Regióny Banská Bystrica Top

Vodu káže, víno pije. Lunter si v župe osvojil Kotlebove spôsoby

Zdroj: Glob.sk

BANSKÁ BYSTRICA – To, čo vyčítal svojmu predchodcovi, robí aj on sám. Reč je o súčasnom predsedovi Banskobystrického kraja, ktorý hneď po voľbách uviedol, že by rád videl svojho syna po jeho boku v úrade. V tom čase uviedol, že mu je jedno, na akom poste to bude. Teraz sa jeho sen stal skutočnosťou – samospráva ho zvolila za nového podpredsedu kraja. Avšak, rovnaký postup pred voľbami do VÚC vyčítal vtedajšiemu šéfovi kraja Marianovi Kotlebovi. Krok župana mu vyčítajú jeho niekdajší protikandidáti, ktorí sa vo voľbách vzdali v jeho prospech. 

 

Pred voľbami do VÚC, ktoré sa konali v novembri 2017, bolo zo strany viacerých protikandidátov vtedajšieho predsedu BBSK Mariana Kotlebu počuť množstvo kritiky. Či už to bol Igor Kašper, alebo súčasný predseda kraja Ján Lunter. Z ich úst bolo najčastejšie počuť kritiku na to, že si Kotleba do úradu dosadil svoju rodinu alebo priaznivcov. Vyčítali mu napríklad aj to, že súťaže a tendre mali častokrát vyhrať firmy blízke jeho osobe.

Pripomeňme, že za čias kotlebovho šéfovania sa do úradu dostali obaja jeho bratia. Kým Martin po čase vymenil funkciu finančného riaditeľa Banskobystrickej správy ciest pre investície a majetok za kreslo v parlamente, druhý brat Marek bol referentom vnútornej prevádzky, mal na starosti údržbu áut. V úrade pôsobila aj Kotlebova manželka Frederika, ktorá pracovala na regionálnej správe ciest, následne pracovala na polovičný úväzok. Mimovládna organizácia Transparency International Kotlebovi jeho “rodinkárstvo” vyčítala, podľa ich slov dokázal svojich ľudí dostať aj do župných organizácii. V úrade sa nachádzali aj viacerí poslanci NRSR.

V úrade BBSK boli aj viacerí Kotlebovi stranícky kolegovia – Milan Uhrík a Rastislav Schlosár. Zdroj: archív

Zo syna podpredseda

Zdá sa, že vodu káže a víno pije aj Ján Lunter, ktorý si jeho praktiky osvojil. Ten napriek množtvu výčitiek na Kotlebovu adresu spravil presne to isté – dosadil svoju rodinu do úradu. Už pár hodín po voľbách sa pred novinármi vyjadril, že chce, aby jeho syn bol pri jeho boku, a je mu jedno, na akej pozícii. Svoje slová potom obhajoval tým, že jeho syn Ondrej a Kotlebova manželka Frederika sú dva rozdiely. A to z dôvodu, že jeho syn stál pri ňom a na kampani pracoval spolu s otcom. “Princíp je rovnaký, ale keď dvaja robia to isté, nie je to vždy to isté,” argumentoval.

Po voľbách sa Ondrej Lunter stal poslacom krajského zastupiteľstva. Zhruba mesiac po voľbách uzavrel so svojim synom zmluvu, na základe ktorej sa stal jeho oficiálnym poradcom. Nešlo o oficiálnu zmluvu, ale príkazovú, čím prakticky obišiel zákon. Podľa neho totiž nemôže byť poslancom župy aj jej zamestnancom. Za svoju prácu oficiálne nedostával žiadnu odmenu. Prešiel roku a pol a Ondrej Lunter opäť postúpil, stal podpredsedom kraja. Do funkcie ho zvolili poslanci župného zastupiteľstva, pričom do funkcie ho po odchode predchádzajúceho vicežupana Stanislava Horníka nominoval najväčší poslanecký klub Nezávislí.

Ján Lunter sa už po voľbách vyjadroval, že svojho syna Ondreja chce mať po svojom boku. Zdroj: TASR / Branislav Račko

V zmysle svojich kompetencií sa bude venovať oblastiam regionálneho rozvoja a dopravy. “Na príklade nášho kraja chcem ukázať, že máme rozbehnuté projekty, zmierňujúce problémy, ktoré dlhodobo trápia všetky regióny na Slovensku. Celé rodiny sa dnes musia sťahovať za prácou mimo svojho bydliska, a to nie je správne,“ uviedol po svojom zvolení. Do funkcie by mal nastúpiť od mája a bude mu prináležať mesačná odmena vo výške 75 percent platu predsedu. 

