Domáce Kauzy Politika Top

Vražda, ktorá zmenila Slovensko. Smrť novinára otriasla celou spoločnosťou

Horiace sviečky na pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej na Námestí SNP v Bratislave. Foto: SITA/Branislav Bibe

BRATISLAVA (TASR/Redakcia)- Sedem mesiacov čakalo Slovensko na správu, že polícia našla vraha novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Štvrtkové ráno sa verejnosť prebudila do dňa, ktorý môže zásadným spôsobom ovplyvniť vyšetrovanie úkladnej vraždy mladej dvojice. Polícia zrejme pozná páchateľov a ide im po krku. Na juhu Slovenska zadržala niekoľko osôb – medzi nimi aj vraha. Spoločnosťou tak smrť novinára dnes otriasla druhýkrát. Oproti februárovému dňu, kedy sa tento ohavný čin stal, je však Slovensko už inou krajinou.

 

26. februára – Polícia krátko pred polnocou našla v rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta mŕtve telá 27-ročného muža a ženy. Išlo o novinára Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovú. Obaja podľahli strelným zraneniam. Ako oznámil policajný prezident Tibor Gašpar, čas smrti sa predpokladá od štvrtka 22.2. do nedele 25.2., resp. neskôr sa považoval za čas vraždy už 21. február. Pravdepodobne to bola dvojnásobná úkladná vražda, ktorej motív mal súvisieť s prácou novinára.

 

Horiace sviečky na pamiatku zavražždeného novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej pred sídlom redakcie Aktuality.sk na Prievozskej ulici v Bratislave. Bratislava, 26. február 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

9. marca – Traja najvyšší ústavní činitelia sa nedohodli na spoločnom znení dokumentu, ktorým by reagovali na súčasnú situáciu v krajine po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Po rokovaní na Bratislavskom hrade to oznámil predseda NR SR Andrej Danko (SNS) s tým, že všetci traja majú želanie, aby sa v spoločnosti zachoval pokoj.
– Vyšetrovaniu vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky by pomohlo vytvorenie spoločného vyšetrovacieho tímu s Europolom. Odporúčajú to europoslanci, ktorí sú na Slovensku v súvislosti s dvojnásobnou vraždou a okrem iného vidia nedôveru ľudí v políciu a ďalšie inštitúcie. Europoslanci hovoria aj o potrebe pozrieť sa na prideľovanie eurofondov na Slovensku.
– V centre Bratislavy sa uskutočnila najväčšia demonštrácia v ére samostatného Slovenska. Na zhromaždení s názvom Postavme sa za slušné Slovensko sa zišli desaťtisíce ľudí. Spoločne žiadali dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka i jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a novú dôveryhodnú vládu. Zhruba hodinové občianske zhromaždenie prebehlo pokojne a nenarušili ho incidenty.

 

Účastníci občianskeho zhromaždenia Postavme sa za slušné Slovensko, organizované v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na námestí SNP. Bratislava, 9. marec 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel

12. marca – Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) končí vo funkcii. Oznámil, že chce aj týmto krokom zachovať stabilitu na Slovensku. Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je pre Kaliňáka vec, s ktorou sa dá podľa jeho slov veľmi ťažko vyrovnať. Verí, že vraha a objednávateľa vraždy polícia nájde.

 

Zľava: Minister vnútra Robert Kaliňák a predseda vlády SR Robert Fico odchádzajú po 92. schôdzi vlády SR. Bratislava, 14. marec 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel

13. marca – V skorých ranných hodinách polícia zadržala v Michalovciach talianskeho podnikateľa Antonina V. Na túto osobu vydal súd v Benátkach európsky zatýkací rozkaz. Antonina V. už pár dní po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho družky zadržali. Po jednom dni ho polícia z cely predbežného zaistenia prepustila na slobodu.

 

Poslanci NR SR držžia minútu ticha za zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej počas rokovania 28. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 13. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

14. marca – Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) je pripravený odstúpiť z funkcie. Oznámili lídri vládnej koalície s tým, že Fico je pripravený podať demisiu už vo štvrtok (15.3.) a aj predstaviť svojho nástupcu. Po rokovaní s prezidentom SR Andrejom Kiskom, ktoré absolvoval, však vyslovil tri podmienky: Hlava štátu bude rešpektovať, že nového premiéra nominuje Smer-SD, že bude rešpektovať koaličnú zmluvu troch strán a výsledky parlamentných volieb, podľa ktorých má súčasná koalícia efektívnu väčšinu. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) avizovala, že v novej vláde nebude pokračovať.

