Zahraničné Politika Top

Vojna v poľskej politike: Kontroverzný návrh rozdelil krajinu a doterajších spojencov

VARŠAVA – Tisícky ľudí v uliciach, konflikt medzi prezidentom a premiérom, pozornosť celej Európy. Poľsko zažíva v poslednom období veľké politické zemetrasenie –  a môže za to kontroverzný návrh novely súdnictva z dielne vládnucej strany Právo a spravodlivosť a jej šéfa Jaroslawa Kaczyńského.

Prezident Andrzej Duda, ktorý až doteraz poslušne pomáhal svojim kolegom (sám je členom strany), začiatkom týždňa oznámil, že podporí iba jeden z trojice návrhov, kvôli ktorým vyšli tisícky Poliakov do ulíc. Jeden z návrhov, ktorý hlava štátu vetovala, umožňuje politickú kontrolu najvyššieho súdu a dáva ministrovi spravodlivosti, ktorý je aj generálnym prokurátorom, právo menovať sudcov. Podľa Dudu by ale takéto práva nemal mať.

Emisári Kaczyńského neuspeli

Po oznámení, že tieto návrhy nepodporí, hoci je za reformu súdnictva, sa ho ešte v pondelok pokúsili presvedčiť emisári Kaczyńského, ktorými boli šéfka vlády Beata Szydłová a predsedovia oboch komôr parlamentu. Ako však uvádza časopis Newsweek, nepodarilo sa. Jednanie malo byť nepríjemné a nervózne. „Jarek (Kaczyński) ti dáva hodinu na zmenu rozhodnutia,” mal odkázať šéf Sejmu Marek Kuchciński.

Andrzej Duda a Jaroslaw Kaczynski

Prezidentova reakcia ale bola jednoznačná – Kuchcińskému odsekol, že to nehrozí. Podpredseda dolnej komory poľského parlamentu Ryszard Terlecki síce novinárov uisťoval, že žiadna vojna nevypukla, zároveň však dodal, že ľutuje fakt, že Duda podľahol nátlaku ulice.

Podpora od Walesu

Dudove rozhodnutie podporila aj predsedníčka poľského najvyššieho súdu Malgorzata Gersdorfová. S rebelujúcim prezidentom sa stretla krátko po oznámení jeho rozhodnutia. Podľa jej slov sa za veto poďakovala počas schôdzky, ktorá sa vraj niesla „vo veľmi priateľskej atmosfére”.

Pochvalne sa na adresu hlavy štátu vyjadril aj Lech Walesa, v Poľsku vnímaný ako symbol demokracie. Duda sa totiž svojím krokom postavil proti vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS), ktorú až doteraz podporoval. Walesa preto v pondelok povedal, že Duda sa už „začína cítiť ako prezident”.

Malgorzata Gersdorf

Čin prezidenta potešil najmä opozíciu, uvádza portál novinky.cz. „Duda neprestal byť synom svojej strany, v pondelok však s ňou prestrihol pupečnú šňúru. Pre ľudí, ktorí ho doposiaľ brali za svojho, sa stal časťou nepriateľského tábora,“ vysvetlil denník Gazeta Wyborcza. Podľa špičiek strany toto odmietnutie znamená najväčšiu krízu v strane od roku 2015.

Dávame vám mesiac, odkazuje Európska komisia

Poliakov nepotešilo ani stredajšie oznámenie Európskej komisie. Tá odkázala, že si necháva pootvorené dvere pre možné sankcie voči Poľsku. Podpredseda komisie Frans Timmermans síce privítal Dudovo rozhodnutie, uviedol však, že aj časť schválená parlamentom a podpísaná prezidentom „značne zvyšuje systémovú hrozbu pre právny poriadok” v krajine.

Duda príslušný zákon podpísal v utorok a dal tak ministrovi spravodlivosti právo menovať všetkých šéfov nižších súdov. Timmermans povedal, že Európska komisia dáva Poľsku mesiac, odkedy tento zákon vstúpi do platnosti, aby vyriešilo rozpory v presadzovanej reforme súdnictva a zosúladilo ju s právom Európskej únie.

Protesty v Poľsku

Zdroj: ph, SITA, Foto: SITA