Domáce GPlus Spoločnosť Top

Vodiči, nezabudnite na diaľničné známky. Od februára by sa vám to nemuselo oplatiť

Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – Vodiči pozor. S minuloročnou diaľničnou známkou sa už nikam nedostanete. Ak chcete aj naďalej využívať spoplatnené úseky diaľnic a rýchlostných ciest, musíte mať zakúpenú známku pre rok 2019. Ak ste zabudli, hrozí vám pokuta. Stará známka platila len do konca januára.

 

Na prelome januára a februára by vodiči, ktorí využívajú diaľnice, nemali zabudnúť na svoje povinnosti.

Od 1.februára si musia zabezpečiť novú diaľničnú známku pre rok 2019. Tá bude platiť tradične do 31.januára budúceho roka.

 

Pohodlie domova

Diaľničnú známku si vodiči môžu zaobstarať na rôznych miestach. Tradičným spôsobom zakúpenia diaľničnej známky zostávajú aj naďalej čerpacie stanice. Nie všetky pumpy však ponúkajú túto možnosť. Predajné miesta musia byť označené logom ,,eznamka‘‘. Pracovníkovi na stanici stačí nahlásiť evidenčné číslo vozidla (EČV) a dobu trvania známky, teda na aký čas známku chcete. Pre komfort si motoristi môžu zvoliť aj nákup v pohodlí domova cez stránku eznamka.sk. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ponúka možnosť kúpiť si známku aj prostredníctvom aplikácie eznamka,,Pri kúpe odporúčame poriadne si skontrolovať EČV, krajinu registrácie a typ známky – teda či kupujem známku na osobné alebo prípojné vozidlo. Zadané údaje je možné si skontrolovať na papierovom alebo elektronickom doklade o kúpe,‘‘ uvádza NDS.

Spoločnosť vodičov upozorňuje aj na to, aby pri platbe prevodom nezabudli, že začiatok platnosti známky je posunutý. Každý motorista by mal byť pri kúpe známky informovaný.

Elektronickú diaľničnú známku si nemusíte lepiť na čelné sklo auta, zakúpením známky sa vozidlo automaticky dostane do centrálnej evidencie a vy tak môžete bez problémov vyraziť na cesty.

Ceny známok

Motoristov potešia ceny za známky, ktoré zostávajú nezmenené od roku 2011.

  • ročná diaľničná známka v hodnote 50 eur
  • 30 – dňová diaľničná známka v hodnote 14 eur
  • 10 – dňová diaľničná známka v hodnote 10 eur

 

Ak potrebujete známku, treba si skontrolovať váhu. Zdroj: ndsas.sk

Diaľnice zadarmo

Vodiči s parkovacím preukazom ZŤP môžu na diaľnicu vycestovať bez problémov. Spoplatnené úseky diaľnic a rýchlostných ciest majú opäť bezplatne. ,,Existujúce registrácie vozidiel oslobodených od úhrady zostávajú v platnosti a o oslobodenie netreba žiadať opätovne, pokiaľ sa nezmenili údaje zo žiadosti,‘‘ povedala hovorkyňa NDS Michaela Michalová. Upozornila, že v prípade akejkoľvek zmeny je potrebné podať novú žiadosť o oslobodenie prostredníctvom portálu www.eznamka.sk alebo na vybraných obchodných miestach v krajských mestách.

Spoplatnené úseky

Zdroj: ndsas.sk

Kontrola známky

Národná diaľničná spoločnosť preveruje úhrady známok prostredníctvom kamerových systémov rozmiestnených na diaľniciach a rýchlostných cestách. Kontrolný systém je doplnený aj špeciálnymi mobilnými hliadkami.

Údaje, ktoré zaznamená kontrolný systém sú automaticky ďalej posielané ministerstvu dopravy a okresným úradom. Práve tieto úrady majú na starosti výber pokút a riešenie priestupkov. ,,V prípade, ak Vám príde pokuta, motorista sa môže obrátiť priamo na okresný úrad aj s vysvetlením alebo podaním odporu,‘‘ vysvetľuje NDS.

 

Chyba pri kúpe

Pri kúpe diaľničnej známky musia byť vodiči obozretní. Za správnosť údajov zodpovedá výlučne motorista. Ak je niektorý z údajov chybný, problém musíte oznámiť najneskôr do 15 minút. Ak to nestihnete, zmeny nebudú možné. Chybu môžete oznámiť prostredníctvom zákazníckej linky alebo cez internetový formulár.

Diaľničná patrola

V cene diaľničnej známky majú vodiči aj pomoc na diaľnici. Diaľničná patrola je pohotovostnou jednotkou, ktorá v prípade núdze poskytne motoristom bezplatné služby. Rieši technické poruchy áut, defekty, označuje nehody, tiež dokáže pomôcť s doplnením pohonných látkok.

 

Galéria
Zmena sa dotkne finančne najmä NDS. Zdroj: ndsas.sk
Ceny diaľničných známok. Zdroj: eznamka.sk
Nová 365-dňová známka bude výhodná pre vodičov, ktorí si kúpia nové auto. Zdroj: TASR / LukṚ Grinaj
Systém na diaľnici kontroluje známky. Zdroj: ndsas.sk
Podvodníci volajú ohľadom diaľničných známok. Zdroj: TASR / Michal Svítok
navigate_before
navigate_next