15. marca – Sudca košického krajského súdu vo štvrtok rozhodol o vzatí talianskeho podnikateľa Antonina V. do predbežnej väzby. Antonino V. je v Taliansku trestne stíhaný za drogovú činnosť a súd v Benátkach na neho vydal európsky zatýkací rozkaz.

16. marca – V centre Bratislavy na Námestí SNP sa zišli desaťtisíce ľudí. Na zhromaždení Postavme sa za slušné Slovensko spoločne žiadali predčasné parlamentné voľby na Slovensku a dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

 

Účastníci občianskeho zhromaždenia Za slušné Slovensko, organizované v súvislosti s vývojom spoločenskej situácie po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, na Námestí SNP. Bratislava, 16. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

22. marca – Prezident SR Andrej Kiska vymenoval novú vládu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). Ministrom vnútra sa stal Tomáš Drucker, nominant Smeru-SD a dovtedajší minister zdravotníctva.

 

Sprava: Predseda vlády SR v demisii Robert Fico a dezignovaný premiér Peter Pellegrini po skončení rokovania 94. schôdze vlády SR na Úrade vlády SR. Bratislava, 22. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

26. marca – Minister vnútra Tomáš Drucker (nom. Smer-SD) potrebuje na rozhodnutie o odvolaní či ponechaní policajného prezidenta Tibora Gašpara vo funkcii dni až týždne. Povedal to novinárom po tom, ako absolvoval s Gašparom stretnutie.

5. apríla – Protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko sa konalo v centre Košíc. K akcii sa pridali aj farmári z východu Slovenska, ktorí sa sťažujú, že sú vytláčaní z vlastnej pôdy organizovanými skupinami.

16. apríla – Minister vnútra Tomáš Drucker oznámil rezignáciu po tom, čo neodvolal policajného prezidenta Tibora Gašpara.

17. apríla – Prezident SR Andrej Kiska prijal demisiu ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD). Vedením rezortu hlava štátu dočasne poverila predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD).
– Policajný prezident Tibor Gašpar skončí vo funkcii najneskôr k 31. máju. Oznámil to predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý je po odchode Tomáša Druckera poverený dočasným vedením ministerstva vnútra.

 

Na snímke predseda vlády SR a dočasný minister vnútra Peter Pellegrini (vľavo) ďakuje za odvedenú prácu prezidentovi Policajného zboru SR Tiborovi Gašparovi počas tlačovej konferencie v priestoroch Úradu vlády SR v 17. apríla 2018 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer

25. apríla – Zámer vytvoriť v obci Veľká Mača v okrese Galanta v dome zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej pamätné miesto – múzeum slobody slova v stredu jednomyseľne podporil poslanecký zbor Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) na svojom zasadnutí.
– Pri príležitosti 7. ročníka udeľovania ocenení v oblasti ľudských práv americký veľvyslanec na Slovensku Adam Sterling udelil v stredu ocenenia trom Slovákom, ktorí minulý rok preukázali oddanosť v presadzovaní ľudských práv a transparentnosti v krajine. Investigatívny novinár Ján Kuciak získal Cenu za transparentnosť in memoriam. Budúcoročné ocenenie ponesie jeho meno – Cena za transparentnosť na pamiatku Jána Kuciaka.

 

Účastníci držia písmená z poslednej vety posledného článku novinára Jána Kuciaka – “Podrobnosti o prípade zatiaľ nie sú známe” počas protestu študentov z iniciatívy #niejenamtojedno štafetovým spôsobom v súvislosti s vývojom spoločenskej situácie po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej pre Úradom vlády SR v Bratislave. Bratislava, 20. apríl 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel

26. apríla – Novou ministerkou vnútra sa stala dovtedajšia štátna tajomníčka tohto rezortu Denisa Saková. Do funkcie ju vymenoval prezident SR Andrej Kiska. Sakovú navrhol za ministerku vládny Smer-SD, ktorému podľa koaličnej zmluvy patrí rezort vnútra.

 

Prezident SR Andrej Kiska vymenoval Denisu Sakovú (Smer-SD) za ministerku vnútra SR. Na snímke novovymenovaná ministerka vnútra Denisa Saková (uprostred) a vpravo premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD) v Prezidentskom paláci v Bratislave, 26. apríla 2018. FOTO TASR – Michal Svítok

5. mája – Ľudia, ktorí sa rozhodli prísť v sobotu na spomienkový Koncert pre Martinu a Jána do Gregoroviec v okrese Prešov, zaplnili tamojšie futbalové ihrisko. Hlavným posolstvom koncertu, ktorý pripravili v deň plánovanej svadby zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, bola spolupatričnosť s ich rodinami.

