Domáce Šport Top

VIDEO Sagan skončil v prvej etape Vuelty San Juan šiesty, ale vyhol sa v cieli brutálnemu hromadnému pádu

Slovenský cyklista Peter Sagna pred pretekmi Vuelta a San Juan v Argentíne. Zdroj: cyclingweekly.com

BRATISLAVA – Oslava okrúhlych narodenín, začiatok najnáročnejšej sezóny v kariére, prvé preteky roka. Peter Sagan si na oslavu tridsiatky vybral ideálny deň a spôsobom, ktorý je mu vlastný.

 

Len miesto je iné. Austráliu vymenil za Argentínu. Na Vuelte a San Juan odštartuje Saganovú cestu za jarnými klasikami, dvojitou dávkou trojtýždňových etapákov Giro d´Italia a Tour de France. Plus olympijské hry v Tokiu a MS vo Švajčiarsku. Pol roka v sedle a do úplného vyčerpania. Niečo podobné je v súčasnej cyklistike takmer nemožné, mimoriadne náročné, ojedinelé a šialené. Kombinácia, akú bude mať iba zopár jazdcov, ktorých spočítate na prstoch jednej ruky. Možno Francúz Alaphillie, Belgičania Gilbert a Evenopoel, či Holanďan van der Poel. Už sedem etapové preteky v Argentíne budú konfrontáciou práve týchto elitných cyklistov, ktorí patria do TOP desiatky naj jazdcov planéty na ceste.

Tím Bora-Hansgrohe poslal do Argentíny šesticu pretekárov, ktorá sa spolu so Saganom bude snažiť vyhrať nielen bodovaciu súťaž, niektorú z etáp, ale eventuálne aj vyhrať v celkovej klasifikácii. Saganovi budú sekundovať Poliaci Maciej Bodnar, Pawel Poljanski a traja Taliani Daniel Oss, Oscar Gatto a Matteo Fabbro. Sagan mal v Argentíne premiéru minulý rok a pripísal si na konto dve pódiové umiestnenia a v celkovej klasifikácii obsadil 50. miesto. Teraz to má byť lepšie. Na úvod to bolo 164 kilometrov v okolí a v uliciach mesta San Juan s tromi vrchárskymi prémiami tretej kategórie, ale s dojazdom po rovine. Čo bol ideálny profil práve pre Sagana.

Sagan mal okrem narodenín ešte jednu špeciálnu motiváciu, keď preteky Vuelta a San Juan sú jediné etapové, na ktorých štartoval, ale ešte nevyhral ani jedinú etapu. Priebeh úvodnej mal klasický priebeh, dopredu sa dostala sedem členná skupina, ktorá mala dlho v priemere minútový náskok a ten si udržiavala až do méty 30 kilometrov do cieľa. Aj vďaka pelotónu, ktorý sa nepotreboval blázniť a byť v strese. Odvážlivcov si držal na dištanc a všetko si elitné tímy špurtérov pripravovali na finiš a hromadný dojazd. Tu mal byť najväčším Saganovým konkurentom iný elitný špurtér Fernando Gaviria, no v závere je to vždy lotéria. Tempo bolo totiž v závere šialené, pelotón sa ulicami San Juanu pohyboval na úzkych cestách 60 kilometrovou rýchlosťou.

Sagan sa držal v strede balíka, šetril sily a čakal na svoj čas byť vpredu a útočiť na prvenstvo. Dojazd bol totiž po rovine, kde by mohli pristávať aj lietadlá. Dlhá, široká promenáda, kde jazdcom ešte aj fúkalo do chrbta. Oslávi Sagan tridsiate narodeniny víťazstvom? Nervozita stúpala, vpredu chceli byť všetky tímy, čo chcelo ostré lakte a precíznu tímovú taktiku. Sagan mal po ruke v závere štyroch kolegov a mal to ideálne pripravené. No 2 kilometre pred cieľom prišlo k hromadnému pádu, našťastie Sagan v ňom nebol. Ani ďalší z favoritov. No na zemi sa váľalo v sekunde až 30 cyklistov. Kilometer pred páskou bol Sagana spol na špici, slovenský šampión bol ešte 300 metrov pred cieľom prvý, no nevyhral. Všetkých totiž zaskočil Francúz Rudy Barbieri. Sagan skončil až šiesty, Čo bolo na priebeh etapy a jej záver sklamanie.

1. etapa (San Juan – San Juan, 163,5 km):

1. Rudy Barbier (Fr./Israel Start-Up Nation) 3:45:14 hod., 2. Manuel Belletti (Tal./Androni Giocattoli-Sidermec), 3. Tomas Contte (Arg./Municipalidad de Pocito), 4. Juan Sebastian Molano Benavides (Kol./UAE Team Emirates), 5. Alvaro Jose Hodeg Chagui (Kol./Deceuninck-QuickStep), 6. Peter SAGAN (SR/BORA-hansgrohe) – všetci rovnaký čas

Celkové poradie: 1. Barbier 3:45:04, 2. Belletti +4 s, 3. Contte +6, 4. Benavides, 5. Chagui, 6. SAGAN všetci +10