Mesežnikov: Ide o politicky citlivú vec

Podľa politického analytika Grigoriho Mesežnikova nemožno hovoriť o rodinkárstve. A to z dôvodu, že Ondrej Lunter má samostatnú legitimitu tým, že ho zvolilo zastupiteľstvo. “Ak by túto legitimitu nemal, a do funkcie by sa dostal iba na základe rodinného vzťahu k tomu, kto ho vymenoval, tak by sa to jednoznačne dalo považovať za rodinkárstvo,” povedal analytik. Poukázal aj na to, že vo voľbách ho množstvo ľudí z kraja volilo za poslanca. V prípade, ak by mal kvalifikačné predpoklady, plnú legitimitu, ale nebol by vymenovaný kvôli rodinnému vzťahu so županom, tak by podľa Mesežnikova mohol povedať, že ide o diskrimináciu.

“Samozrejme ide o politicky citlivú vec. Pán Ján Lunter zrejme zvážil všetky následky, a teda že tí, ktorí sú proti nemu v opozícii, budú túto vec využívať proti nemu,” dodal. Vysvetlil, že rozdiel medzi Lunterom a Kotlebom je veľmi veľký. “Kotleba do úradu dosadzoval vlastných ľudí, ktorí neprešli voľbami. On bol jediný riadne zvolený zástupca jeho strany v celom Banskobystrickom kraji,” uviedol.

Kandidáti, ktorí sa vzdali, v tom vidia problém

Iný názor vyjadrili bývalí Lunterovi protikandidáti, ktorí sa následne vzdali v jeho prospech – Stanislav Mičev a Martin Klus. Riaditeľ múzea SNP v Banskej Bystrici a súčasný poslanec mestského zastupiteľstva v rovnakom meste uviedol, že on by podobnú vec nikdy neurobil. Podľa jeho názoru to je proti politickému princípu. Pripustil, že bol ľuďmi zvolený za poslanca, a že bol do funkcie vicežupana zvolený zastupiteľstvom. “Do tej miery to je v poriadku. Avšak to, že ide o jeho syna, podľa mňa v poriadku nie je,” vysvetlil.

Podľa bývalého kandidáta na župana BBSK je tento krok proti politickému princípu. Lunterovcov za to kritizuje. Zdroj: SITA / Peter Rusko

Uznal, že stále ide o iný princíp, ako keby ho zamestnal, pretože musel prejsť istou vnútornou voľbou prostredníctvom zastupiteľstva. “To však funguje na princípe dohody, pričom pracuje recipročne. To znamená, že ak bol s podporou všetkých poslancov  zvolený človek, ktorého navrhol Smer-SD (Roman Malatinec – pozn. redakcie), tak toto je normálna reciprocita. Ťažko tam hľadať niečo zlé, alebo dobré. Proste ide o politickú dohodu,” povedal pre Glob.sk. Poukázal však na to, že Ondrej Lunter bol nominovaný stranou, ktorá podporuje župana Jána Luntera.

Svoj názor vyjadril aj poslanec NR SR Martin Klus. Ten priznal, že Ondrej je mimoriadne šikovný mladý muž, vníma však pochybnosti verejnosti. A to v zmysle možného problému, ktorý môže vzniknúť po nástupe župana do funkcie. Narážal tým na nomináciu Lunterovho syna do vysokej funkcie.

Martin Klus sa rovnako na celú vec pozerá kriticky. Podľa jeho slov nešlo o šťastný krok. Zdroj: TASR – Jakub Kotian

“Ak kandidáti, vrátane mňa v minulosti kritizovali Kotlebu za to, že v úrade mal bratov a manželku, tak dnes to môže veľmi podobne vyznievať aj v tomto prípade. Osobne to nepovažujem za štastný krok,” uviedol liberál. Dodal však, že za rodinkárstvo sa to z určitého pohľadu nedá považovať, keďže bol riadne zvolený zastupiteľstvom. “Za seba však viem s istotou povedať, že moju sestru, alebo dcéru by som do takejto pozície nevymenoval. Myslím si, že to nie je vhodné.”