Domáce Politika Spoločnosť

Voľba generálneho prokurátora je za dverami. Špirko sa do nej zapojiť neplánuje

Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vasiľ Špirko nebude kandidovať v nadchádzajúcich voľbách na post budúceho generálneho prokurátora SR.

 

“Môžem jedine potvrdiť, že do voľby o funkciu generálneho prokurátora sa ako kandidát neplánujem zapojiť, pretože svoje profesijné pôsobenie vidím aj naďalej na ÚŠP, kde sa chcem spolu s kolegami podieľať na objasňovaní závažných protispoločenských trestných káuz,” potvrdil pre TASR Špirko. Na to, že Špirko nebude kandidovať, upozornil v pondelok (22. 6.) Denník N vo svojej večernej relácii.

Špirko na ÚŠP pôsobí od roku 2013, a to na odbore ekonomickej kriminality. Pracoval na trestných činoch riaditeľov rôznych daňových úradov, napríklad podnikateľov Salmanovcov. Je známy z kauzy daňových podvodov, konkrétne neoprávnených vratiek DPH za desiatky miliónov eur na východe Slovenska, keď podal trestné oznámenie na niekdajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka a exministra financií a dopravy Jána Počiatka. Prokurátor dozoroval aj vyšetrovanie exministra Kaliňáka vo veci kúpy podielu vo firme B. A. Haus od Ladislava Bašternáka.