Politika Top Zahraničné

Vo Venezuele to vrie: Ľud znenávidel prezidenta, Maduro utekal pred spŕškou z davu!

CARACAS – Venezuelčania už toho majú zrejme dosť. Krajina, ktorá sa zmieta v politickej a hospodárskej kríze, dala prezidentovi Nicolásovi Maduro najavo, čo si o ňom myslí. Hlava krajiny sa musela vyhýbať rozzúreným občanom – tí na neho vytiahli vajíčka a ďalšie predmety.

Maduro si svoj návrat k ľuďom predstavoval určite  inak. Socialistický politik sa na vrejnosti ukázal prvýkrát od začiatku vlny veľkých protestov. Juh krajiny síce býva označovaný za baštu ľavice, v utorok sa ale Maduro v otvorenom terénnom vozidle musel uhýbať záplave vajíčok a kameňov z davu. Ako informuje agentúra Reuters, polícia zatkla päť mladých ľudí.

Odkaz pre diktátora

Incident zachytila aj štátna televízia, avšak po prílete prvého predmetu zmenila zábery na sochu revolucionára Simona Bolívara. Opozícia, ktorá je posledné dva týždne v uliciach a požaduje predčasné voľby, tvrdí, že incident je dôkazom nenávisti, ktorú voči Madurovi prechováva venezuelský ľud kvôli prudko sa zvyšujúcej inflácii a nedostatku jedla.

„Diktátor musí iba vyjsť z Miraflores (prezidentský palác, pozn. redakcie), aby videl, ako sa ho zrieka ľuď!” vyjadril sa opozičný zákonodarca Francisco Sucre na Twitteri. Venezuelčanov hnevajú mnohé Madurove kroky – poslednou kvapkou zatiaľ bol pokus prevziať právomoci parlamentu, v ktorom má väčšinu opozícia. Po kritike zo zahraničia Maduro tento verdikt radšej odvolal.

 

Zdroj: ph, reuters.com, Foto: SITA, Video: YouTube, Twitter