Regióny Vranov nad Topľou

Vranov nad Topľou bude hospodáriť s historicky najvyšším rozpočtom. V pláne sú viaceré rekonštrukcie

Zdroj: archív

VRANOV n/TOPĽOU 6. februára (SITA) – Mesto Vranov nad Topľou bude v tomto roku hospodáriť s rozpočtom takmer 22,38 milióna eur. Prijatý je ako vyrovnaný v príjmovej a výdavkovej časti. Primátor mesta Ján Ragan pre agentúru SITA uviedol, že ide o historicky najvyšší rozpočet. „Je to rozpočet stabilizujúci. Znamená to, že mesto bude plniť všetky funkcie, ktoré mu zo zákona vyplývajú. Zvyšujeme v ňom objem finančných prostriedkov do športu. Tradične zabezpečujeme bezpečnosť a dopravu. Tento rozpočet je dobrým signálom pre občanov mesta, pretože urobíme mnohé úspešné aktivity. Budú to investičné aktivity, ale aj väčší rozvoj športu, kultúry a sociálnej oblasti,“ povedal Ragan.

 

Najviac investícií bude podľa neho najmä v oblasti školstva, kde pôjde napríklad 75-tisíc eur na dokončenie prístavby ZŠ Kukučínova. „Pripravené sú viaceré rekonštrukcie materských a základných škôl, ale dosť významne budeme investovať aj do dopravy. Budeme pokračovať v rekonštrukcii miestnych komunikácií. V tomto roku sme na to vyčlenili približne 500-tisíc eur,“ dodal primátor.

Sumu 500-tisíc eur vyčlenili v rozpočte aj na rekreačné a športové služby. „V tomto roku navýšime finančné prostriedky do športu. Darí sa nám v stolnom tenise, kde naši reprezentanti hrajú extraligu ako najvyššiu súťaž na Slovensku. Prvýkrát budeme podporovať hokejové mužstvo, pričom ide najmä o mládežnícke kategórie. Je to nový šport v meste, ktorý súvisí s otvorením zimného štadióna pred dvoma rokmi. Máme deti, ktoré úspešne reprezentujú mesto v žiackych kategóriách. Do tohto športu plánujeme v tomto roku investovať 15-tisíc eur. Je to taká prvá lastovička a verím, že sa nám bude úspešne rozvíjať aj ďalej,“ dodal Ragan.

Mesto sľúbilo rekonštrukciu miestnych komunikácií. Zdroj: TASR/ Pavol Zachar

Schválený rozpočet dáva podľa primátora mestu predpoklad aj na čerpaniu eurofondov. „Máme v ňom dostatočný balík na prípravu projektov v tejto oblasti. Chceli by sme čerpať prostriedky hlavne do školstva, do energetických vlastností budov v meste, ale predpokladáme, že intenzívnejšie budeme pracovať na akčnom pláne, kde máme naplánované niektoré investície, ako je napríklad tržnica v meste, výrobná hala v priemyselnom parku a vysporiadanie pozemkov v ňom,“ povedal primátor s tým, že radnica sa bude uchádzať nielen o európske zdroje a štátne prostriedky z akčného plánu, ale tiež o financie z výziev vypísaných Prešovským samosprávnym krajom (PSK). „Máme dostatok prostriedkov na spolufinancovanie projektov v rámci výziev PSK, napríklad v oblasti športu či kultúry,“ dodal Ragan.

Celkové príjmy schváleného rozpočtu sú vo výške 22,2 milióna eur. Najväčšia časť príjmov vo výške 10,7 milióna eur je očakávaná z daňových príjmov, z toho až 9,2 milióna eur má tvoriť daň z príjmov fyzických osôb. Nedaňové príjmy tvoria 3,52 milióna eur a granty 7,9 milióna eur. Výdavky sú schválené na úrovni 21,6 milióna eur. Celkovú bilanciu rozpočtu vyrovnávajú finančné operácie.