Domáce Spoločnosť Top

Volko je majster Európy v halovom šprinte. Aj tak mu hrozí vyradenie z Top tímu

BRATISLAVA – Na finančnú podporu slovenských športovcov sa už v minulosti sťažovalo množstvo menších športových zväzov. Tentoraz sa kolotoč roztočil okolo čerstvého majstra Európy v šprinte Jána Volka. Napriek jeho obrovskému víťazstvu mu hrozí vylúčenie z elitného tímu, ktorý finančne podporuje štát. Vylúčenie majstra Európy z Top tímu môže spôsobiť existenčné problémy. 

 

Dostať sa do zoznamu elitných športovcov Slovenska nie je vôbec jednoduché. Štát síce každý rok finančne podporuje členov Top tímu, ale tí na oplátku musia odvádzať bravúrne výsledky a reprezentovať našu krajinu. Členstvo v tíme im zaručí umiestnenie sa v individuálnom športe na olympijských či paraolympijských hrách.  Tiež im ho zabezpečí umiestnenie v individuálnom športe uznanom medzinárodnou športovou organizáciou SportAccord (GAISF) a ARISF, ktorý nie je zaradený do programu nasledujúcich olympijských hier.

Zoznam športovcov v Top tíme sa zostavuje na základe dosiahnutých výsledkov, ktoré sú zverejnené národnými športovými zväzmi. Do elitného klubu vstúpil aj čerstvý držiteľ titulu Majster Európy v halovom šprinte Ján Volko, ktorý zviditeľnil meno našej krajiny v škótskom meste Glasgow. Členstvo si však šprintér vyslúžil víťazstvom na Majstrovstvách Európy do 23 rokov v roku 2017. Hrozí mu však, že z Top tímu bude vylúčený. Aby sa v tíme udržal, musel by podobný úspech zopakovať. ,,V roku 2019 Majstrovstvá Európy na programe nie sú. Uspieť by musel jedine na Majstrovstvách sveta v prvej desiatke, ale to je vo svetovej konkurencii veľmi náročné. Z tohto pohľadu sú jeho šance veľmi nízke,” povedal pre Glob.sk Alfons Juck manažér talentovaného šprintéra.

Ak svoj úspech Volko nezopakuje, hrozí mu vylúčenie z Top tímu. Na snímke slovenský šprintér Ján Volko (druhý sprava) vo finále šprintu na 60 metrov na halových majstrovstvách Európy v atletike v Glasgowe. Zdroj: TASR / AP

Obavy z vypadnutia Jána Volka z Top tímu má aj člen Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš, ktorý kritizuje zlé nastavenie členstva v tíme. ,,Nejde nám o vojnu s ministerstvom, ale ide nám o to, aby sa to dalo do normálu. Volko bude určite v najlepšej desiatke slovenských športovcov a nedostane sa do podporovaných športovcov štátom? Môže sa stať, že v olympijskom roku by mohol vypadnúť. A nám ide o to, aby sa to nestalo,” vysvetlil pre Glob.sk člen SAZ Martin Pupiš.

Voči kritike sa ohradilo ministerstvo školstva, ktoré chce docieliť nápravu a ,,doladiť aj kritéria neolympijských disciplín v projekte Top tím tak, aby nám z podpory neunikol žiadny športovec, ktorý výrazne reprezentuje našu krajinu.” Zmenu v systéme by uvítal aj manažér Jána Volka Alfons Juck, ktorý zároveň vkladá nádej do nového štátneho tajomníka pre šport rezortu školstva Jozefa Gönciho. ,,Športovci by radi vedeli na čom sú a aké úspechy ich môžu posunúť do tohto Top tímu, ktorý má istú finančnú podporu zo strany štátu. Na druhej strane, až teraz nastúpil štátny tajomník Gönci, ktorý si myslím, že bude mať kompetenciu, aby tieto veci upravil,” doplnil Juck.

,,Športovci by radi vedeli na čom sú a aké úspechy ich môžu posuňuť do tohto Top tímu,” tvrdí Volkov manažér. Zdroj: TASR / Martin Baumann

,,Zdôrazňujem, že vyvinieme maximálne úsilie, aby Jánovi Volkovi a jeho realizačnému tímu nechýbali žiadne finančné zdroje pre zabezpečenie jeho športovej prípravy na Olympijské hry Tokyo 2020,” zaručil sa štátny tajomník pre šport Jozef Gönci.

Podľa informácií z ministerstva školstva šprintér Ján Volko dostal na aktuálnu sezónu finančné prostriedky a zaradenie do projektu Top tím 20-tisíc eur. Na potreby realizačného tímu bolo vyčlenených ďalších 6-tisíc eur. ,,Slovenský olympijský a športový výbor mu prostredníctvom projektu Olympijskej solidarity poskytuje každý mesiac až do Olympijských hier Tokyo 2020 čiastku 650 USD na podporu športovej prípravy,” doplnilo ministerstvo školstva. Športové centrum polície mu má tiež poskytnúť sociálne zabezpečenie a 20-tisíc eur na zabezpečenie športovej prípravy. 

Galéria
Glasgow 2. marca dobyl slovenský šprintér Ján Volko. Domov si odniesol titul halového majstra Európy. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Na Majstrovstvách Európy uspel vďaka svojej trénerke Nadi Bendovej. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Na snímke slovenský šprintér Ján Volko (druhý zľava) víťazí vo finále šprintu na 60 metrov na halových majstrovstvách Európy v atletike v Glasgowe. zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next