Spoločnosť Top Zahraničné

Vojenskí piloti opakovane pozorovali UFO. Pentagón začne ich svedectvá brať vážne

Americké ministerstvo obrany bude brať pozorovania ufo vážne. Ilustračné foto: pixabay

WASHINGOTN/BRATISLAVA – Americké námorníctvo bude v budúcnosti brať vážne pozorovania svojich zamestnancov týkajúcich sa fenoménu ufo. US-Navy vypracuje nové smernice pre pilotov a ďalší presonál, ktorí potom majú hlásiť stretnutia s neidentifikovateľnými lietajúcimi objektmi, uviedol to renomovaný časopis Politico. Cieľom snaženia je uľahčenie formálneho procesu zberu dát a analýzy “nevysvetliteľných pozorovaní”, uvádza sa v nedávno publikovanej správe amerického námorníctva.

 

Tento krok je reakciou na sériu správ o nepovolenom prieniku neidentifikovaných  lietajúcich objektov do zakázaných vojenských zón a vojensky kontrolovaného vzdušného priestoru.

“Z bezpečnostných a spravodajských dôvodov berie U.S. Navy (ale aj U.S. Air Force) tieto správy veľmi vážne a skúma každú z nich,” píše Politico. Podľa bývalého vysokopostaveného zástupcu ministerstva obrany mali byť opakovane pozorované “malé objekty guľatého tvaru vo formáciách” a “biele lietajúce stroje v tvare Tic-Tac”. Piloti to však väčšinou nehlásili, pretože sa obávali o svoju kariéru.

Bojové lietadlo nakrútilo v roku 2015 neznámy objekt

Minulý rok zverejnil Pentagon fascinujúce zábery UFO, ktoré nakrútili americkí stíhací piloti v roku 2015 na východnom pobreží USA. Ukazujú záhadný objekt, ktorý sa rýchlo pohybuje všetkými smermi na obrazovke kamerového systému F/A 18 Hornet.  Bolo to už tretie podobné video, ktoré zachytili americké stíhačky.

V klipe, ktorý zverejnila súkromná organizácia To The Stars Academy (TTSA) zaoberajúca sa touto problematikou, je vidieť ako ufo letí veľkou rýchlosťou nad morskou hladinou.

Jedno zo zachytených neznámych objektov. Zdroj: YouTube

Pentagon tajne skúmal ufo celé roky

Už na konci roku 2017 sa ukázalo, že Pentagon, ktorý je sídlom amerického ministerstva obrany, dlhé roky v tichosti skúmalo správy o tajomných lietajúcich objektoch. V rámci toho dokumentovalo a analyzovalo pozorovania “abnormálnych lietadiel”, o ktorých referovali vojenskí piloti. Výskum stál USA 22 miliónov dolárov (19,7 milióna eur).

Podľa informácií „Politico“,„New York Times“ a „Washington Post“ úradníci Pentagonu potvrdili existenciu Advanced Aerospace Threat Identification Program (program na identifikáciu hrozieb zo vzduchu a z vesmíru). Mal prebiehať medzi rokmi 2007 až 2012. Potom bolo financovanie ukončené. 

Pozorovania ufo boli dokumentované desaťročia

Program viedol zamestnanec vojenskej rozviedky Luis Elizondo. Väčšina peňazí smerovala do výskumnej spoločnosti Bigelow Aerospace. Firma patriaca miliardárovi Robertovi Bigelowi sa zaoberá výrobou modulov pre vesmírne stanice. Vytvorila najmenej jednu 490-stranovú správu. Obsahuje svedectvá o pozorovaniach ufo v USA a mnohých ďalších krajinách počas niekoľkých desaťročí.