Domáce Spoločnosť Prezidentské voľby

Voliči musia byť pri voľbe prezidenta obozretní. Na hlasovacích lístkoch budú aj tí, ktorí sa vzdali

Zdroj: archív

BRATISLAVA – V marcových voľbách prezidenta budú na hlasovacích lístkoch uvedené aj mená kandidátov, ktorí sa vzdali kandidatúry. Ako agentúru SITA informovali z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR, „na hlasovacom lístku bude uvedených všetkých 15 kandidátov“, ktorí boli zaregistrovaní.

Voliči však o tom získajú pred hlasovaním informácie. „V každej volebnej miestnosti bude oznámenie o tom, ktorí z kandidátov sa vzdali. Oznámenie by malo byť umiestnené aj za každou zástenou, aby volič vedel, komu nemá dať svoj hlas,“ objasnilo ministerstvo vnútra. Hlas pre kandidáta, ktorý sa vzdal, bude totiž neplatný. Prvé kolo volieb hlavy štátu sa uskutoční 16. marca.

Podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva sa kandidát na prezidenta môže vzdať kandidatúry písomne. Vyhlásenie o vzdaní sa kandidatúry musí doručiť najneskôr 48 hodín pred začatím prvého kola volieb predsedovi Národnej rady SR. Ten to bezodkladne oznámi Štátnej komisii pre voľby a kontrolu financovania politických strán, ktorá zabezpečí zverejnenie tejto informácie vo volebných miestnostiach a na webstránke ministerstva vnútra. Vzdanie sa kandidatúry nemožno vziať späť. Ak sa kandidát na prezidenta vzdal kandidatúry po vytlačení hlasovacích lístkov, zostávajú údaje o ňom na hlasovacom lístku.

Počet kandidátov sa znížil

O hlasy voličov sa aktuálne uchádza 13 kandidátov na prezidenta SR. Pôvodne ich bolo 15, no 19. februára sa kandidatúry vzdal v prospech Roberta Mistríka kandidát Strany maďarskej komunity (SMK), predseda SMK József Menyhárt. Kandidatúry sa v utorok 26. februára vzdal Róbert Mistrík v prospech Zuzany Čaputovej. Oznámil to na spoločnej tlačovej besede s Čaputovou. V piatych priamych voľbách prezidenta Slovenskej republiky sa tak o hlasy voličov uchádzajú dve ženy a 11 mužov. Kandidátmi sú podpredseda NR SR Béla Bugár, advokátka Zuzana Čaputová, novinár Martin Daňo, sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin, vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár, poslanec NR SR Marian Kotleba, poslanec NR SR Milan Krajniak, bývalý politik František Mikloško, podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, politológ Róbert Švec, podnikateľka Bohumila Tauchmannová, bezpečnostný analytik Juraj Zábojník a vysokoškolský pedagóg Ivan Zuzula.

O tom, kto bude na najbližších päť rokov prezidentom SR, môže o dva týždne v sobotu 16. marca rozhodnúť v prvom kole volieb hlavy štátu vyše 4,4 milióna voličov. Voliť môže každý občan SR, ktorý v deň volieb dosiahne minimálne vek 18 rokov a zdržiava sa na území Slovenska. Vo voľbách prezidenta nie je možné voliť poštou. Prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia. Ak v prvom kole volieb prezidenta nezíska ani jeden z kandidátov nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, druhé kolo sa uskutoční o dva týždne, teda v sobotu 30. marca. Voliť sa bude dať v 5 940 volebných okrskoch, respektíve miestnostiach.

 

Galéria
Mistrík sa vzdal kandidatúry v prospech Čaputovej. Zdroj: TASR
Predseda SMK József Menyhárt. Zdroj: TASR / Marko Erd
navigate_before
navigate_next