravu sú státisíce. Zdroj: TASR / Adriána Hudecová

Táto cesta sa neobnovovala už takmer polstoročie, podľa Trnku sa pri realizácii rekonštrukcie muselo pristúpiť aj k zmene pôvodnej projektovej dokumentácie. Tá podľa neho, podobne ako iné v rámci Košického kraja, nebola pripravená dobre. „Verím, že tie ďalšie rekonštrukcie pôjdu rýchlejšie a efektívnejšie,“ dodal. Zároveň pripomenul, že približne 600 kilometrov z 2000 kilometrov ciest, ktoré má kraj v správe, je v nevyhovujúcom stave a je potrebné ich urgentne upraviť. KSK má ambíciu v horizonte aktuálneho volebného obdobia všetky tieto komunikácie opraviť. Trnka odhadol, že investičný dlh na cestách kraja je okolo jednej miliardy eur.