Domáce Top

Vo volebných okrskových komisiách bude sedieť 73 237 členov

BRATISLAVA  – Počas parlamentných volieb v sobotu 5. marca bude v okrskových volebných komisiách sedieť 73 237 členov delegovaných politickými stranami. Okrskových komisií bude po celom Slovensku 5 992, informovala agentúru SITA hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová. V nadchádzajúcich voľbách kandiduje 22 politických strán. Pôvodne ich bolo 23, strana Demokrati Slovenska – Ľudo Kaník z volieb odstúpila. Z pôvodného počtu 2 914 sa v zákonom stanovenej lehote vzdalo sedem kandidátov a 25 kandidátov politické strany odvolali.

Na voľbách sa bude môcť podľa ministerstva vnútra zúčastniť približne 4 400 000 voličov, presné číslo však bude známe až zo zápisnice o výsledku volieb. Vo voľbách v roku 2012 to bolo 4 392 451 voličov.

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán sa od svojho prvého zasadnutia, ktoré bolo 3. septembra 2015, stretla ďalších 11-krát. Prijala 198 uznesení a zaevidovala 85 tretích strán ( tretia strana je inštitút nášho volebného práva, pričom to môže byť fyzická alebo právnická osoba, ktorá mieni pôsobiť v prospech alebo neprospech niektorej strany alebo kandidáta a takýmto spôsobom sa zúčastňuje na volebnej kampani). “Dva návrhy na zaevidovanie tretej strany z dôvodu, že ňou chceli byť kandidáti uvedení na kandidačnej listine politickej strany, zamietla,” poznamenala Dobiášová. Okrem uznesení, ktorými prijímala Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán základné dokumenty potrebné pre jej činnosť, ako je rokovací poriadok, sa zaoberala rôznymi vzormi tlačív. Tie pomôžu politickým stranám a tretím stranám pri plnení si povinností, ktoré im vyplývajú zo zákona o politických stranách či zákona o volebnej kampani. Ide napríklad o prehľady nákladov na volebnú kampaň, oznamovanie poskytnutých finančných darov či vzory žiadostí. “Najvýznamnejšou a v tomto období i najdôležitejšou úlohou okrem registrácie kandidujúcich subjektov bolo poskytovanie stanovísk a metodických usmernení na vyžiadanie od politických strán,” vysvetlila hovorkyňa rezortu vnútra. Štátna komisia pôsobila podľa nej najmä preventívne, aby sa politické strany vyhli nedorozumeniam a nezrovnalostiam. Komisia poskytla 35 stanovísk a metodických usmernení, ktoré sa vzťahovali na financovanie a vedenie volebnej kampane.

Podnety, ktoré smerovali k porušeniu pravidiel vedenia volebnej kampane, komisia postúpila ministerstvu vnútra z dôvodu príslušnosti. Komisia bude v týchto prípadoch konať ako odvolací orgán. Podnetov dostala 12. Niektoré podania, ktoré sa týkali napríklad porušovania zákona o štátnom jazyku Slovenskej republiky, posunula komisia na ďalšie konanie ministerstvu kultúry a jedno oznámenie o podozrení zo spáchania volebnej korupcie Generálnej prokuratúre SR.

Osobitnú pozornosť venovala štátna komisia tiež medzinárodným pozorovateľom z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorí pozorujú na Slovensku uplatňovanie novej legislatívy vo voľbách do NR SR.

Voľby do NR SR sa uskutočnia v sobotu 5. marca od 07:00 do 22:00. Ak si to vyžiadajú miestne podmienky, môžu sa volebné miestnosti otvoriť skôr. O priazeň približne 4,428 milióna voličov sa uchádza 22 politických subjektov. Voľby riadi Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, ktorá zároveň v nedeľu 6. marca zverejní výsledky volieb.