Liptovský Mikuláš Poprad

Vo vyšších polohách Západných a Vysokých Tatier trvá mierne lavínové nebezpečenstvo

Zdroj: TASR / Adriána Hudecová

TATRY – Po sobotňajšom ochladení sa pomaly otepľuje. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od -10 do -3°C. Fúkal čerstvý, na hrebeňoch silný severný až severovýchodný vietor do 12 m/s, v nárazoch 10 až 15 m/s, na hrebeni Veľkej Fatry cez 20 m/s. Nový sneh za uplynulý deň nepripadol, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

 

Za posledné sneženie (21 a 22. februára) pripadlo celkovo päť až 15 cm, na severe Tatier 10 – 20 cm. Nový sneh bol vplyvom extrémne silného vetra previevaný na záveterné, najmä juhozápadné, južné a juhovýchodné svahy a je uložený vo forme snehových dosiek a vankúšov, kde jeho hrúbka dosahuje aj 50 cm. Na exponovaných, vypuklých miestach a na náveterných svahoch, v sedlách a pod. je povrch snehu, naopak, vetrom vyfúkaný na tvrdý až zľadovatený základ. Všeobecne môžno povedať, že na rozdiel od naviatych svahov prevláda terén so starým tvrdým snehom.

Vo vyšších polohách Západných a Vysokých Tatier (mad 1 600 m n.m.) trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, teda 2. stupeň. Na tvrdú až zľadovatelú snehovú pokrývku pripadlo počas posledného sneženia 5 až 20 cm nového snehu, ktorý bol veľmi silným vetrom previaty na záveterné, najmä južné, juhovýchodné a východné svahy a žľaby. Tu je uložený vo forme snehových dosiek a vankúšov a jeho hrúbka môže dosahovať aj 50 cm.

Uvoľnenie lavín je na strmých svahoch danej expozície možné najmä pri väčšom dodatočnom zaťažení, spontánne lavíny sa neočakávajú. Lavínové nebezpečenstvo je v teréne veľmi rozdielne, v kontraste s naviatymi snehovými doskami je väčšina svahov vyfúkaná až na tvrdú až zľadovatelú starú snehovú pokrývku. Prechod medzi takýmito povrchmi snehu je veľmi ľahko viditeľný. V Nízkych Tatrách a vo Fatrách je len malé lavínové nebezpečenstvo, čo je 1. stupeň.