Regióny Domáce Bardejov Komárno Politika Prezidentské voľby Top

Volili Kisku, dnes volia Čaputovú. Naopak voliči Fica chcú za prezidenta Šefčoviča

Zdroj: archív

BRATISLAVA – Slováci si už po piatykrát vyberajú hlavu štátu priamou voľbou. V tých posledných sme stáli pred podobnou voľbou ako dnes. Proti sebe stáli kandidát Smeru-SD vtedajší premiér Robert Fico a vtedy verejnosti neznámy Andrej Kiska. Tomu sa podarilo vyhrať. V roku 2014 získali obaja najvyšší počet hlasov v malých obciach – Fico v Ondavke v okrese Bardejov a Kiska v obci Vrbová nad Váhom v okrese Komárno. Pozreli sme sa na to, ako tam volili ľudia v prvom kole týchto volieb. 

 

V minulých voľbách bola účasť voličov v druhom kole niečo málo nad 50 percent, pričom Kiska získal takmer 60 percentnú podporu a Robert Fico viac ako 40 percent. Najväčšiu podporu mal Fico najmä na strednom a východnom Slovensku, Kiska ovládol zbytok. Glob.sk zisťoval, v ktorej obci mal najväčšiu podporu Robert Fico, a v ktorej Andrej Kiska. 

Podľa verejne dostupných údajov Štatistického úradu získal Andrej Kiska takmer 99-percentnú podporu v obci Vrbová nad Váhom v okrese Komárno. V tom čase tam bolo voliť 187 oprávnených voličov, pričom práve Kisku volilo až 185 z nich. Celkovo bolo v obci v roku 2014 oprávnených 454 voličov. Po novembrových komunálnych voľbách sa starostom obce stal Peter Ilčík, ktorý vedenie prevzal po svojom predchodcovi – nezávislom kandidátovi Ladislavovi Forróvi. 

Glob.sk sa pýtal, aká bola v obci atmosféra pár dní pred voľbami. Napriek tomu, že v obci väčšinovo vyhral Andrej Kiska, sa obyvatelia rozhodli voliť človeka z úplne inej politickej strany. “Z toho, čo som doteraz počul, budú obyvatelia prevažne voliť Maroša Šefčoviča,” povedal. Na to, prečo v roku 2014 v ich obci získal Kiska tak veľkú podporu, má jednoduchú odpoveď. “Zrejme to bolo podmienené tým, že chceli konečne zmenu,” vysvetlil. Avšak, z jeho úst slová chváli na Kisku veľmi počuť nie je. “So súčasným prezidentom obyvatelia Vrbovej nad Váhom spokojní nie sú, najmä kvôli medializovaným informáciám s jeho osobou,” uviedol.

Pred piatimi rokmi vyhral vo Vrbovej nad Váhom v okrese Komárno Kiska, v Ondavke – okres Bardejov zase Fico. Zdroj: Štatistický úrad

 

V posledných prezidentských voľbách sa účasť v obci pohybovala okolo 50 percent, pričom starosta predpokladal, že účasť v tohtoročných prezidentských voľbách bude približne rovnaká. Pár dní pred voľbami chcel ešte apelovať na ľudí, aby išli voliť. Napriek tomu bola účasť vo voľbách v obci veľmi nízka, nedosiahla ani 30 percent.

Fico a slovenská obecná rarita

Na druhej strane je Robert Fico. Ten získal najväčší počet hlasov v obci Ondavka v okrese Bardejov. Na Slovensku ide však o dedinu, ktorá je raritou. V obci v roku 2014 bolo 24 oprávnených voličov. Dnes v obci vládne “samovládie”. Posledný starosta Andrej Mariščin sa k 1.1.2015 vzdal funkcie spolu s obecným zastupiteľstvom. Následne ku koncu apríla toho istého roku obecný úrad zanikol.

Výkon štátnej správy sa preniesol na Okresný úrad v Bardejove. Mariščin prevzal samosprávu po svojom predchodcovi Andrejovi Kurimskom, ktorý obec zadĺžil a znemožnil jej rozvoj. Nevynáša sa z nej odpad, obyvatelia neplatia miestne dane a poplatky. V súčasnosti nemá dlhodobo nikto záujem kandidovať na post starostu, napriek tomu sa každého pol roka vypisujú nové komunálne voľby. 

V obci mal Robert Fico v roku 2014 podporu 93,75 percenta, zo 16 zúčastnených voličov ho volilo 15. Jeden volil Andreja Kisku. 

