Domáce Politika Top

FOTO Volejbalisti dostávajú od štátu milióny. Ich šéf sa fotí s Nočnými vlkmi a pozýva ich na zápasy

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Od štátu dostávajú veľké peniaze na chod federácie, on si napriek tomu na sociálnu sieť bez problémov zavesí fotografiu so známym ruským motorkárskym gangom. Reč je o prezidentovi Slovenskej volejbalovej federácie, ktorý cez víkend zdieľal fotografiu, na ktorej je spolu s Nočnými vlkmi. Pochválil sa aj s tým, že ich pozval na dva zápasy Európskej ligy. Noční vlci sú pritom spoločnosťou aj politikmi vnímaní kontrovérzne.

 

Ruský motorkársky gang Noční vlci sú na Slovensku známou skupinou. Z pohľadu slovenských obyvateľov, aj obyvateľov iných členských štátov sú vnímaní veľmi kriticky, napriek tomu sa u nás nájdu takí, ktorí ich uznávajú. Na sociálnych sieťach sa tak raz za čas objavia fotografie predstaviteľov tejto motorkárskej skupiny s politikmi, či inými známymi osobnosťami. Medzi nich sa radí aj prezident Slovenskej volejbalovej federácie Martin Kraščenič.  

Ten na svojom súkromnom facebookovom profile zverejnil fotografiu, na ktorej sa nachádza so štyrmi členmi Nočných vlkov. V popiske sa chváli tým, že ich pozval na dva zápasy Európskej ligy, v ktorej Slovensko hrá v Humennom 12. júna a v Poprade o tri dni na to. “Križujú krážom krážom po Slovensku, snáď stihnú aspoň jeden zápas,” vyjadril s nádejou šéf federácie. Z toho dôvodu verí, že sa na zápasy prídu pozrieť všetci milovníci volejbalu európskej únie. V príspevku na facebooku označil aj samotnú federáciu. Tej sa príspevok na stránke nezobrazuje. 

Prezident Slovenskej volejbalovej federácie s členmi motorkárskej skupiny Noční vlci. Zdroj: Glob.sk

Samotná federácia poberá z ministerstva školstva nemalé peniaze na jej chod. Zvyčajne jej príspevky z celkového balíka financií rezortu predstavujú v priemere 6,5 percenta. Pre tento rok rozdelili celkovo takmer 33 miliónov eur, z toho príspevok pre volejbal bol niečo málo viac ako dva milióny eur. Oproti roku 2018 si polepšili o takmer 300-tisíc eur. Samotné ministerstvo školstva sa k celej veci nevyjadrilo. 

Sankčné zoznamy

Motorkárska skupina Noční vlci sú kritizovaní najmä pre ich blízke vzťahy s prezidentom Vladimirom Putinom. Šéf vlkov Alexander Zaldostanov je jeho blízky priateľ, a aj keď sa skupina označuje za apolitickú, prezidenta a jeho konanie otvorene podporujú. Medzi ich aktivity sa často radí aj špionáž, šírenie propagandy, či bojové aktivity a násilie, finančne sú podporovaní Ruskom. V Európskej únii, ale aj v USA sa nachádzajú na takzvaných sankčných zoznamoch práve pre ich aktivity. Hlavným dôvodom bolo, že boli prítomní pri anexii Krymu Ruskom, hliadkovali a pacifikovali ukrajinských aktivistov. Za ich “prácu” ich následne Putin vyznamenal.

Šéf Nočných vlkov je dobrý kamarát ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten členov skupiny vyznamenal za ich prácu počas anexie Krymu. Zdroj: TASR / AP

Na sankčných zoznamoch USA sa prv objavili iba vodci motorkárov – následne aj celý klub kvôli ich kriminálnym aktivitám. V roku 2015 plánovali hromadnú jazdu z Moskvy do Berlína cez viaceré európske metropoly a známe mestá, vrátane Bratislavy, Prahy, či Viedne. Vo viacerých mestách boli zverejňované petície proti ich prejazdu. V Česku vtedajší šéf diplomacie Lubomir Zaorálek označil prejazd motokárov ako provokáciu, český prezident Miloš Zeman v tom problém nevidel. Naopak Poľsko ruským motorkárom zakázal vjazd do krajiny. S Nočnými vlkmi sa minulý rok stretol aj bývalý člen Kollárovej strany Sme rodina Peter Marček, ktorý plánoval cestu aj s ďalšími poslancami. Za tento krok bol zo strany viacerých politikov, ale aj občanov kritizovaní.

Noční vlci si na Slovensku minulý rok založili ústredňu pre strednú Európu. Zdroj: TASR / AP

Rovnako si minulý rok v lete vytvorili svoju ústredňu pre Európu v Dolnej Krúpej pri Trnave. V bývalom poľnohospodárskom areáli mali vojenskú techniku a strelnicu, kde trénovala aj polovojenská organizácia Slovenskí branci. V areáli vybudovali aj múzeum historických vozidiel, kde sa nachádzala vojenská technika. Zmluva medzi Vojenským historickým ústavom a daným múzeom však bola podpísaná bez vedomia ministerstva obrany. Z toho dôvodu minister do prešetrenia okolností zastavil výkon funkcie riaditeľovi Vojenského historického ústavu Miloslavovi Čaplovičovi a nariadil vrátenie techniky, či ukončenie zmluvy s múzeom. 

Glob.sk žiadal o odpovede aj samotnú federáciu, do uzávierky neodpovedali.

Galéria
Ruský prezident a šéf Nočných vlkov sú dobrí kamaráti. Zdroj: TASR / AP
Noční vlci plánovali veľký prejazd cez viaceré európske mestá, obyvatelia viacerých z nich spísali petíciu. Zdroj: TASR / AP
Noční vlci prišli aj na bratislavský Slavín ešte v máji minulého roku. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Šéf nočných vlkov Alexander Zaldostanov. Zdroj: TASR / AP
Noční vlci na motorkách si priššli na Slavín uctiť pamiatku vojakov Červenej armády. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Noční vlci si v Dolnej Krúpej vytvorili ústredie pre strednú Európu. Jej obyvatelia s tým neboli stotožnení, vlkom poslali takúto pohľadnicu. Zdroj: TASR / Lukᚹ Grinaj
Prezident SVF zverejnil fotografiu seba a členov Nočných vlkov na sociálnej sieti. Pozval ich aj na dva zápasy Slovenska v Európskej lige. Zdroj: FB / Martin Kraščenič
navigate_before
navigate_next