Politika Top Zahraničné

Voľby v Japonsku: Prvé prieskumy odhaľujú, kto vedie

TOKIO – Vládnuca Liberálnodemokratická strana (LDP) japonského premiéra Šinzóa Abeho a jej partnerská koaličná strana Komeito v dnešných voľbách pravdepodobne získali väčšinu v hornej komore japonského parlamentu. Vyplýva to z prieskumov medzi voličmi po odovzdaní hlasu, tzv. exit pollov, na ktoré sa odvoláva agentúra DPA.

Polovica z 242 členov hornej komory sa v Japonsku volí každé tri roky. O 121 kresiel v hornej komore sa tento rok uchádzalo 389 kandidátov. Podľa japonskej televízie NHK by Abeho liberálni demokrati a Komeito mohli získať 67-76 kresiel, čo by znamenalo, že spolu s kreslami, ktoré už majú, by si udržali väčšinu.

Z odhadov NHK tiež vyplýva, že vládnuca koalícia a dve menšie strany, ktoré rovnako ako liberálni demokrati a Komeito podporujú ústavné zmeny, by mohli spolu získať 75-85 kresiel. Ak by tieto štyri strany získali 78 kresiel, dosiahli by dvojtretinovú väčšinu, čo by im umožnilo iniciovať proces zmeny ústavy.

Abe sa v prípade reformy ústavy chce vrátiť k cieľu, ktorý si LDP dala už pri svojom založení v roku 1955. Strana pripravila príslušné návrhy v rokoch 2005 a 2012 a premiér argumentuje, že pacifistická povojnová ústava nie primeraná nezávislej krajine, pretože ju Japonsku v roku 1946 vnútili USA ako okupačná veľmoc. Najväčšia opozičná strana, Demokratická strana Japonska (DPJ), by podľa odhadov NHK mohla získať 26-32 kresiel, čo je oveľa menej ako 47 kresiel, o ktoré v dnešných voľbách bojuje.