Veľa kandidátov sa chcelo podobať Kiskovi, hovorí politológ

Napriek tomu, že Robert Fico vyhral v krajoch – najmä na východnom Slovensku, politológ Michal Cirner si nemyslí, že jeho voliči budú automaticky voliť Maroša Šefčoviča. “Každé voľby sú iné nielen atmosférou a tým, čo je kampaňou volieb, ale je iná situácia aj z pohľadu rokov. Nemôžeme porovnávať roky 1999, 2004, 2009 a posledné voľby v roku 2014,” povedal. Dodal, že v každých voľbách sa stane, že niektoré obce na Slovensku majú podobné výsledky ako je celoštátny priemer. A neplatí to iba pri prezidentských, ale aj pri parlamentných, komumálnych, ale aj župných voľbách.

To, že nastane radikálny obrat v sympatiách voličov k tým-ktorým kandidátom považuje Cirner za bežný jav. “Vo voľbách voliči reflektujú to, či kandidátov zvolia do funkcií preto, že splnili ich očakávania,” vysvetlil. Porovnávanie prezidentských kandidátov so súčasným prezidentom však považuje za bezpredmentné, keďže Kiska v týchto voľbách nekandidoval.

V druhom kole sa stretnú Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Zosobnenie príbehov Kisku a Fica

“V každých voľbách vidíme, že výsledky jednotlivých politických strán sa môžu odlišovať od posledných výsledkov vo voľbách – môžu stúpať, klesať, strany sa nemusia dostať do parlamentu. Starostovia a primátori nemusia v nasledujúcich komunálnych voľbách obhájiť svoje funkcie, alebo sú vo funkcií niekoľko období a podobne,” dodal.

Následne priznal, že niektorí kandidáti sa chceli podobať na súčasného prezidenta a to najmä z dôvodu jeho úspechu vo voľbách. “Myslím si, že aj pán Mistrík, ktorý sa vzdal v prospech Zuzany Čaputovej, sa pokúšal byť takýmto kandidátom. Zosobnením podobného príbehu aký predstavil Andrej Kiska, sa stala práve pani Čaputová,” uviedol.

Naopak, Roberta Fica mu pripomína Maroš Šefčovič najmä z pohľadu jeho kariéry – “pracoval pre štát ako diplomat, a Robert Fico prakticky celý život nepracoval v súkromnom sektore, ale pre štát – ako poslanec v NRSR, premiér, či ako pracovník na ministerstve spravodlivosti,” uzavrel.  

Situácia po prvom kole sa nezmenila

Glob.sk sa pozrel na to, aká je situácia v občiach Ondavka a Vrbová nad Váhom po prvom kole. V prípade obce Vrbová nad Váhom, kde pred piatimi rokmi vo vysokej miere zvíťazil Andrej Kiska, sa predpoveď starostu Petra Ilčíka nenaplnila. Hoci hovoril, že väčšina ľudí chcela voliť Maroša Šefčoviča, nakoniec v obci vyhrala Zuzana Čaputová. Tú v obci volilo 41 občanov, čím získala takmer 40 percentnú podporu. Druhý v poradí skončil Béla Bugár s 39 hlasmi a vyše 34 percentnou podporou a až na treťom mieste skončil Maroš Šefčovič. Toho volilo 14 ľudí, čo predstavuje 13,46 percentnú podporu.

Zdroj: Štatistický úrad

Avšak, tentokrát bola účasť vo voľbách veľmi nízka oproti priemeru – a to 23,43 percenta. Nízku účasť si starosta nevie vysvetliť, myslí si však, že ju vo veľkej miere ovplyvnilo zlé počasie. Vyjadril sa aj k tomu, prečo občania nakoniec volili Zuzanu Čaputovú – konštatuje, že sa finálne rozhodli až vo volebných miestnostiach. “Myslím si, že viac čakali na druhé kolo. Z výsledku som prekvapený, naozaj som ho nečakal,” povedal. Myslí si však, že je predčasné hovoriť o tom, koho budú voliť v druhom kole. “Pravdepodobne sa víťazom v obci stane pani Čaputová,” uzavrel.

Slovenská rarita neprekvapila

Na druhej strane je obec Ondavka v Bardejovskom okrese, kde pred piatimi rokmi mal najväčšiu podporu Robert Fico. Tam sa situácia výrazne nezmenila. V obci zvíťazil kandidát s podporou Smeru – Maroš Šefčovič. V obci je 21 zapísaných voličov, pričom z tohto počtu prišlo voliť 13 občanov. Účasť v obci vo voľbách tak bola takmer 62 percent. Maroš Šefčovič konkrétne dostal 6 hlasov, čím ho podporilo 46 percent občanov. Získal takmer o tretinu menej ako šéf Smeru pred piatimi rokmi. Za ním zhodne s dvomi hlasmi nasledovali Zuzana Čaputová a Štefan Harabin. Obaja tak mali v obci podporu vyše 15 percent. Po jednom hlase získal Béla Bugár, Eduard Chmelár, či František Mikloško.