Zahraničné Politika

Von der Leyenová sľúbila, že EÚ sa pokúsi zachrániť jadrovú dohodu s Iránom

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas tlačovej konferencie v sídle EÚ v Bruseli 8. januára 2020. Zdroj: TASR / AP

BRUSEL – Najvyšší predstavitelia Európskej únie v stredu oznámili, že vyvinú úsilie s cieľom “udržať pri živote” medzinárodnú dohodu, ktorá Iránu nepovoľuje vývoj jadrových zbraní. Píše o tom agentúra AP.

 

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová uviedla, že vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell bude pokračovať v úsilí komunikovať so všetkými účastníkmi dohody z roku 2015, dúfajúc, že dohoda sa aj napriek odstúpeniu Teheránu od plnenia jej záväzkov dá ešte zachrániť.

Von der Leyenová takisto zdôraznila potrebu znížiť napätie v oblasti Blízkeho východu, najmä po stredajšom iránskom raketovom útoku na dve základne v Iraku.

Útok na základne, na ktorých sú umiestnení aj americkí vojaci, bol odvetou za piatkový americký útok, pri ktorom prišiel o život iránsky generál Kásem Solejmání.

Borrell všetky zúčastnené strany vyzval, aby sa vyhýbali ďalším vojenským krokom.

“Najnovší raketový útok na letecké základne v Iraku, ktoré využívajú Spojené štáty a spojeneckí vojaci vrátane Európanov, je ďalší príklad stupňovania napätia a zvyšujúcej sa konfrontácie,” povedal a dodal, že stupňovanie násilia nie je v záujme nikoho.

Borrell cez víkend pozval iránskeho ministra zahraničných vecí Mohammada Džaváda Zarífa do Bruselu na rokovania o zmiernení napätia v Iraku. Ministri zahraničných vecí z členských krajín EÚ sa v piatok v Bruseli stretnú na mimoriadnych rokovaniach zameraných na “iránsku krízu”.

Irán v nedeľu oznámil, že po zabití Solejmáního pri útoku Spojených štátov Teherán prestáva dodržiavať obmedzenia vyplývajúce z jadrovej dohody z roku 2015.

Jadrová dohoda medzi Iránom a svetovými veľmocami – USA, Ruskom, Čínou, Britániou, Francúzskom a Nemeckom – zaväzuje Teherán, aby výrazne obmedzil svoje jadrové kapacity výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií. Cieľom tohto opatrenia je zabezpečiť, aby Irán nemohol túto technológiu využiť na výrobu jadrových zbraní.