Domáce Kauzy Spoločnosť

Vrahovia vietnamského masakru sa chceli dostať z väzenia. Návrh na prepustenie ale vzali späť

Zdroj: archív

TRNAVA – Viliam Hauser – jeden z vrahov šiestich Vietnamcov v roku 1994, ktorý sa pôvodne pokúšal dostať po odpykaní 25-ročného trestu na slobodu, vzal tiež späť svoj návrh na podmienečné prepustenie.

 

“Okresný súd Trnava vydal 23. augusta uznesenie, ktorým vzal na vedomie späťvzatie žiadosti odsúdeného o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody,” TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského súdu v Trnave (KS) Jana Kondákorová. Predtým vzal späť svoj návrh ďalší z vrahov Róbert Matta. O jeho návrhu mal pôvodne rozhodovať Okresný súd v Trnave (OS) 15. augusta. Keby OS Trnava a následne na odvolacom konaní KS v Trnave návrhu Hausera a Mattu vyhoveli, po prvý raz v histórii SR by sa na slobodu dostal právoplatne odsúdený na doživotný trest odňatia slobody.

O podmienečné prepustenie mohli Hauser a Matta požiadať už v apríli tohto roku, po odpykaní si 25 rokov trestu, tak ako iní na doživotie odsúdení väzni. Obaja si v súčasnosti naďalej odpykávajú doživotný trest v ústave v Leopoldove.

Masaker Vietnamcov ostane, popri dunajskostredskej poprave skupiny pápayovcov z marca 1999, zapísaný v dejinách slovenskej kriminalistiky ako jeden z najhroznejších. Stal sa 8. apríla 1994 v sklade na Starej Vajnorskej ceste v Bratislave. Vtedy 23-ročný Matta a 24-ročný Hauser zavraždili samopalom troch dospelých mužov vo veku 35, 35 a 34 rokov, dve ženy vo veku 32 a 33 rokov, z ktorých jedna bola tehotná, a udusili osemmesačné dieťa. Usmrtené obete našla žena, ktorá rodine vypomáhala pri opatere dieťaťa.

Masaker sa stal 8. apríla 1994 v sklade na Starej Vajnorskej ceste v Bratislave. Zdroj: TASR / Ramon Leško

Motívom bola krádež viac ako 1,1 milióna korún v rôznych menách. Dvojica mužov ulúpila 150-tisíc korún, 4-tisíc mariek, 29 712 dolárov a 30-tisíc šilingov, teda spolu najmenej 1,137 milióna korún. Páchatelia následne ušli do Nemecka. Keď sa o niekoľko dní vrátili a znovu chceli odísť do zahraničia, polícia ich zadržala na hraničnom priechode v Petržalke. Policajný zbor v spolupráci s Interpolom zaistil aj časť ukradnutých peňazí.

Súdne pojednávanie sa začalo pred vtedajším bratislavským Mestským súdom v máji 1995. Súd vyhlásil rozsudok – doživotné tresty odňatia slobody. Predseda senátu Juraj Kliment vtedy rozsudok zdôvodnil tým, že trestný čin spáchali obžalovaní po predchádzajúcej príprave brutálnym a zavrhnutiahodným spôsobom, nedá sa ničím napraviť a oprávnene pobúril verejnosť. Následne vo februári 1996 senát Najvyššieho súdu SR uznesením zamietol odvolania obžalovaných voči rozsudku mestského súdu.