15. mája – Slovenská polícia zhabala mobilný telefón Kuciakovej blízkej spolupracovníčke Pavle Holcovej. Vrátila jej ho 5. júna.

17. mája – V Štiavniku, rodisku Jána Kuciaka, si miestni pripomenuli jeho nedožité 28. narodeniny.

21. mája – Vo vzťahu k vyšetrovateľovi Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Trnave, ktorý vykonával prvotné úkony na mieste činu zavraždeného novinára Jána Kuciaka, najmä obhliadku miesta činu, boli pri výkone dozoru prokurátora zistené niektoré nedostatky.

29. mája – Viac ako tri mesiace od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa polícia v utorok vrátila do ich rodinného domu vo Veľkej Mači, kde sa odohrala rekonštrukcia činu.

 

Uzatvorená ulica a okolie domu počas rekonšštrukcie vraždy v rodinnom dome investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v obci Veľká Mača, v ktorom na konci februára našla polícia ich mŕtve telá. Veľká Mača, 29. máj 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

30. mája – Policajný zbor povedie Milan Lučanský. Dovtedajšieho riaditeľa inšpekcie ministerstva vnútra vymenovala do funkcie policajného prezidenta ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD), ujal sa jej od 1. júna. Nahradil Tibora Gašpara, ktorý skončil na čele polície 31. mája.

 

Denisa Saková menovala Milana Lučanského do funkcie. Zdroj: TASR – Marko Erd

21. júna – K vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky prišlo veľmi veľa informácií, ktorými chceli oznamovatelia vniesť svetlo do vyšetrovania a získať tak odmenu milión eur. Vyhlásila to ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) s tým, že ani jedna informácia však nebola pravdivá a “skutočne išlo len o pokusy, aby bola odmena milión eur vyplatená”.

11. júla – Vo Výbore Európskeho parlamentu (EP) pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) sa uskutočnilo vypočutie vo veci vyšetrovania vrážd maltskej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej, slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Predsedníčka Monitorovacej skupiny pre právny štát (ROLMG) v Európskom parlamente Sophie in ‘t Veldová naň prišla tlmočiť znepokojenie nad nedostatočným pokrokom vo vyšetrovaní.

31. júla – Policajný prezident Milan Lučanský sa stretol s tímom vyšetrovateľov vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a plánuje ho posilniť. Povedal to novinárom po stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom.

17. augusta – Bývalý šéf Národnej protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer by mal od septembra pracovať na ministerstve vnútra. Informoval o tom portál aktuality.sk, ktorému to mal potvrdiť dôveryhodný zdroj. Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bol Krajmer kritizovaný za to, že sa objavil po na obhliadke miesta činu, hoci tam nemal čo robiť. O Krajmerovi v minulosti písal zavraždený novinár v súvislosti s tým, že jeho manželka Mária figurovala vo firme s podnikateľmi Zoroslavom Kollárom a Norbertom Bödörom.

17. septembra – Dozorujúci prokurátor z Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zverejnil identikit muža, ktorý môže mať informácie o vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa jeho slov môže táto osoba “disponovať informáciami k samotnému skutku, prípadne k osobám, ktoré sa na spáchaní skutku mohli podieľať”.

 

Identikit osoby, ktorá mala údajne vniesť svetlo do vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, Zdroj: Úrad špeciálnej prokuratúry

22. septembra – Na polícii vypovedal muž z Veľkej Mače, ktorý tvrdí, že pozná osobu z indentikitu zverejneného v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Informoval o tom na svojom webe denník Nový Čas s tým, že sa mu svedok ozval, má ísť o mužovho exkolegu.

24. septembra – Polícia preverovala viacero osôb, ktoré spoznali občania v identikite zverejnenom Úradom špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Neznámy muž z identikitu by mohol mať podľa prokurátora informácie o vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Informácie potvrdil prezident Policajného zboru Milan Lučanský.

27. septembra – Polícia vo štvrtok nad ránom spustila veľkú raziu na južnom Slovensku. Protizločinecká jednotka NAKA vykonala domové prehliadky a množstvo procesných úkonov. Zadržaných má byť osem osôb, medzi nimi aj údajne vrah Jána Kuciaka. Oficiálne informácie zatiaľ PZ SR neposkytol.