Politika Zahraničné

Von der Leyenová sa poďakovala Macronovi za podporu v jej snahe o post šéfky EK

Ursula von der Leyenová - Zdroj: TASR/AP Photo/Michel Euler

PARÍŽ – Nadchádzajúca predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová sa v utorok poďakovala francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi za podporu vo svojom úsilí získať predsednícku funkciu.

“Naozaj sa vám chcem poďakovať za podporu, ktorú ste mi prejavovali v minulých dňoch a týždňoch,” uviedla nemecká politička pred Elyzejským palácom počas návštevy v Paríži. Francúzsky prezident bol medzi lídrami Európskej únie jedným z hlavných podporovateľov von der Leyenovej, keď viedla kampaň o vedúcu funkciu v EK, teda výkonnom orgáne Únie, pripomenula agentúra DPA.

“Stelesňujete novú Európu,” odpovedal Macron von der Leyenovej. Novozvolená predsedníčka EK dodala, že teraz odcestuje do Poľska a Chorvátska. Ostrieľaná nemecká konzervatívna politička minulý týždeň získala tesnú väčšinu hlasov poslancov Európskeho parlamentu. Funkciu prevezme 1. novembra od Jeana-Clauda Junckera ako prvá žena v tomto úrade.

Emmanuel Macron víta zvolenú predsedníèku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú (Zdroj: TASR/AP Photo/Michel Euler)

Jej najdôležitejšou úlohou je teraz zostaviť tím komisárov. Jej misia bude náročnejšia vzhľadom na jej vlastný sľub, že v zostave bude mať rovnaký počet mužov a žien. Každý členský štát EÚ má nominovať komisára. Zatiaľ svojho kandidáta oznámila približne polovica krajín, ale väčšinou sú to muži. Keď už von der Leyenovej predložia všetky mená, práve ona bude rozdeľovať portfóliá. Aj Francúzsko musí ešte komisára určiť. Von der Leyenová navštívi Varšavu vo štvrtok 25. júla a bude tam diskutovať o programe a zostave novej Komisie, oznámili v utorok predstavitelia poľskej vlády.