Domáce Spoločnosť Top

Vodiči sa konečne dočkajú. Pribudne nová diaľničná známka, ktorá sa oplatí

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Vodiči si o čosi prilepšia. V hre je totiž nová diaľničná známka s platnosťou 365 dní. Nový typ vinety ušetrí vodičom starosti. A to najmä tým, ktorí si počas roka kúpia auto a chcú intenzívne využívať diaľnice. Dokonca nebudú musieť ani siahnuť hlboko do vrecka. Jej cena bude rovnaká ako pri ročnej známke, teda 50 eur. Poriadny balík peňazí to ale bude stáť Národnú diaľničnú spoločnosť (NDS).

 

Už budúci rok vo februári by mala pribudnúť k trojici diaľničných známok ďalšia. Okrem ročnej, mesačnej a 10-dňovej, je reč o známke s platnosťou celých 365 dní. Bude tak na vodičovi, kedy si túto známku zakúpi. ,,Ľudia si nakupovali diaľničné nálepky v júli, auguste alebo septembri a platili do 31. januára. Ľudia pociťovali nespravodlivosť. Prichádzame ako prví s diaľničnými známkami, ktoré budú zavedené na technický rok,” uviedla predkladateľka návrhu poslankyňa Most-Híd Irén Sárközy. To znamená, ak si kúpite známku napríklad v auguste, bude vám platiť nasledujúcich 365 dní, a nie do 31. januára. Jej cena bude stanovená na 50 eur a platiť bude od polnoci prvého dňa zakúpenia. ,,Ide o dobrý nápad a žiadanú službu od vodičov, ktorú je v prípade elektronických známok relatívne jednoduché realizovať,” povedal pre Glob.sk dopravný analytik Jozef Drahovský. 

Ceny za známky zostávajú nezmenené od roku 2011. Pribudne iba nová 365-dňová.

Výhodná pre vodičov

Nová 365-dňová diaľničná známka bude výhodná najmä pre tých vodičov, ktorí si v priebehu roka kúpia nové auto, a pravidelne využívajú rýchlostné cesty, či diaľnice. ,,Predpokladám, že stúpne počet zakúpených 365-dňových známok na úkor krátkodobých, lebo doteraz si veľa vodičov celoročnú známku v priebehu roka nekupovalo, a keď potrebovali ísť po diaľnici, tak kupovali známku len na krátke obdobie. Teraz takáto dilema šetrenia odpadá a spokojnosť bude na oboch stranách,” vysvetľuje Drahovský.

Ročná diaľničná známka ale stále zostane. Vodiči budú mať aj naďalej možnosť využívať ju 13 mesiacov. V tomto prípade je výhodou jednoducho zapamätateľný dátum, kedy si ju treba obnoviť. Je tiež komfortnejšia pre firemné autá. ,,Čo sa týka terajších firemných áut, tak zrejme budú pokračovať v kupovaní celoročných nálepiek na kalendárny rok, najmä z dôvodu komfortu, lebo platí až 13 mesiacov a zúčtováva sa v danom roku. Netreba ju účtovne rozdeľovať na dva účty nákladov pre tento rok a pre budúci rok,” dodáva dopravný analytik Drahovský.

 

Čo sa týka firemných áut, výhodnejšie sú ročné známky. Zdroj: pixabay

Čím skôr

Most-Híd chce spomínanú novinku presadiť čo najskôr. To by bolo možné vtedy, keby návrh predložilo ministerstvo dopravy. ,,Chceli sme, aby táto zmena bola čím skôr účinná. Novelu som pripravovala v spolupráci s pánom ministrom. I keď je to novela iného zákona, ktorý má v gescii pani ministerka vnútra, ale postupujeme na základe dohody,‘‘ povedala Sárközy.

Rezort dopravy sa s návrhom poslankyne stotožnil. „Každý bude mať odteraz možnosť sa rozhodnúť, odkedy si chce zaplatiť 356-dňovú známku. Chcem ale vodičov upozorniť, aby boli zodpovední a pri nákupe nového typu známky vždy zanechávali na seba kontaktné údaje. Iba tak môžu byť v budúcnosti automaticky upozornení, že sa im končí jej platnosť a pomôže im to vyhnúť sa pokute z nepozornosti,“ zdôraznil minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

 

Návrh priniesla Sárközy. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Podpora opozície

Návrh bude mať zrejme podporu aj u koaličných partnerov. ,,Podporíme každý rozumný návrh koaličného partnera,‘‘ povedala pre Glob.sk riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka, Zuzana Škopcová.

Pred časom prišla s podobnými návrhmi aj opozícia. Okrem toho, že chceli zaviesť 365-dňovú známku, tú ročnú avizovali zrušiť. Koaliční poslanci ale návrhy nepodporili. „Opozičné návrhy, ktoré rátali s okamžitým a úplným zrušením klasickej ročnej známky podľa mňa neboli správne a priniesli by chaos. Preto som sa rozhodla iniciovať spolu s ministerstvom dopravy riešenie, ktoré bude vyhovovať všetkým,“ vysvetlila Sárközy.

Návrh, ktorý najnovšie priniesla poslankyňa, sa rozhodla opozícia podporiť. Za návrh zahlasuje OĽaNO, ale aj Sme rodina. ,,Hnutie Sme rodina – Boris Kollár spomínaný návrh určite podporí,‘‘ napísala pre Glob.sk z tlačového oddelenia hnutia Michaela Jurcová.

Vodiči budú mať na výber novú diaľničnú známku. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Poriadny balík

Nová pomoc pre vodičov sa dotkne najmä Národnej diaľničnej spoločnosti. Okamžité náklady na zavedenie nového typu známky vyčíslili na približne 900-tisíc eur. ,,Poskytovateľ služby je pripravený zmenu implementovať k termínu účinnosti legislatívy, teda k 1. februáru 2020. NDS zavedením novej diaľničnej známky v dĺžke 365 dní predpokladá výpadok ročne rádovo v miliónoch eur (cca. tri až šesť miliónov eur). Ide o účtovnú stratu,‘‘ uviedla pre Glob.sk hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

 

Galéria
Zmena sa dotkne finančne najmä NDS. Zdroj: ndsas.sk
Od februára by mala pribudnúť nová známka. Zdroj: pixabay.com
Nová 365-dňová známka bude výhodná pre vodičov, ktorí si kúpia nové auto. Zdroj: TASR / LukṚ Grinaj
navigate_before
navigate_next