Nitra Regióny

Vodiči autobusov Arrive v Nitre ohlásili ostrý štrajk. Zaoberá sa tým už aj nitrianska radnica

Zdroj: TASR / Roman Hanc

NITRA – Situáciou v spoločnosti Arriva Nitra, a. s., a ostrým štrajkom jej vodičov sa zaoberá aj samospráva, ktorá si výkony u dopravcu objednáva. Ostrý štrajk môže od 2. septembra ohroziť prímestskú autobusovú dopravu v okresoch Nitra, Zlaté Moravce a Topoľčany i v meste Nitra.

 

Nitriansky samosprávny kraj (NSK) už s dopravcom rokuje o riešení situácie. „V súčasnosti pracuje komisia, ktorá, ak dospeje k názoru, že kraj môže na základe jednoznačných stanovísk Protimonopolného úradu SR (PÚ SR) a Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) do zmluvy s Arrivou Nitra vstúpiť, tak to po súhlase zastupiteľstva aj urobí. NSK má s Arrivou Zmluvu o službách vo verejnom záujme a zabezpečení prímestskej autobusovej dopravy na desať rokov, do roku 2026, na základe medzinárodného tendra za vyše 300 miliónov eur. Aj preto, ak NSK nebude mať potrebný jednoznačný súhlas PÚ SR aj ÚVO, nemôže túto zmluvu meniť ani k nej uzatvárať žiadne dodatky,“ vysvetlila Oľga Prekopová, hovorkyňa predsedu NSK Milana Belicu.

Podľa stanoviska NSK sú rokovania o mzdách problémom medzi zamestnávateľom a zamestnancami. Kraj však nemôže dopustiť ohrozenie prímestskej autobusovej dopravy. „Je toho názoru, že si vodiči vyššie platy zaslúžia, ale musí to byť spôsobom, ktorý je právne čistý. NSK má podľa nariadenia Európskej únie súťažením získaný tender na dopravu a nemôže ho meniť bez jasného stanoviska expertov a schválenia v Zastupiteľstve NSK,“ dodala Prekopová.

Hrozbou štrajku sa zaoberá aj nitrianska radnica

Hrozbou štrajku vodičov autobusov sa intenzívne zaoberá aj nitrianska radnica. Vedenie mesta je v kontakte s vedením spoločnosti Arriva Nitra i s odborármi. „Mesto Nitra si plní všetky záväzky voči dopravcovi a chceme urobiť všetko pre to, aby sme štrajku v mestskej autobusovej doprave zabránili. Primátor Marek Hattas sa chce v utorok 27. augusta osobne stretnúť s predstaviteľmi odborov. Do 2. septembra ešte zostáva čas na to, aby sa hľadalo čo najlepšie riešenie,“ uviedol pre TASR poradca pre komunikáciu na Mestskom úrade v Nitre Henrich Varga. Podľa jeho slov by štrajk vodičov autobusov na začiatku školského roka a v čase, keď bude čiastočne uzatvorený kľúčový Univerzitný most v centre mesta, mohol spôsobiť v doprave obrovské problémy.

Spoločnosť Arriva, a. s., vydala k vyhláseniu ostrého štrajku vodičov autobusov iba stručné vyhlásenie, v ktorom oznámila, že rokovania so zástupcami odborov sa uskutočnia aj v priebehu tohto týždňa. „S ohľadom na záujmy cestujúcich pokračujeme v hľadaní riešenia prijateľného pre vodičov i objednávateľov,“ uviedla riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločností Arriva na Slovensku Petra Helecz.